Вчені виявили життя у найбільш негостинному місці на Землі
Група дослідників за керівництва доктора наук Дірка Вагнера з Німецького центру дослідження Землі зробила дивовижне відкриття: у чилійській пустелі Атакама, одному з найпосушливіших і найнегостинніших місць на планеті, мешкають мікробні спільноти. Про це пише Studyfinds.
Дослідження показало, що у цих суворих умовах живуть активні мікроорганізми, і ця знахідка може змінити уявлення вчених про межі, в яких здатне існувати життя.
Для виявлення живих мікробів у пустелі Атакама команда вчених розробила унікальну техніку. Вона дала змогу відокремити генетичний матеріал живих мікробів від ДНК, що залишилася від мертвих клітин. Завдяки цьому дослідники змогли точніше визначити види активних мікроорганізмів у різних районах пустелі. Були виявлені актино- і протеобактерії, що особливо стійкі до екстремально низького рівня вологи і поживних речовин.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Вчені взяли проби ґрунту в декількох точках пустелі, від прибережних пісків до найбільш посушливих ділянок на схилах Анд. Результати показали, що на прибережних ділянках із вищою вологістю мікробна різноманітність вища, а у сухіших регіонах зустрічаються лише спеціалізовані види, адаптовані до виживання в умовах низької вологості. Зокрема, у верхніх шарах ґрунту на глибині менш як п'ять сантиметрів виявили бактерії хлорофлексоти, які є найактивнішими і здатними підтримувати постійне оновлення генетичного матеріалу.
Цікаво, що серед мікроорганізмів пустелі Атакама трапляються як «універсали», здатні виживати у різних умовах, так і «фахівці», які мешкають тільки у специфічних нішах. Дослідження також виявило, що мікробні спільноти працюють за унікальними метаболічними принципами: вони адаптуються навіть тоді, коли вологи майже немає, що дає їм змогу витримувати суворість пустелі. Вчені планують подальші дослідження, зокрема метагеномний аналіз, щоб детально вивчити процес виживання цих мікробів.
Відкриття має важливі перспективи для науки: воно вказує на можливість існування життя в екстремальних умовах на інших планетах. Здатність мікробів виживати за майже повної відсутності води і високої сонячної радіації в Атакамі дає надію на те, що життя може існувати навіть в умовах, схожих на марсіанські.