Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вчені виявили нову генетичну мутацію, що дозволяє спати менше без шкоди

0
11 травня 2025 3 хвилин читання

Більшість людей потребують близько восьми годин сну щоночі, щоб функціонувати, але рідкісний генетичний стан дозволяє деяким відпочити лише за три години. У дослідженні, опублікованому у Proceedings of the National Academy of Sciences, вчені виявили генетичну мутацію, яка, ймовірно, сприяє обмеженим потребам деяких людей у сні. Про це повідомляє Nature.

Розуміння генетичних змін у людей, які сплять від природи мало — людей, які сплять від трьох до шести годин щоночі без негативних наслідків — може допомогти розробити методи лікування розладів сну, каже співавтор дослідження Ін-Хуї Фу, невролог і генетик з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско.

«Наш організм продовжує працювати, коли ми лягаємо спати», детоксикуючи себе і відновлюючи пошкодження. Ці люди, всі ці функції, які виконує наш організм, поки ми спимо, вони просто можуть виконувати на вищому рівні, ніж ми». 
Ін-Хуї Фу, невролог і генетик

У 2000-х роках до Фу та її колег звернулися люди, які спали шість годин або менше щоночі. Проаналізувавши геноми матері та доньки, команда виявила рідкісну мутацію в гені, який допомагає регулювати циркадний ритм людини — внутрішній годинник, що відповідає за цикл сну та неспання. Дослідники припустили, що ця варіація сприяла тому, що дует потребував короткого сну. Це відкриття спонукало інших людей зі схожими звичками сну звернутися до лабораторії для проведення ДНК-тестування.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Наразі команді відомо кілька сотень людей, які від природи не сплять довго. Фу та її колеги вже виявили п'ять мутацій у чотирьох генах, які можуть впливати на цю ознаку - хоча в різних сім'ях мутації можуть бути різними.

В останньому дослідженні вчені шукали нові мутації в ДНК короткосплячих від природи. Вони знайшли одну з них в SIK3, гені, що кодує фермент, який, серед іншого, активний у просторі між нейронами. Раніше японські дослідники виявили іншу мутацію в SIK3, яка призводила до того, що миші ставали незвично сонливими.

Команда генетично модифікувала мишей з новою мутацією і виявила, що тваринам потрібно приблизно на 31 хвилину менше сну на добу, ніж тим, хто не мав мутації (зазвичай миші сплять близько 12 годин на добу). Команда також виявила, що мутантний фермент був найбільш активним у синапсах мозку. Це свідчить про те, що мутація може скорочувати час сну, підтримуючи гомеостаз мозку — теорія, згідно з якою сон допомагає перезавантажити мозок, каже Фу.

Те, що миші втратили лише частину часу для сну, свідчить про те, що мутація Sik3 не є основною причиною зменшення потреби у сні, каже Кліффорд Сапер, невролог з Гарвардської медичної школи в Бостоні, штат Массачусетс. Мутації в цьому гені призводять до незвичного режиму сну у мишей.

«Ця робота дуже добре узгоджується з тим, що відомо про Sik3, і це може допомогти нам зрозуміти основу сонливості», 
Кліффорд Сапер, невролог з Гарвардської медичної школи

Дослідники все ще працюють над тим, як ці гени та їхні варіанти можуть впливати на сон загалом. Фу сподівається, що виявлення достатньої кількості мутацій у людей з коротким сном допоможе дослідникам краще зрозуміти, як регулюється сон у людей.

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Майбутнє рекрутингу: як штучний інтелект трансформує залучення талантів

Володимир Білик 15 червня 2025 12:47

Друга хвиля схрещування з неандертальцями відбувалася в Ірані

Taras Satov 15 червня 2025 17:56

Асистент + AI. Новий тип операційного гібриду

Юлія Сименович 19 годин тому

Founders Running Club у Києві: біг, бізнес та нові знайомства

Natali Trubnikova 14 годин тому

Важливість розвитку економіки у військовий час

Альона Кисіль 14 червня 2025 17:11