В Україні 73% державних сайтів мають середній та високий рівні вебдоступності
Програма розвитку ООН перевірила українські державні сайти. З них 73% мають середній або вище середнього рівні вебдоступності.
На початок 2023 року, 73 сайти зі 100 проаналізованих мали базову доступність на середньому рівні та вище середнього. У 2021 році показники були нижчими — 61 сайт зі 100. Про це повідомляє Комітет цифрової трансформації Верховної Ради з посиланням на результати моніторингу базової доступності вебресурсів.
Дослідження провели на замовлення Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Швеції.
Найчастіші проблеми доступності на державних сайтах:
- відсутність механізму для швидкого переходу до основного вмісту, що ускладнює навігацію для повністю незрячих користувачів та користувачів із порушенням моторики;
- низька контрастність тексту, яка заважає людям із частковою втратою зору читати текст;
- відсутність видимого індикатора фокусу під час навігації за допомогою клавіатури, що робить таку навігацію недоступною для людей із частковою втратою зору або порушенням моторики;
- відсутність тексту для гіперпосилань, що робить їх незрозумілими для незрячих користувачів, які використовують програми зчитування з екрана;
- наявність помилок у коді сторінки, зокрема у розмітці ARIA, що негативно впливає на роботу допоміжних технологій.
Крім того, у дослідженні вказані рекомендації про те, як виправити помилки вебдоступності. Для державних органів є спеціальна методика, завдяки якій розробники та адміністратори держсайтів можуть самостійно виявити і виправити помилки майже без сторонньої технічної допомоги.
Як стверджує консультант ПРООН в Україні з вебдоступності та автор дослідження Дмитро Попов, основний висновок моніторингу — загальна позитивна динаміка змін. Адже кількість сайтів, рівень базової доступності яких за рік поліпшився, перевищує кількість сайтів, результат яких погіршився.
Цифрова доступність — один з невіднятних складників безбар’єрного суспільства. Війна показала, що дуже важливо мати всі документи оцифрованими та отримувати державні послуги онлайн. Потрібно, аби бізнес і громадський сектор також усвідомили значущість вебдоступності та адаптували свої сайти і мобільні застосунки відповідно до потреб усіх користувачів, зазначили в Комітеті цифрової трансформації.
Раніше SPEKA розповідала, що Мінцифри випустило освітній серіал для держслужбовців «Вебдоступність». Він покликаний зробити кожен вебсайт та мобільний застосунок доступним і зручним для всіх користувачів.