Valve офіційно дозволить встановлювати SteamOS на інші пристрої з квітня цього року
Історична подія у сфері портативного геймінгу — SteamOS стане доступний на сторонніх консолях. Донині OS можна було зустріти лише на оригінальних приставках Steam Deck. Але Valve, схоже, серйозно налаштована змінити правила гри й дати «зелене світло» SteamOS на сторонніх пристроях.
Що відомо про SteamOS на сторонніх пристроях?
За словами П’єра-Люпа Гріфе (Pierre-Loup Griffais) і Лоуренса Янга (Lawrence Yang), які працювали над створенням Steam Deck і SteamOS, бета-версія для інших портативних пристроїв має вийти «після березня». Ба більше, саме у травні світ побачить першу не-Deck консоль зі SteamOS від Lenovo — Legion Go S, яку вже встигли показати на CES 2025 зі встановленою операційною системою від Valve.
Підписуйтеся на наші соцмережі
До слова, на CES 2025 Lenovo похвалилася, що випустить одразу дві версії своєї Legion Go S: одна з Windows, а інша — з офіційною прошивкою SteamOS. Попередньо оголошено ціну у $499. Запуск консолі планується на травень, вона має ті самі «залізні» компоненти, що й Windows-варіант.
Різниця у тому, що «SteamOS Edition» отримуватиме оновлення й виправлення прямо від Valve. І, звісно, вона постачатиметься з цією системою прямо «з коробки» з попередньо встановленою SteamOS, тобто жодної додаткової мороки із самостійним налаштуванням. Тобто гравці можуть розраховувати на таку саму підтримку, що й власники Steam Deck. Мимоволі згадується ідея «універсальної платформи» — обіцянка, яку Valve дала ще під час релізу Steam Deck та яку не полишала всі ці роки.
Це інтригує, утім Valve наголошує: офіційна підтримка поки що не означає бездоганну сумісність із кожним другим девайсом. Просто з’являється можливість встановити SteamOS, а далі все залежатиме від того, чи серйозно виробники захочуть оптимізувати систему спільно з Valve.
Наразі Valve не співпрацює з жодною іншою компанією, окрім Lenovo, у межах цієї співпраці Янг повідомив мені, що компанія не працює з GPD над офіційною підтримкою SteamOS, попри заяву цього виробника, пише The Verge. Valve також не обіцяє, що будь-який ваш пристрій на Windows обов'язково працюватиме з SteamOS бездоганно — у новому дописі в блозі Valve лише підтверджує, що бета-версія вийде раніше, ніж Legion Go S від Lenovo, що вона «має покращити роботу на інших пристроях» і що користувачі «можуть завантажити та протестувати її самостійно».
Що таке SteamOS і чому вона важлива на сторонніх пристроях?
SteamOS — це операційна система від Valve, створена Steam Deck. Звісно, в її основі лежить Linux, але вона має шикарний інтерфейс, орієнтований на ігри, функції оптимізації та тісну інтеграцію із Steam. Для багатьох геймерів, що накопичують ігри у бібліотеці Steam, таке рішення видається напрочуд зручним. Не потрібно бавитися з драйверами чи постійно виходити у робочий стіл: усе виглядає й працює так, ніби ви запустили консоль на кшталт Nintendo Switch, тільки з доступом до власних тисяч ігор у Steam.
Чому SteamOS важливий? По-перше, це зручно. Замість того щоб встановлювати Windows і налаштовувати кожен нюанс, SteamOS робить більшість роботи автоматично. По-друге, маєте велику колекцію ігор у Steam? Тоді наявність системи «від Valve» — це ніби пусковий майданчик: бібліотека одразу під рукою. І по-третє, багато користувачів убачають переваги в продуктивності, бо Valve налаштовує SteamOS так, щоб максимізувати стабільність ігрового процесу, а також забезпечувати швидше завантаження та менше різних траблів із керуванням контролерами. Операційна система не завжди працює ідеально, проте це краще за стандартну Windows.
Декілька слів про вже доступні «форки»
Певно, ви чули про Bazzite, «форк», який нагадує SteamOS та яким часто «граються» власники таких консолей, як Asus ROG Ally та Lenovo Legion Go. В його основі теж лежить Linux і Valve-інтерфейс. Однак Bazzite не дозволений до передвстановлення на комерційних продуктах. Та й сама Valve визнає, що Bazzite — це класний проєкт, однак поки що він не готовий на 100% до офіційного партнерства з виробниками, а тим більше не схвалений Valve для масового випуску на ринку.
Проте це серйозний показник того, що портативним консолям просто необхідний власний інтерфейс. Зрештою, на ринку досі не так багато портативних комп'ютерів, тому сподіваємося, що Valve скористається напрацюваннями ігрової спільноти Linux, які вже є на обох пристроях. Хочеться вірити, що офіційна версія SteamOS буде не менш приємною, але, скажімо так, більш стабільною і вивіреною.