Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Успішне оцифрування унікальної пам'ятки: житло мисливців на мамонтів тепер у 3D

18 березня 2025 3 хвилин читання
decoration

15-16 березня 2025 року команда Науково-дослідної лабораторії «Архаїка» спільно з кафедрою археології та музеєзнавства КНУ імені Тараса Шевченка здійснила оцифрування четвертої житлової конструкції Межиріцької пізньопалеолітичної стоянки в Черкаській області.

Цей унікальний об'єкт, що датується серединою 13 тис. до н.е., зберігається in situ, тобто на місці своєї знахідки.

Для створення 3D-моделі використовували лазерне сканування, що дозволило з високою точністю зафіксувати геометрію конструкції. Фотограмметрія допомогла передати колірні характеристики об'єкта за допомогою серії фото, оброблених у спеціальному програмному забезпеченні, що переносять їх у 3D-простір. Ця технологія є базовою у роботі команди «Архаїки» й дозволяє створювати тривимірні моделі, які можна детально розглядати з усіх сторін.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Оцифрування таких об'єктів не лише допомагає вивчати їх детальніше, а й слугує засобом захисту інформації про пам'ятки від руйнації. Особливої актуальності це набуло під час війни, коли українська культурна спадщина потребує особливої уваги та збереження.

Межиріцьку стоянку відкрили у 1966 році. Вже понад 20 років її досліджує експедиція кафедри археології та музеєзнавства КНУ під керівництвом Павла Шидловського. За увесь час досліджень було знайдено чотири таких житла. Перше з них було реконструйоване та експонується у Природничому музеї НАН України у Києві. Четверте житло було законсервоване та залишене зберігатися in situ на місці його знахідки — саме його й оцифровували в межах проєкту.

Процес оцифрування тривав два дні, а на його постобробку знадобиться ще близько тижня. Готову 3D-модель буде викладено у відкритий доступ на платформі Sketchfab https://sketchfab.com/lab_archaic, а також на сторінках «Архаїки» у соціальних мережах.

Проєкт реалізується в межах «Ukrainian Heritage Digitization and Dissemination Initiative» спільно з американською неурядовою організацією CyArk за підтримки Програми Фонду Посольства США та спрямований на збереження, популяризацію та наукове вивчення української культурної спадщини за допомогою сучасних цифрових технологій. Детальніше про проєкт на сайті “Архаїки”: https://archaic.com.ua/projects/ukrainian-heritage-digitization-and-dissemination-initiative/

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

СЕС для бізнесу: як уникнути помилок на етапі проєктування?

Антон Березинський 25 квітня 2025 09:00

Лайфхаки для українців за кордоном: як легко повернути читання у своє життя

Валерій Старик 2 години тому

Вкрадена Батьківщина: історія загубленого покоління

Валерій Старик 3 години тому

​Рекомендація книги «Sapiens: Людина розумна. Коротка історія людства» Юваля Ноя Харарі

Валерій Старик 3 години тому

Що таке індивідуальна податкова консультація та як її отримати ФОП?

Inna Sharova 25 квітня 2025 15:30