Універ vs технічна освіта: що обрати абітурієнту в 2024 році
Чи варто витрачати 4 роки на навчання в університеті та скільки можна заробляти після ПТУ? Наскільки затребувані технічні спеціалісти в Україні сьогодні? Ці питання дослідив портал Education.ua, щоб допомогти майбутнім абітурієнтам обрати заклад освіти під час вступної кампанії-2024.
Яка освіта популярніша
Вже понад 10 років в Україні існує така тенденція: більшість випускників надають перевагу вищій освіті замість професійно-технічної. За даними Державної служби статистики, у 2023 році до ПТУ вступило 99,9 тисяч абітурієнтів, тоді як в університети — понад 250 тисяч.
“На цей вибір впливають як особисті вподобання вступників, так і певні міфи, які оточують профтехнічну освіту, зокрема непрестижність освіти та низький заробіток представників цих професій”, — зазначається в дослідженні.
Попри це, технічна освіта має певні значущі переваги, про які варто знати майбутнім вступникам.
Диплом за рік
Щоб вивчитися на бакалавра, треба провчитися 4 роки у закладі вищої освіти. Водночас здобути професію у ПТУ можна за 1–3 роки: тривалість залежить від рівня попередньої освіти, тобто чи людина йде навчатися після 9 чи 11 класів, а також від самої професії.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Наприклад, професію електрогазозварника після 11 класів школи можна здобути за 1,5 року. Звісно, якщо вам подобається, коли від вашої роботи летять іскри.
Ще одна із переваг, про яку мало хто знає — в Україні безоплатно можна здобути більше ніж одну професійну освіту та опанувати кілька спеціальностей впродовж життя. А вищу освіту на бюджетній формі навчання можна отримати лише один раз.
Скільки заробляють випускники ПТУ
Один із міфів, який оточує профтехнічну освіту, пов’язаний з низьким заробітком цих спеціалістів. Але тим же зварювальникам на Work.ua роботодавці сьогодні готові платити від 20 тисяч до 60 тисяч грн.
Education.ua наводить пропозиції зарплат для 5 найпопулярніших професій, на які йдуть навчатися абітурієнти ПТУ та університетів.
Для українського ринку праці вища рівень освіти не завжди є запорукою високих доходів. Як показало попереднє дослідження Education.ua та Work.ua, 59% роботодавців не звертають уваги на заклад освіти, у якому навчався співробітник. І більшість роботодавців не цікавляться, чи є взагалі у співробітника вища освіта за спеціальністю.
Окупність навчання
Скільки потрібно часу, щоб окупити платне навчання, наприклад, юристу та слюсарю — найпопулярнішим спеціальностям в університетах та ПТУ? Розберемося в цифрах.
Середня вартість навчання в університеті на спеціальність «Право» становить 25 124 грн за один рік, тобто 100 496 грн за 4 роки бакалаврату. Контракте навчання в закладі професійно-технічної освіти коштує в середньому 8-9 тисяч грн на рік.
Умовно, щоб здобута освіта окупила себе, випускникам потрібно пропрацювати деякий час за спеціальністю. У змодельованій ситуації, у якій випускник одразу має середню заробітну плату у своїй професії, знадобиться стільки часу, щоб окупити вартість навчання:
- Юрист: при середній зарплаті у 20 000 грн навчання можна окупити за 5 місяців.
- Слюсар-сантехнік: при вступі після 11 класів школи та за умови опанування професії за рік, навчання можна окупити за 1,5 тижня.
Але звісно, ці професії відрізняються за можливістю кар’єрного зростання: для юриста в майбутньому відкриваються управлінські позиції.
Зате попит на робітничі професії постійно зростає, отже для випускників профтехів завжди знайдеться робоче місце. Наприклад, за даними Work.ua, категорія «Робочі спеціальності, виробництво» є лідером за кількістю вакансій.