Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

В Україні запустили платформу Science at Risk. Як вона підтримує науку під час вторгнення

Єлизавета Гогілашвілі
Єлизавета Гогілашвілі Редакторка
8 квітня 2023 4 хвилин читання

В холі простору MacPaw Space — фото зруйнованих чи пошкоджених росією музеїв та дослідницьких інститутів — Херсонський краєзнавчий музей, музей Сковороди на Харківщині, Інститут морської біології в Одесі, Історичний музей в Чернігові. Історії про них можна прочитати.

Далі — VR-зона. Ви — всередині понівеченого музею в Одесі — бачите пусті рами й бите скло. Ви дивитесь на твори Гамлета Зіньковського на вулицях Харкова, а поряд — місця ракетних ударів. Ви слухаєте історії людей, дотичних до культурної спадщини.  

6 квітня в Києві відкрилась презентація платформи Science at risk («Наука в небезпеці«) від медіа »Куншт« та українських вчених.

Фотограф проєкту Валентин Кузан розповів SPEKA, що брав участь в більш ніж десяти зйомках зруйнованих чи пошкоджених культурних та наукових інституцій.

Валентин Кузан
Валентин Кузан
Фотограф проєкту

«Це був перший проєкт, в межах якого я їздив різними регіонами України. Ще перед повномасштабним вторгненням я думав, що буду знімати війну або її наслідки». 

Підписуйтеся на наші соцмережі

«В деокупованому Чугуєві ми були першими представниками медіа, яких пустили всередину міста. Нас водили асфальтовою стежкою між замінувань. В Херсонському музеї ми бачили друзки розбитого під час викрадення скляного горщика V століття. 

Цілий рік бачити руйнування, чути історії постраждалих людей й ночувати там, де лунають вибухи посеред ночі — це найскладніша частина проєкту« — поділився Валентин. 

За даними МОН, зараз в Україні зруйновано 15% дослідницької інфраструктури.

Етапи створення платформи Science at Risk

Science at Risk — це ініціатива для українських науковців, що потерпають від війни. Платформа популяризуватиме експертизу українських вчених в світових та місцевих медіа, допомагатиме знайти міжнародну підтримку і розповісти про українську науку під час війни широкому загалу. Проєкт складатиметься з двох етапів.

Кирило Бескоровайний
Кирило Бескоровайний
співзасновник ГО «Куншт» та платформи «Наука в небезпеці»

«Перший етап ми вже завершили — він тривав з вересня 2022 року до квітня 2023. Ми розробили бета-версію платформи, а також підготували десять репортажів про зруйновану інфраструктуру. Три експертні групи займались питаннями збереження й відновлення науки, а також  комунікації. Окрім цього, два координатори створювали базу данних інституцій, що постраждали під час вторгнення й базу науковців з фаховою експертизою».

Вже зараз на платформі доступна база постраждалої інфраструктури з інформацією, яка сума необхідна для відновлення. Охочі можуть звʼязатись з координатором та допомогти.

Наступний етап Science at Risk триватиме до листопада цього року. 30 вчених розділили на три групи, що працюватимуть над аналітичними документами, які також включатимуть й практичні рекомендації. Протягом перших двох місяців світові експерти проводитимуть майстер-класи з того, як писати такі документи. 

Проблема комунікації. Чому науковці не дають коментарі і як це виправити

Кирило Бескоровайний: «Вчені не завжди охоче дають коментарі ЗМІ, тому що стикаються з тим, що журналісти виривають їх  слова з контексту чи недостовірно подають інформацію. Це світова проблема, що в Україні більш загострена — наука в країні завжди була недофінансована, тому репутація науковця — це величезний ресурс для нього. Й цей ресурс можуть поставити під загрозу необачливі журналісти».

Одна зі складових «Науці в небезпеці» — онлайн-база українських науковців, до яких можуть звертатись медіа чи міжнародні організації. Ця база має розвʼязати проблему наукової комунікації, популяризації науки та показати світові, з чим стикаються українські вчені під час війни. 

Юлія Безвершенко
Юлія Безвершенко
Кандидатка фізико-математичних наук, співзасновниця проєкту Science at Risk

Ми очікували, що у світі вже є рішення підтримки науки у війну. Але виявилось, що він теж не має інструментів. Темп кризи в Україні швидший за реакцію ззовні, а комунікація недостатня.

Всі, хто додається на платформу, дають згоду та проходять перевірку робочою групою. Це академічно доброчесні вчені, що знають англійську та можуть спілкуватись з міжнародними журналістами.

Додати свої дані до бази Science at Risk можна, заповнивши анкету за посиланням. Зараз на сайті — понад 50 експертів з екології, економіки, фізики, соціальних наук.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Росіяни використовують 122-мм гармати Д-74, які могли передати інші країни

Вікторія Рудзінська 6 годин тому

Вмотивовані інноваціями, досвідчені війною: як компанії української мілітарі галузі будують успішні команди

Валерій Зарубін 10 жовтня 2024 12:10

Хрещений батько ШІ отримав Нобелівську премію. Тепер він застерігає людство від своєї спадщини

Сергій Коноплицький 9 жовтня 2024 15:22

Скільки коштує планета Земля?

Неля Збишко 9 жовтня 2024 06:30

Працюють цілодобово у три зміни: як російсько-українська війна впливає на західні оборонні компанії

Олександр Тартачний 7 жовтня 2024 16:45