Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вчені розробляють притягувальний промінь, щоб боротися з космічним сміттям

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
5 червня 2023 3 хвилин читання

Команда вчених з Університету Колорадо працює над притягувальним променем — пристроєм, який зможе штовхати або тягнути об’єкти без контакту з ними. Подібний пристрій популярний науковій фантастиці, зокрема в серіалі «Зоряний шлях». Вчені мають на меті розв'язати проблему космічного сміття на орбіті. 

Перші прототипи такого пристрою успішно працюють і, за словами дослідників, зможуть переміщати багатотонний об'єкт, але дуже повільно. Швидкість становитиме приблизно 320 кілометрів протягом двох-трьох місяців (0,2 км на годину). 

Репортаж про роботу винахідників притягувального пристрою

Як працює притягувальний промінь

Зараз вчені тестують умови космосу в пристрої, що називається Лабораторією електростатичного заряду для взаємодії між плазмою та космічним апаратом (ECLIPS). 

Їхня концепція, так званий «електростатичний трактор», на відстані приблизно від 15 до 30 метрів космічний корабель міг би використати пристрій, щоб стріляти пучком електронів у шматок космічного сміття. Тоді в уламках утвориться негативний заряд, який притягнеться до сервісної частини пристрою. 

Схема роботи притягувального променя Схема роботи притягувального променя

«Завдяки цій силі ви можете по суті відтягнути уламки, навіть не торкаючись їх», — сказав Джуліан Хаммерл, аерокосмічний інженер університету Боулдера. 

Чому космічне сміття це взагалі проблема?

Супутники та космічні ракети рухаються із швидкість сотні та тисячі миль на годину.  Натомість лише на геосинхронній орбіті (GEO), супутники можуть залишатися у фіксованому положенні відносно Землі. Ця область починається приблизно за 22 тис. миль від поверхні планети й вже перенасичена через діяльність людини. 

Комп’ютерна графіка об’єктів на навколоземній орбіті Комп’ютерна графіка об’єктів на навколоземній орбіті

Зараз за оцінками NASA, у космосі кружляє близько 23 тис. уламків, які більші, ніж м’яч. На великій швидкості вони можуть завдати ушкоджень кораблям або супутникам, а також мають доволі непередбачувану траєкторію. Зокрема деякі пуски ракет або виходи астронавтів у відкритий космос переносили через сміття довкола. 

Також притягувальні промені можуть бути значно дешевшим інструментом очищення, оскільки зараз за інструкцією сміття має збирати спеціальний модуль, який згодом згорає в атмосфері. 

Раніше SPEKA розповідала, що російські космонавти Сєргєй Прокоп’єв і Дмітій Пєтєлін  під час виходу з МКС навмисно смітять у космосі.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

FAA пропонує правило для зменшення космічного сміття на навколоземній орбіті

Юлія Мирська 22 вересня 2023 13:51

У жовтні відбудеться кільцеподібне сонячне затемнення: коли і де спостерігати

Юлія Мирська 22 вересня 2023 07:48

На Сонці стався потужний спалах — відео

Юлія Мирська 21 вересня 2023 12:16

NASA провела тренувальний запуск місії Artemis II

Юлія Мирська 21 вересня 2023 10:12

Гелікоптер Ingenuity поставив новий рекорд висоти під час 59-го польоту на Марсі

Юлія Мирська 21 вересня 2023 07:45