Усе про ракети «Томагавк»
У засекреченій частині плану перемоги Володимир Зеленський просив у США крилаті ракети «Томагавк» дальністю 2,5 тис. км, пише американська газета The New York Times із посиланням на представника адміністрації США. Президент України підтвердив це під час інтерв’ю. SPEKA розповідає про Tomahawk, її характеристики та модифікації.
Ракети Tomahawk здобули світову популярність після першої війни у Перській затоці в 1991 році, коли США застосували їх проти військ Саддама Хусейна в Іраку та Кувейті. Відтоді Tomahawk стали невід'ємною частиною кожного конфлікту, в якому брали участь Сполучені Штати, зокрема під час останніх атак на хуситів у Ємені.
Але ці ракети перебувають на озброєнні з 1983 року та вперше розроблені для ВМС США у 1972 року.
Названа на честь індіанської сокирки, ця зброя стала майже символом розв'язання серйозних проблем з боку США. Де Америка, там «Томагавк».
Загальні характеристики Tomahawk
Тип: дальній, субзвуковий крилатий ракетний комплекс.
Запуск: з платформ на кораблях і підводних човнах. Після підписання угоди 1987 року між США і СРСР про ліквідацію ракет середньої та малої дальності були зняті з озброєння наземні пускові установки і ракети наземного базування, що були знищені 1991 року згідно з розпорядженням президента Джорджа Буша про зняття з озброєння значної частини тактичної зброї. Але у 2023 році армія США прийняла на озброєння першу батарею контейнеризованої VLS — Strategic Mid-range Fires System (SMRF), яку назвали Typhon.
Призначення: ураження наземних високозахищених або важливих об'єктів за будь-яких погодних умов.
Дальність: до 1600 км (900 морських миль). Деякі модифікації до 2500 км.
Швидкість: приблизно 880 км/год (субзвукова).
Вартість 1 ракети: майже $2 млн.
Ракета Tomahawk має довжину 6,2 м, розмах крил — 2,6 м, а її вага разом з усіма компонентами становить 1510 кг. Вона оснащена ракетним прискорювачем і турбовентиляторним двигуном від Williams International. Ракетний прискорювач запускає Tomahawk у повітря, а далі її до цілі доставляє реактивний двигун.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Попри реактивний двигун, Tomahawk не супершвидкий — 880 км/год. Для порівняння, винищувач F-16 може досягати швидкості 2400 км/год. Ймовірно, відносно низька швидкість Tomahawk допомагає їй ефективніше уникати радіолокаційних систем. Крім того, вона летить на висоті від 30 до 90 м, що значно нижче, ніж винищувачі.
Основні модифікації
1. TLAM-A (Block II, ядерна):
- Військове навантаження: ядерна боєголовка W80.
- Рік запуску: 1983; виведена з експлуатації до 2013 року.
2. TLAM-C (Block III, звичайна):
- Військове навантаження: ударна боєголовка масою 450 кг.
- Рік запуску: 1984; застосовувалась у конфліктах з високою ефективністю.
3. TLAM-D (Block III, суббоєприпаси):
- Військове навантаження: касетні боєприпаси, 166 одиниць для поразки м’яких цілей.
4. Block IV (TLAM-E, Tactical Tomahawk):
- Удосконалення: можливість польоту над зоною атаки для додаткового спостереження та зміни курсу в польоті.
- Дальність: 1600 км; застосовувалась з 2004 року.
5. Block V:
- Моделі: Va (антикорабельна з покращеною навігацією) та Vb (багатофункціональна боєголовка).
- Введення в експлуатацію: прогнозується до 2040 року.
Навігація та управління
Tomahawk оснащений системами TERCOM, GPS і DSMAC для точного наведення з мінімальним відхиленням від цілі (до 10 м). Система може перерозподілити завдання під час польоту, а камера на борту дозволяє оцінювати результати ураження в режимі реального часу.
Країни-експлуатанти
США: основний виробник та користувач, має понад 4000 одиниць. Використовувались у конфліктах з 1991 року (війна у Перській затоці) до сьогодні.
Велика Британія використовує Tomahawk з 1998 року на підводних човнах класу Astute та Trafalgar.
Японія замовила до 400 Tomahawk для захисту від загроз з боку Китаю та Північної Кореї з активним розгортанням з 2025 року.
Австралія також лише замовила ці ракети.
Ефективність Tomahawk
«Томагавки» відіграли ключову роль у військових операціях США, зокрема у конфліктах в Іраку, Афганістані та Лівії. Висока точність і гнучкість у перерозподілі цілей під час польоту дозволяють використовувати Tomahawk для складних завдань, де необхідна висока мобільність і точність.
За межами війни у Перській затоці «Томагавки» ще кілька разів використовувались для нападу на Ірак у 1990-х роках, проти боснійських цілей у 1995 році, під час дій НАТО проти Югославії і під час бойових дій проти Афганістану після 11 вересня.
Відносно нещодавно «Томагавки» застосовувалися в Лівії, проти ІДІЛ у Сирії, а у 2017 році ними завдали удару по сирійських об'єктах Ассада. У 2024 році американські та британські війська застосували ці ракети проти повстанців-хуситів після того, як ця група атакувала судноплавні шляхи та судна під прапором США у Червоному морі.