Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

FarmFleet: перші інвестиції, вихід на ринок США, на що витратять гроші. Бліцінтервʼю з Валерієм Яковенком

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко Журналістка, tech-експертка
29 червня 2023 7 хвилин читання

28 червня стало відомо, що українська agtech-компанія FarmFleet залучила перші інвестиції у понад $550 тис. із загальною оцінкою вартості $3,7 млн та виходить на ринок США. 

SPEKA поговорила із засновником DroneUA та FarmFleet Валерієм Яковенком про те, як народилася ідея FarmFleet, як це — працювати над подібним проєктом під час повномасштабної війни та чому Україна має потужні перспективи у галузі, де робототехніка поєднується з аграрними технологіями

Засновник DroneUA та FarmFleet Валерій Яковенко Засновник DroneUA та FarmFleet Валерій Яковенко

Як з’явилася ідея створення FarmFleet та скільки ваша команда працювала над запуском проєкту? 

Сама ідея використання робототехніки у сільському господарстві не є новою: останні 10 років бізнес дронів базується саме навколо цієї теми. Спочатку це були дрони для моніторингу, потім дрони-обприскувачі, які ще 5 років тому почали дуже активно завойовувати український ринок. У 2021-2022 роках Україна стала країною із ринком, який найшвидше зростає у цьому сегменті у світі.  

У 2022 році Україна взагалі стала ринком №1 у Європі. Обприскані та оброблені агродронами площі усіх разом країн Європи менші, ніж в Україні. І це під час війни.

Це величезний ринок, який вираховується мільярдами доларів. І це ми говоримо лише про одну країну. Але коли ми подивимося на ті бенефіти, які формує робототехніка, то фактично це оптимізація людського ресурсу, екологічне землеробство, економія води, додаткова врожайність завдяки зменшенню втрат на полі — усе це формує глобальну історію, тому що саме робототехніка є тією технологією, що дозволить нам подолати виклики розвитку нашої планети і гарантуватиме продовольчу безпеку нашого світу. 

Ми спілкувалися з різними стейкхолдерами, бачили, як компанії інвестують свій час та гроші у розвиток бізнесу. В Україні функціонує більш ніж 100 нових сервісних компаній, які працюють на стику аграрного сектору та цифрових технологій. Вони надають послуги фермерам, і коли ми почали розбиратися у їхній проблематиці (що дозволить їм зростати більше, як їм зберігати відносини з клієнтами, як їм будувати більш якісну роботу), народилася ідея FarmFleet.

Ми підрахували, що якісніше будемо вести облік власного сервісного бізнесу, отримаємо додаткову ефективність усього бізнесу на 20-30% лише за рахунок того, що ми будемо бачити якіснішу картинку.

Це не про комунікацію між фермерами та сервісними компаніями, це про оптимізацію бізнесу та процесів всередині сервісної компанії. Про робототехніку як сервіс. Це і є FarmFleet. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Зі скількома сервісними компаніями зараз працюєте?

FarmFleet як систему ми почали кодувати саме на початку повномасштабної війни. Програмісти фактично вели зустрічі й трекали виконані завдання у Джирі з Миколаївської області. FarmFleet — це продукт, створений під кулями. 

Перший рік війни ми витратили на формування першого прототипу. Восени 2022 року на сезон осінньої десикації у сільському господарстві за допомогою нашого проєкту обробили перші 6 тис. гектарів. Загалом зареєстрували майже 15 активних компаній, які використовували нашу платформу. І це був початок.

Зараз, саме наприкінці сезону, зрозумівши майбутні переваги та вплив не лише в Україні, а й за кордоном, побачивши, що саме FarmFleet може бути певним центром створення екосистеми сільського господарства у майбутньому (саме робототехніки у сільському господарстві), ми й почали шукати зовнішні інвестиції, щоб розвивати проєкт. І знайшли. 

Хто зараз є вашим найбільшим конкурентом на американському ринку? 

Конкурентів багато. Досить специфічний сам американський ринок. Але ми маємо розуміти, що навіть табличка в Excel є певним конкурентом. Сказати, що є системи, які поєднують всі необхідні складові для того, щоб цей бізнес ефективно запускався і щоб сервісні компанії, як гриби, зростали тут, у Штатах, — такого сказати не можна. 

Україна показала першість щодо розвитку цих технологій, а ті етапи, які пройшли українські агропідприємці два роки тому, у США лише зараз починають проходити. І це одномоментна можливість захопити цю нішу. Але важливо: це не про американський ринок, це про глобальну експансію. Штати — це просто перший і пілотний міжнародний ринок.

Конкуренти є, але немає жодної системи, заточеної саме під використання робототехніки у сільському господарстві.  

Наскільки довелося адаптовувати платформу, щоб вона почала працювати на Штати?

Насправді ми перебуваємо у цьому процесі. Ми працюємо з американськими фермерами, щоб за рахунок залучених інвестицій змінити сам продукт, щоб він був більш адаптованим до американського ринку. Тому саме зараз відбувається його трансформація. 

Однією умовою неможливо змінити продукт і зробити його пристосованим до зовнішнього світу. Потрібно спілкуватися з фермерами й жити у цих процесах, дивитися на проблематику та нюанси ведення агробізнесу у США (спойлер: я трохи шокований від цього, але ми все зможемо подолати).  

Як компанії долучитися до FarmFleet? Які базові вимоги?

Зараз ідея полягає в тому, щоб будувати екосистему підприємництва у сільському господарстві з використанням інноваційних технологій. І наш мінімальний юніт — це один співробітник чи компанія, яка розуміється на використанні дронів. Навіть один екіпаж є достатньою одиницею для того, щоб змінювати температуру на планеті. 

Використання технологій FarmFleet для оптимізації своїх бізнес-процесів, для комунікації з фермерами дає можливість будувати цей бізнес  починаючи з однієї людини. 

Торік ми розглядали сценарій долучення саме тих команд чи компаній, які повинні бути зареєстровані та мати юридичних осіб. І щодо цього в Україні FarmFleet мав певний успіх, але коли ми говоримо про міжнародну експансію, то набаго менший кластер цієї цілі. Одна самозайнята людина — це і є наша ціль.

На що підуть отримані інвестиції? Чи плануєте наступний раунд і коли? 

Звичайно, ми плануємо наступний раунд, але цю комунікацію ми опублікуємо трохи згодом. Поточні інвестиції ми використаємо:

  • Для доопрацювання платформи, щоб вона відповідала як очікуванням українських фермерів, так і наших міжнародних партнерів. Ми залишаємо хед-офіс компанії в Україні. Наше завдання — щоб саме український агросектор отримував бенефіти від того, що ми здобуваємо досвід на міжнародному ринку.  
  • Для розгортання активності у Штатах та формування операційної діяльності на території США. 

Де саме у Штатах починаєте працювати? 

Перша реєстрація нашої компанії — Делавер. Коли ми говоримо про наступні експансії, то це специфічна історія, адже потрібно відкривати офіси у кожному штаті, оформляти реєстрацію на діяльність. Кожний штат у США — це фактично окрема країна. І це цікаво з огляду на міжнародний розвиток. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Американська компанія виготовлятиме в Україні дрони: деталі

Владислав Паливода 4 жовтня 2024 13:19

Thanks for notning: що таке vaporware та чому анонсовані ігри, програми та фільми ніколи не виходять

Олександр Тартачний 4 жовтня 2024 12:00

Футболіст Кіліан Мбаппе вклав гроші в компанію електроніки

Владислав Паливода 30 вересня 2024 08:05

Стрибок від монопродуктової компанії до венчур-білдеру. Інтерв’ю з Михайлом Галяном – засновником та СЕО Boosters

Анна Сергієнко 19 вересня 2024 17:09

Український ШІ-стартап з виробництва дронів Swarmer залучив $2,7 млн інвестицій

Владислав Паливода 17 вересня 2024 18:09