Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вчені Telescope Array зафіксували надпотужний космічний промінь невідомого походження

Богдан Камінський
Богдан Камінський
24 листопада 2023 2 хвилин читання

Дослідники з Telescope Array виявили надвисокоенергетичний космічний промінь (UHECR) з енергію приблизно 244 ексаелектронвольт, або приблизно 40 Джоулів. 

Про це пише Gizmodo.

За словами дослідників, це один із найвищих рівнів енергії, які колись спостерігали для космічних променів. Він приблизно у мільйон разів вищий за той, що можуть виробляти найпотужніші прискорювачі частинок, створені людиною.

Подібні промені надзвичайно рідкісні, вони прилітають з глибин космосу лише кілька разів на століття. Дослідники припускають, що їхнім джерелом є наднові або надмасивні чорні діри.

Однак походження саме цього променя невідоме. Його напрямок не збігається з жодним відомим космічним об'єктом, що ставить під сумнів сучасні уявлення про походження таких частинок.

Попри колосальну енергію, подібні промені безпечні для Землі. Атмосфера та магнітне поле надійно захищають нашу планету від їхнього впливу.

Що таке Telescope Array 

Проєкт Telescope Array — це спільна робота університетів та інститутів із США, Японії, Кореї, росії та Бельгії, яка спостерігає за «повітряними зливами», спричиненими космічними променями надвисокої енергії. Він розташований у пустелі штату Юта на висоті майже 1400 м.

Telescope Array виявляє надзвичайно рідкісні космічні промені за допомогою мережі з 507 станцій, розташованих на площі 700 кв. км. Вони вловлюють вторинні частинки, які утворюються, коли космічні промені потрапляють в атмосферу, створюючи великі повітряні зливи (EAS). 

Розташування Telescope Array в Юті, США Розташування Telescope Array в Юті, США

Система містить пластикові сцинтилятори, що світяться під час проходження через них заряджених частинок. Також вона має флуоресцентні детектори для вимірювання енергії EAS. 

Як Telescope Array фіксує космічні промені Як Telescope Array фіксує космічні промені

Дані зі станцій, проаналізовані за допомогою GPS-хронометражу та моделювання, допомагають визначити енергію, масу та напрямок приходу космічних променів.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Вже 546 дітей безкоштовно навчаються програмуванню на курсах Scratch від Favbet Foundation та Code Club Україна

Анна Старкова 20 лютого 2024 12:35

ВАКС призначив ексмайору ЗСУ Андрію Квірелю 11,6 років позбавлення волі

Максим Красіков 19 лютого 2024 17:55

Мінфін погодив стратегію цифровізації Держмитслужби до 2026 року

Максим Красіков 19 лютого 2024 17:00

ГО «Принцип» запустила застосунок «Правовий навігатор» для військових

Максим Красіков 19 лютого 2024 15:50

Навіщо Землі пори року і як це працює на інших планетах

Сергій Коноплицький 19 лютого 2024 15:22