Український лікар вперше у світі пересадив нирку від мертвої людини. SPEKотна дата
90 років тому у цей день український хірург Юрій Вороний вперше у світі успішно пересадив нирку від загиблої людини. Попри те що отримувачка прожила лише два дні після операції, ця подія вважається однією з важливих періодів трансплантології.
У межах проєкту #SPEKотна дата розповідає , як відбувалося операція і що вона змінила для світу.

Що сталося
2 квітня 1933 рока в одну з лікарень Харкова з гострим отруєнням потрапила 26-річна Оксана Галушко. Вона спробувала накласти на себе руки, випивши розчин хлориду ртуті, і нирки дівчини відмовили.
У цей час у лікарні помер пацієнт, який потрапив туди з переломом основи черепа. Його органи були здорові, але не збігалася група крові — 1-ша група у Оксани і 3-тя у донора, проте через брак часу змусив лікарів ризикнути.
Пересаджувану нирку вставили організм реципієнта, зв'язали з венами та артеріями та забезпечили кровопостачанням — це стало ознакою того, що нирка запрацювала. Зокрема, зафіксували секрецію сечі. Операція минула успішно, загальний стан пацієнтки покращувався, однак за 48 годин вона померла.
Що стало причиною невдачі
- Несумісність групи крові. Цей чинник врахували, і першочерговою метою операції було лише тимчасове встановлення нирки до того моменту, доки не запрацюють її власні. Вороний сподівався, що еритроцитів у органі донора буде недостатньо, щоб викликати відторгнення.
- Деякі дослідники вважають, що неприживання відбулося через недостатню охолодженість нирки-транспланта, що призвело до загибелі її клітин.
Що це змінило для світу
Операція Вороного стала першою в історії спробою пересадки цілого органу людині. Попри те, що перша отримувачка нової нирки прожила лише 48 годин, лікарю вдалося довести, що в клінічних умовах можлива пересадка не лише фрагментів тканин, але й цілих органів живій людині від мертвої.
Цей випадок спонукав і пришвидшив розвиток трансплантології:
- У 1954 році лікарі здійснили першу успішну операцію пересадки нирки між двома живими людьми, використовуючи методологію, розроблену Вороним.
- У 1967 році провели першу операцію пересадки серця.
- У 1981 році — пересадку печінки.
Раніше у #спекотна дата:
-
Два Стіви, яблучна ферма та гараж. Народження Apple
- Аварія на «Фукусімі» — що сталося в Японії 11 березня 2011.
- NASCAR. Як Національна асоціація гоночних автомобілів змінила автоспорт.
- Суперкомпʼютер проти Каспарова. День, коли машина вперше перемогла гросмейстера.
- Із Токіо з любовʼю. 19 років тому зʼявилася перша стаття в українській Вікіпедії — «Атом».