Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Роман Судольський
Роман Судольський Головний редактор SPEKA
8 серпня 2022 13 хвилин читання

«Укртелеком» і війна. Інтерв'ю з директором зі стратегії та розвитку бізнесу компанії Ігорем Яремчуком

SPEKA розпочинає серію інтерв'ю з топменеджерами провідних телеком-операторів України, які вже майже пів року забезпечують зв'язком та інтернетом армію, держапарат і громадян в умовах повномасштабної війни.

«Укртелеком» першим із найбільших українських провайдерів телеком-послуг опублікував звіт за перше півріччя 2022 року. SPEKA поговорила з директором дирекції стратегії та розвитку бізнесу «Укртелекома» Ігорем Яремчуком про те, які збитки понесла компанія через російське вторгнення, що відбувається з обладнанням на окупованих територіях, як змінилися звички користувачів інтернету під час війни і що буде з тарифами провайдера.

У звіті за перше півріччя компанія повідомила, що оцінює збитки у понад 450 млн грн. Про що йдеться?

Це справедлива вартість активів, які розташовані на тимчасово окупованих територіях, де ми були вимушені зупинити господарську діяльність. Ця сума може зрости, адже нині триває фіксація та оцінювання збитків, завданих активам компанії на підконтрольних Україні територіях. З цією метою «Укртелеком» створив комісії, які під час своєї роботи керуються спеціально розробленими регламентами бізнес-процесів та готують матеріали для подання судових позовів як в Україні, так і в Європі. АТ «Укртелеком» як частина групи SCM буде неодмінно позиватися до суду з вимогою компенсувати збитки та вартість зруйнованого, пошкодженого та втраченого майна через повномасштабне військове вторгнення росії в Україну.

Сума 450 млн грн не враховує неотриманий через зупинення господарської діяльності операційний прибуток (EBITDA), який на сьогодні становить щонайменше 14 млн грн на місяць.

Неотриманий через зупинення господарської діяльності операційний прибуток «Укртелекома» на сьогодні становить щонайменше 14 млн грн на місяць

Безумовно, фінансові втрати — важливе питання, але головний бізнес-підсумок першого півріччя 2022 року, на якому я хочу наголосити, — це фінансова стійкість компанії, попри негативні зовнішні обставини, та стабільне функціонування нашої мережі у 87% населених пунктів, підключених до ІР-послуг «Укртелекому». 

Згідно зі звітом компанії за перше півріччя 2022 року, дохід компанії становив 2,9 млрд грн (на 15,6% менше, ніж торік). Як результат відрізняється від прогнозованого і які напрями постраждали найбільше?

Попри те що кількість абонентів і дохід від оптичного інтернету суттєво зросли у порівнянні з минулим роком, наші амбіції до початку повномасштабної війни у цьому напрямі не реалізовані. Минулого року ми побудували найбільше в історії «Укртелекому» оптики, розгорнувши 13,6 тис. км нових мереж. 

Через повномасштабну війну темпи підключення до оптики нижче запланованих довоєнних показників на 50%, при тому що тільки за червень ми під'єднали майже 8 тис. клієнтів.

Через повномасштабну війну темпи підключення до оптики нижче запланованих довоєнних показників на 50%

Загалом дохід від телеком-послуг у першому півріччі 2022 року на 6% нижче від запланованого до початку повномасштабного протистояння, зросла дебіторська заборгованість. Дохід від комерційної оренди скоротився у порівнянні з оригінальним довоєнним бюджетом на 27%, що, крім окупації та руйнувань, також пов'язано з відтоком орендарів та наданими знижками. 

Перевиконання планових показників спостерігається лише у міжоператорському бізнесі, де з початком повномасштабної війни збільшилися обсяги вхідного міжнародного трафіку. Зростання доходу в цьому сегменті також спричинене зміною валютного курсу. 

Ви повідомляли, що на кінець червня забезпечуєте інтернет-доступ у 87% населених пунктів свого національного покриття. Чи відомо вам, що відбувається з обладнанням та послугами на тимчасово окупованих територіях?

Ми втратили контроль над нашими активами на тимчасово окупованих територіях, тому достеменно не знаємо, що там відбувається. Проте деяка інформація до нас все-таки доходить. Нам відомо про захоплення наших будівель ворожими військовими, про спроби використати наше обладнання для надання сервісів через мережі російських операторів і «санкціонований» окупаційною владою допуск колаборантів з-поміж місцевих провайдерів на наші технологічні майданчики для надання послуг населенню окупованих територій від імені окупантів. Наприклад, так званий «Мір телеком» використовує наші приміщення як центри обслуговування у Херсоні та Мелітополі, а в одному з міст Запорізької області місцевий провайдер за підтримки окупантів «віджав» наш офіс. І таких прикладів чимало. 

Ми принципово не співпрацюємо з окупантами і не надаємо сервіси через російський інтернет. Адже щонайменше це означає передання повного контролю трафіку абонентів, доступу до їхніх персональних даних та до структури мереж російським спецслужбам. Ми ці дані захистили: заздалегідь віддалено знищили відповідну інформацію на обладнанні та закрили доступ до корпоративних інформаційних систем на тимчасово окупованих територіях. 

Як змінилася робота менеджерської команди «Укртелекому» в умовах війни? Як тепер відбувається планування, чи коригується стратегія роботи компанії?

Найважчими місяцями були березень та квітень, коли було дуже багато невизначеності. Ми боролися за кожен відсоток працездатності нашої мережі, а після ворожої кібератаки ухвалювали таке важке рішення, як короткочасне припинення надання послуг для бізнесу та приватних клієнтів, щоб забезпечити безперебійність сервісів для ЗСУ. Саме тоді «Укртелеком» допомагав з тимчасовим переміщенням співробітників та їхніх родин.

Зараз ми вже перейшли від ручного керування ліквідністю до середньострокового планування (це я так називаю горизонт в один рік, адже сьогодні час сприймається зовсім інакше). Щодо нашої стратегії, то вона залишилася незмінною — це розвиток оптичної мережі, модернізація наявної інфраструктури, нові VAS, автоматизація та забезпечення операційної ефективності. Зважений, ефективний та прибутковий розвиток, що базується на бізнес-аналізі, а не на популізмі. 

За останні п'ять  місяців «Укртелеком» декілька разів стикався з кібератаками. Чи можете розказати, скільки їх було, наскільки потужні, як реагувала компанія?

Щотижня «Укртелеком» відбиває понад 10 кібератак. Ці атаки мають різні цілі: одні спрямовані на виведення з ладу публічних вебсайтів компанії, інші — на отримання доступу до корпоративних облікових записів наших співробітників з метою проникнення до нашої ІТ-інфраструктури.  

Найпотужніша кібератака сталася 28 березня. Загроза була настільки серйозною, що нам довелося ухвалити радикальне рішення про тимчасове відключення більшої частини нашої мережі приблизно на 15 годин, що призвело до недоступності послуг для абонентів у різних областях України. Це рішення було необхідним, щоб зберегти зв'язок для ЗСУ та інших важливих об'єктів. Послуги для приватних клієнтів відновили після успішного усунення небезпеки нашими фахівцями. 

Ігор Яремчук, директор дирекції стратегії та розвитку бізнесу АТ «Укртелеком» Ігор Яремчук, директор дирекції стратегії та розвитку бізнесу АТ «Укртелеком»

Подолати наслідки атаки нам допомогла наявність всіх необхідних та актуальних оновлень ПЗ, які швидко відреагували на зовнішнє втручання та надали потрібні дані оперативному центру безпеки (SOC), який ми запустили на самому початку 2022 року та завдяки якому ми здатні своєчасно та цілодобово реагувати на кіберінциденти. З початком війни ми підключили до SOC майже всі елементи інфраструктури компанії, що дозволяє забезпечити максимальний рівень моніторингу та ефективності. Крім того, «Укртелеком» від 24 лютого активізував додаткові інструменти та посилив співпрацю з провідними вендорами рішень кібербезпеки Microsoft, Cisco, Palo Alto, CloudFlare, а також нашим локальним спеціалізованим партнером ISSP, що дозволяє ефективно реагувати на ворожі кіберактивності.

Які проблеми/виклики створює для компанії міграція абонентів між регіонами України та за кордон?

Зрозуміло, що ми втрачаємо абонентів, які виїхали за кордон. Міграція всередині країни призводить до відтоку абонентів, якщо вони опиняються поза зоною покриття послугами «Укртелекому». Також міграційні процеси спричиняють зростання дебіторської заборгованості, якщо абонент не повідомив компанію про те, що більше не буде користуватися послугами і абонплата продовжує нараховуватися та накопичуватися як борг.

Чи прораховували сценарії у разі затягування війни?

Невизначеність залишається дуже високою, тому зі сценаріями зараз складно. Натомість ми провели стрес-тестування прогнозних грошових потоків, оцінили вплив таких показників, як абонбаза, вартість енергоресурсів, курс валют та попит на нерухомість. І поки що виглядає так, що ми цей тест проходимо.

Як змінилися звички українських користувачів інтернету за останні місяці?

Ми бачимо певну переорієнтацію абонентів з ціни на якість. Перетікання абонентської бази між провайдерами суттєво знизилося, перевага віддається насамперед сервісу, який стабільно працює. Не буду приховувати, я дуже сподіваюся, що ця тенденція триватиме і після нашої Перемоги, і наш унікальний ринок перейде від диких акцій та демпінгу до здорової ринкової конкуренції. Стосовно споживання, то середній обсяг трафіку набагато знизився у березні, але поступово відновився. Кардинальних змін у структурі споживання ми не бачимо: на перегляд відео, як і раніше, припадає найбільше трафіку. 

Як бути з абонплатою для внутрішніх переселенців та українців, які виїхали за кордон і не розірвали контракт? Чи вивчаєте ризики несплати за послуги, пов'язані з цими чинниками?

Ми намагаємося застосовувати індивідуальний підхід для вирішення питань наших клієнтів та оцінюємо ситуацію в кожній області окремо. Міграція не завжди є причиною для відмови від послуг. Певні рішення безпеки (відеоспостереження, сигналізація тощо) потребують постійного підключення до інтернету. Наприклад, у багатьох містах, які нині перебувають під обстрілами, зберігається до 70% активного споживання трафіку домогосподарствами, що підключені до нашої мережі. 

У найближчі місяці підвищувати ціни не плануємо

Наш підхід наступний: надаємо зв'язок, якщо така можливість є, та прислухаємося до потреб абонентів; сподіваємося на розуміння абонентів, адже своєчасна оплата послуг є дуже важливою для стійкої роботи оператора.  

Після початку повномасштабної війни «Укртелеком» побудував «нову структуру мережі» та майже втричі збільшив ємність зовнішніх каналів. Розкажіть, будь ласка, простими словами, що саме зробили і навіщо.

«Укртелеком» — цивільний оператор зв'язку, і наша мережа була побудована для роботи в умовах мирного часу. Від початку агресії рф проти України в 2014 році ми почали поступово підвищувати стійкість нашої телеком-мережі та ІТ-інфраструктури. Але, на жаль, з початком повномасштабної війни цих ресурсів виявилося недостатньо. Нам довелося обмежувати швидкість доступу до послуг для приватних та бізнес-абонентів, щоб зберегти високу якість зв'язку для ЗСУ. Це було пов'язано з веденням активних бойових дій та пошкодженням наших магістральних ліній. 

Зараз ми додали третій вузол ядра мережі, організували додаткові магістральні канали з використанням інфраструктури інших операторів, збільшили ємність наших власних каналів та досягли потрійного резервування мереж в областях. Також збільшили зовнішню ємність інтернет-каналів через ключових європейських операторів. Це надлишкове резервування та необґрунтовані витрати для мирного часу, але під час війни завдяки цим змінам навіть значні пошкодження магістралей не впливають на якість надання послуг. 

Влітку 2022 року деякі з ваших найбільших конкурентів підвищили тарифи на послуги в Києві та інших містах одразу на 50%. Чи планує «Укртелеком» переглядати тарифи?

Наш підхід до ціноутворення достатньо гнучкий. Ми аналізуємо локальні ринки нашої присутності та реагуємо на загрози й можливості конкурентного середовища. У найближчі місяці підвищувати ціни не плануємо.

Що буде з послугою «Інтерактивне телебачення», яка перестала працювати після закриття OLL.TV?

Через те що сервіс OLL.TV від 22 липня 2022 року зупинив трансляцію каналів та надання послуг власним споживачам, «Укртелеком» також був змушений припинити надання сервісу «Інтерактивне TV», який технологічно базувався на платформі OLL.TV. 

Тож 2 серпня ми запропонували нашим абонентам доступ до сервісу MEGOGO, чиїм технологічним партнером ми нещодавно стали. 

Чи співпрацює компанія з українськими спецслужбами в питаннях викриття колаборантів, ДРГ і т.д.? Якщо так, то чи можете поділитися результатами/деталями?

Якщо коротко – так, співпрацюємо, але з міркувань безпеки, на жаль, більше деталей надати не можу. 

Як війна вплинула на плани розвитку «Укртелекому» та української телеком-галузі загалом?

Галузь і «Укртелеком» як її важлива складова витримали та зберегли зв'язок у країні. Думаю, всі зі мною погодяться, що це вкрай важливо. По-друге, на період війни змінилися пріоритети: на першому місці надання послуг для  ЗСУ та критичних об'єктів, безпека співробітників, короткострокова фінансова стабільність. Конкуренція відійшла на другий план. Як на мене, говорити про вплив на майбутні плани поки що зарано, адже війна триває.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Кіберзлочинці дедалі частіше використовують дипфейки. Як цьому протидіяти

Вадим Добровольський 19 годин тому

Відеосервісу TikTok у Британії загрожує штраф у 27 млн фунтів за нездатність захистити конфіденційність дітей

Вадим Добровольський 26 вересня 2022 19:35

Кіберскладова цієї війни важлива: в Україні розробляють стратегію кібербезпеки

Ірина Маринюк 23 вересня 2022 15:16

Для музики, медицини та медіа. Як українські IT-фахівці просувають провідні індустрії

GlobalLogic Ukraine 20 вересня 2022 17:59

Українська IT-армія зламала сайт ПВК «Вагнер»

Вадим Добровольський 20 вересня 2022 11:27