Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Іранські дрони Shahed-136 працюють за вкраденими німецькими технологіями

Ганна Гілова
Ганна Гілова Журналіст Speka
28 квітня 2023 3 хвилин читання

Conflict Armament Research (CAR), британська організація, яка досліджує компоненти зброї, заявила, що на безпілотниках Shahed-136, які росія продала Ірану, встановлений двигун на основі німецької технології, незаконно придбаної майже 20 років тому.

Двигун Mado MD-550, який знайшли на збитому в Україні Shahed у грудні 2022 року Двигун Mado MD-550, який знайшли на збитому в Україні Shahed у грудні 2022 року

Двигун розробила іранська компанія Oje Parvaz Mado Nafar, відома як Mado, що базується у місті Шокухіє у провінції Кум.

Дослідники CAR знайшли маркування Mado на ковпачках свічок запалювання у двигунах дрона, а також послідовності серійних номерів, які використовувала компанія.

За словами західних урядів та ООН, Mado відіграє значну роль в індустрії безпілотників Ірану. Такі самі серійні номери побачили слідчі ООН, які досліджували атаки безпілотників на Саудівську Аравію, що здійснили союзники Ірану хусити в Ємені, а також ракетні атаки на Абу-Дабі минулого року. 

Аналітик компанії CAR Таймур Хан каже, що системи БпЛА Ірану постійно модернізуються і стають дедалі точніші щодо систем наведення, а також можливостей протидії перешкод.

Конструкція двигуна свідчить, що протягом багатьох років Іран докладав значних зусиль, щоб знайти західні технології для своїх безпілотників і ракет, попри широкомасштабні міжнародні санкції.

У 2006 році Іран незаконно придбав двигуни для безпілотників німецької компанії Limbach Flugmotoren. Три роки потому іранський інженер Юсеф Абуталебі оголосив, що його компанія створила двигун для БпЛА.

CAR повідомляє, що Limbach Flugmotoren намагалася приховати свій внесок у створенні дронів Shahed. Слідчі виявили, що оригінальні серійні номери на компонентах безпілотників, знайдених в Україні, були стерті.

Серед інших західних компонентів, придбаних і скопійованих Іраном, є частини ракет чеського виробництва. У звіті експертів ООН у 2020 році йдеться, що двигун іранських ракет Quds-1, які використовували в атаках на нафтопереробні заводи Саудівської Аравії минулого року, був неліцензійною копією реактивного двигуна TJ-100, виготовленого PBS Velká Bíteš у Чехії.

Експерти кажуть, що чеський двигун, схоже, встановили на іранській ракеті Heidar-2. Таймур Хан каже, що Іран «придбав західні компоненти та технології для своєї програми БпЛА, скориставшись відсутністю видимості ланцюга постачань».

Для росіян іранські безпілотники є вигідною заміною набагато дорожчим ракетам, запаси яких, за словами західних експертів, скорочуються. Аналітики вважають, що, наприклад, «Шахед-186» коштує приблизно $20 тис, що є мізерною частиною від вартості крилатої ракети «Калібр».

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як військові за допомогою лазерів тренуються

Назарій Присяжнюк 8 годин тому

США оголосили про новий пакет допомоги Україні на $325 млн

Юлія Даниленко 22 вересня 2023 06:35

Як ракетні атаки рф вранці 21 вересня вплинули на інтернет в Україні

Артем Житкевич 21 вересня 2023 21:00

«Сексизм і гендерна нерівність — це хайп»: Саша Гарсія Гаврилюк, авторка навчальної програми для керівників IT-компаній

Єлизавета Гогілашвілі 21 вересня 2023 09:30

Німеччина має намір заборонити використання в 5G-мережах компонентів з Китаю

Артем Житкевич 20 вересня 2023 23:31