Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Український технологічний сегмент на початку першого кварталу 2025 року: що відбувається?

Володимир Білик
Володимир Білик Топ автор Head of Market Research @ Talando
0
21 травня 2025 8 хвилин читання

2024 рік став важким для всіх. Ось що потрібно сказати про те, що сталося з українським техсегментом у 2024 році:

  • Ринок падає, бо йде війна;
  • Економіка ледве витримує навантаження; 
  • Ринок праці постійно спустошується, і немає жодного рішення для пом'якшення цієї ситуації; 
  • Кризу вартості життя переживають не лише в Україні, а й у США та Європі;
  • Рецесія послаблює імпульс світової економіки, перетворюючи його на стан «все не працює»;
  • Великі технологічні компанії зіштовхуються з урядами, але всі інші відчувають на собі наслідки, оскільки онлайн-бізнесу потрібно наздоганяти примхи та фантазії постачальників великих технологічних платформ;
  • Криптовалюта повертається, але цього разу всі жартують, що це для шахрайства з дурнями.

Ось де ми зараз. Що ж тут може не подобатися, га?

Тож як усе це відображається в українському технологічному сегменті?

Детальніше дослідила команда Talando.

Український технологічний сегмент у 2024 році

2024 рік став роком, який відзначився величезними труднощами, і все, що вдалося досягти, швидко було перекрито спробами вести бізнес у країні під час війни з урядом, який грає в шашки. Це якщо коротко.

Довгий висновок виглядає так.

  • Мобілізація та її все більш заплутане регулювання продовжують руйнувати український резерв технологічних талантів. Жодна кількість навчальних курсів та зміна спеціальності не може пом’якшити цей фактор.
  • Реінтеграція ветеранів наразі не є варіантом поповнення кадрового резерву з кількох причин. 
  • По-перше, жодна демобілізаційна політика не дозволить масово повернути технічні таланти назад. 
  • По-друге, ті ветерани, яких звільняють зі служби, мають поранення та різні порушення, що є окремим клопотом, яким спочатку має займатися уряд. Зрештою, компанії наслідуватимуть цей приклад.
  • Крім того, інституційна корупція сприяє нелегальній еміграції – ті, хто може собі це дозволити (деякі з яких є частиною пулу технічних талантів), намагаються виїхати за кордон в пошуках кращого і безпечнішого життя. Щойно заборону на виїзд для чоловіків буде скасовано, багато хто з них зробить це, і Європейський Союз їм не відмовить.

Цікаво, що хоча загальна кількість талантів в українському технологічному сегменті стає все меншою, цінність самих талантів не зростає. 

  • Не можна сказати, що висококваліфіковані спеціалісти справді можуть розраховувати на великі зарплати, як це було у 2021 році. 
  • Часто компанії готові звільняти спеціалістів з великими зарплатами, щоб зменшити витрати та зосередитися на збереженні основної команди на довгострокову перспективу. 
  • В результаті багато висококваліфікованих спеціалістів змушені приймати або низькооплачувані пропозиції, або залишатися на своїх місцях без суттєвого підвищення зарплати.

Глобальна рецесія негативно впливає на український технологічний сегмент, як у продуктових компаніях, так і на аутсорсингу.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Ось як справи у продуктових компаніях:

  • Сегмент споживчих товарів перебуває в дивному становищі, коли цільова аудиторія все ще витрачає гроші на технологічні продукти (особливо ті, що безпосередньо впливають на якість життя), але вони витрачають, як і раніше, і ця цифра з року в рік зменшується. 
  • Криза вартості життя реальна і повільно роз'їдає основи сегмента споживчих технологічних товарів. Люди не можуть дозволити собі утримувати таку кількість підписок на програмне забезпечення, вони не можуть дозволити собі купувати преміум-підписки і вони не можуть дозволити собі витрачати довічні підписки з добрих намірів. 
  • Але споживачі все ще готові витрачати свої важко зароблені гроші на щось, що справді працює. Однак сучасний підхід до програмних продуктів не дуже адаптований до цієї конфігурації, і знадобиться час, поки компанії повністю адаптуються до більш економного, менш комерціалізованого підходу минулих років.

Водночас, існує проблема повернення інвестицій, яка турбує весь український продуктовий сегмент. Інвестори все ще мають досить нереалістичні очікування щодо того, що їхні продукти будуть вражаюче ефективними, і вони отримають від цього багато грошей. 

Частково ці нереалістичні очікування підживлюються тим, що самі компанії-виробники продукції розкручують свої бізнес-перспективи на нестабільному ринку з обмеженою передбачуваністю. 

Але потрібно боротися за інвестиції, тому це частина процесу, навіть якщо він стає все більш контрпродуктивним.

Ось як справи з аутсорсингом:

  • Сегмент аутсорсингу страждає від нестачі довгострокових проектів для розбудови компаній та диверсифікації. 
  • Історично склалося так, що українські технології починали з аутсорсингу проектів для США та ЄС, поступово розширюючись у продуктові ніші. Це досі життєздатна бізнес-модель, яка дозволяє створити компетентну команду, вирішити операційні проблеми, а потім вийти на новий рівень, розробивши щось своє. 
  • Однак, станом на кінець четвертого кварталу 2024 року, така стратегія стає фантастикою, оскільки компанії не можуть отримати достатній імпульс, зосереджуючись на короткострокових дрібномасштабних проектах. В результаті вони застрягли в циклі пошуку проектів за проектами, але ніколи не зарекомендують себе достатньо для масштабування. 

Тим часом, у сфері стартапів, як завжди, все йде хаотично, але трохи по-іншому.

Проблема нереалістичних очікувань завжди була актуальною у стартап-середовищі. На даний момент це головна тема, хоча це глибоко помилковий спосіб мислення. На практиці, проблема нереалістичних очікувань призводить до того, що стартапи високо злітають і сильно падають. 

Надмірна реклама технології штучного інтелекту та рішень без коду наробила багато галасу в стартап-середовищі та залучила багато людей з купою вільних коштів, які бажають інвестувати в наступний приголомшливий додаток.

  • Але цей додаток так і не з'явився, і на цьому етапі можна сказати, що створення «вбивчого додатку» ніколи не було справжньою метою. Йшлося про те, щоб якомога довше тримати кошти і знайти гарне виправдання для того, щоб зняти з себе відповідальність за невдачу.

Проблема такого ставлення значно ускладнює життя стартапам, які намагаються зробити щось, що дійсно буде варте уваги.

Реалістичне бізнес-планування виглядає не надто захопливо. Враховуючи, що неможливо запустити амбітний проект без значних стартових інвестицій, це призводить до того, що проекти стають меншими та більш похідними від того, що вже є на ринку. 

Водночас більшість інвестицій витрачається на надмірно розрекламовані спекулятивні витівки, що межують з науковою фантастикою.

  • Іншими словами – завжди однаковий, завжди різний. 

То що ж далі?

Що станеться у 2025 році?

Збільшення податків однозначно завдасть більше шкоди, ніж користі, і, мабуть, саме тому уряд так багато з цим грається, але невизначеність навколо цього підвищення податків також ускладнює компаніям планування майбутнього. Ніби все й так не складно.

Мобілізаційні витівки та витівки з резервуванням ще більше виснажать кадровий резерв технічних спеціалістів. 

Водночас, схоже, що уряд України прагне зробити кожну справу у військово-технічному сегменті своєю, а враховуючи історичний досвід уряду в управлінні бізнесом та підписанні угод, все це не обіцяє світлого майбутнього.

Гральний бізнес, безумовно, буде почуватися добре, як і онлайн-ігри, які продовжуватимуть повільно перетворюватися на справжні азартні ігри.

Сегмент стартапів залишатиметься нестабільним, а залучення серйозних інвестицій буде ще складнішим завданням через безліч нереалістичних проектів, які підривають потенціал ніш.

Водночас, продуктові компанії будуть відчувати труднощі і будуть раді цьому, адже експерти ще у 2015 році вважали бізнес-модель SaaS сумнівною. Тож не очікуйте появи якихось нових «маленьких двигунів, які могли б» і очікуйте подальших скорочень та реорганізацій.

Але, незважаючи на це, все буде добре. 

Слідкуйте за оновленнями від Talando.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як підібрати КВЕД для ФОП бізнес-тренера, який надає послуги з коучингу?

Inna Sharova 13 червня 2025 16:30

Акумулятори для СЕС: як не помилитись з вибором?

Антон Березинський 12 червня 2025 15:55

Секрети утримання курсу: топ-інсайти з воркшопу Алекса Момота та Kumeka team

Тарас Мазур 12 червня 2025 15:24

Як створити криптобіржу мрії: формула успіху для інвесторів і партнерів

Владислав Гринів 13 червня 2025 13:14

Як працює WE Finance Code в Руанді та інших 26 країнах? Тепер — черга України!

Марина Саприкіна 13 червня 2025 15:00