Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Назарій Присяжнюк
Назарій Присяжнюк
31 серпня 2023 7 хвилин читання

«Уміння ефективно використовувати обмежені ресурси — унікальна характеристика української армії». Інтерв’ю з Михайлом Кольцовим

«Я не боюся записів, єдине турбує — що більше ваших фото і відео в публічному доступі, то легше генеративним моделям підробити ваш голос і зображення.  Мені вистачить 200-300 ваших фото, щоб відтворити ваше обличчя і припасувати його на відео до іншого тіла. Помічали, як деякі ютубери постійно носять темні окуляри? Це характерний метод, який не дозволяє отримати достатню кількість ваших зображень для створення копії вашого обличчя», — розповідає Михайло Кольцов, який стояв біля витоків датааналізу України.

У першій частині інтервʼю SPEKA поговорила з Кольцовим про те, що таке бігдата, як вона змінилася за останні десять років та яким чином інтернет навчився забувати. 

У другій частині ми поспілкувалися про роль датааналітиків у повномасштабному вторгненні, реєстри та вплив бігдати на збільшення випадків бавовни на території країни-окупанта.

Які реєстри закрилися під час повномасштабного вторгнення

Спочатку податкова повністю закрила свої реєстри, зокрема інструменти, які дозволяли виявити наявність податкового боргу у контрагентів, а це один із найбільш примітивних інструментів. Ба більше, він досі закритий.

У перші два місяці багато реєстрів закрили разом з ЄДР тільки через те, що почав відкриватися ЄДР, почали відкриватися реєстри рухомого та нерухомого майна.

Реєстри поступово відкриваються, але не в повному обсязі. Ба більше, існує тенденція на закриття. Тобто, якщо вже закрили, то ніколи більше не відкрити.

І ця тенденція доволі небезпечна. З одного боку, хороший аналітик навіть на частковій інформації може багато чого знайти. Але з іншого — без такої відкритості збільшуються корупційні ризики й обмежується робота журналістів-розслідувачів. 

Доступ до даних допомагає розуміти, з ким маєш справу, але важко зберегти баланс між захистом і доступністю.

Які реєстри відкрилися під час повномасштабного вторгнення

Під час повномасштабного вторгнення відкрилися реєстри рухомого та нерухомого майна, система виконавчих проваджень та поступово налагоджує свою роботу судовий реєстр. 

Також з’явилися нові реєстри, які є напівдержавними, наприклад, «Війна та санкції» від НАЗК, реєстр колаборантів від руху «Чесно». Решта досі закриті.

Які реєстри дуже важливі, але досі закриті

Найважливіший, звичайно, реєстр податкової. Він має велике значення для укладання ділових угод, оскільки важливо знати податкові параметри юридичних та фізичних осіб. Хоча деякі аспекти, наприклад, реєстр платників ПДВ, можуть бути частково доступні, інша важлива інформація, як-от наявність податкового боргу, залишається недоступною.

Також недоступна інформація про фінансову звітність, яка є дуже важливою для оцінювання фінансового здоров’я компанії, з якою ти укладаєш угоду. 

Найболючіший момент, який насправді є хворобою українських даних, — це відсутність єдиного ліцензійного реєстру.

Це створює простір для шахрайства та фінансових ризиків, оскільки важко перевірити наявність ліцензій для певних видів діяльності. Ви не можете оперативно дізнатися, чи є у компанії, з якою ви збираєтесь співпрацювати, ліцензія на її вид діяльності.

Що можна побачити в Україні за допомогою Big Data, тих відкритих даних, які в нас є

Залежить від конкретної сфери та регіону. Наразі дані використовують для аналізу економічних потреб, визначення збитків на окупованих територіях та інших завдань. Для цього потрібні великі обсяги даних, зокрема супутникові знімки.

У військовій сфері це допомагає краще розуміти розташування ворожих позицій, планувати артилерійські удари, прораховувати траєкторії польотів ворожих повітряних об’єктів та оптимізовувати розміщення оборонних споруд. Машинне навчання вже впроваджується для аналізу даних від супутників та інших джерел, що допомагає знаходити оптимальні рішення.

Але успішний аналіз великих обсягів даних потребує потужної інфраструктури, зокрема серверних кластерів. Інфраструктура критично важлива для ефективного використання даних і розроблення алгоритмів. 

Загалом, можна бачити, що потенціал використання Big Data в Україні великий, але для його реалізації потрібна якісна підготовка, інфраструктура та спеціалісти.

Яка роль датааналітиків у повномасштабному вторгненні

Роль датааналітиків у повномасштабному вторгненні суттєво зросла. Одна з ключових функцій — забезпечити ухвалення швидких та обґрунтованих рішень за обмежених ресурсів. Аналітика допомагає в розподілі ресурсів, оцінюванні ризиків та виборі стратегій. Наприклад, під час планування військових операцій датааналітику використовують для визначення оптимального розподілу обмежених ресурсів.

Застосування датааналітики у військовій галузі вкрай важливе через обмежені ресурс та потребу їхнього ефективного використання.

Наприклад, якщо не можна завдати великих ударів, аналітика допомагає визначити оптимальні цілі та пріоритети. Планування військових дій зараз передбачає не тільки прогнозування, але й оцінювання наслідків та постоцінювання.

Завдяки аналітичним методам українська армія може ефективніше використовувати обмежені ресурси та адаптуватися до зміни обставин. Аналітика вирішує завдання не лише з планування, але й з оцінювання впливу та вибору оптимальних рішень в умовах непередбачуваних обставин.

Так датааналітика стає необхідним інструментом військового рішення за обмежених ресурсів та непередбачуваних ситуацій, допомагаючи вирішити завдання швидко та ефективно.

Чи існує кореляція між датааналітикою та бавовною в окупантів

Це вже питання до Генштабу, як він їх використовує, але я думаю, що вся та бавовна, прорахована за допомогою бігдати.

Наприклад, у мене п’ять дронів камікадзе, мені треба оптимально їх використати. Я маю це прораховувати, тому у війні зараз датааналітика просто критично важлива.

Уміння ефективно використовувати обмежені ресурси — це унікальна характеристика української армії. Тому що будь-яка західна армія просто закидувала б масою, до речі, так само, як і рф.

Ми собі такого дозволити не можемо, і тому бавовна є результатом аналізу, збирання інформації, визначення пріоритетності, відповідної реалізації. А після цього ще й оцінювання.

Це дуже важливий момент, про який всі забувають, — аналітика говорить не тільки про перспективу, вона ще й оцінює наслідки.

Аналітика дозволяє лікувати військових від уявлення про цілі-панацеї. Є така хвороба військового мислення: мовляв, я ось сюди вдарю — і все, війна закінчиться. Ні, так ніколи не буває.

Будь-який удар потребує часу на відновлення, а отже, ти маєш розуміти, яка ціна цього удару для тебе: зупинена логістика на два дні, знищення доступу до пального тощо. 

Аналітика дозволяє відучити військових від уявлення про панацейні рішення на світогляд, який передбачає мислення проміжками.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Анатолій Храпчинський про знищення А-50, готовність до F-16 та роль ударів БпЛА по росії

Олександр Тартачний 28 лютого 2024 09:00

Збройні сили України збили черговий літак А-50 окупантів

Сергій Коноплицький 23 лютого 2024 21:30

Sea Baby: що відомо про морські дрони, на які збирають 300 млн грн

Анна Нагорна 22 лютого 2024 14:15

Мобілізація — це не форс-мажор. ІТ-компанія не виплатила зарплату розробнику, який пішов воювати

Анна Нагорна 21 лютого 2024 16:45

ЄС оголосили війну хуситам Ємену

Максим Красіков 19 лютого 2024 13:13