Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Робіть стартапи, а не ходіть по івентах». Поради для фаундерів від ISE Corporate Accelerator

Наталія Миронова
Наталія Миронова
24 грудня 2021 5 хвилин читання

Днями відбулася підсумкова стартап-конференція року від ISE Corporate Accelerator. Учасникам розповідали про програми підтримки стартапів та відкритих інновацій від українського бізнесу, державні сервіси та нові венчурні фонди. SPEKA відвідала захід і розповідає найцікавіше.

«Хочеш домовитися з криптостартапом — викури з ним 5-6 кальянів»

Не лише стартапи повинні зацікавити фонди чи інвесторів, а й навпаки. Аркадій Вершебнюк з JKR Investment Group, Микола Шаповалов з QPDigital та Вадим Роговський з GEEK Ventures розповіли, як інвестору залучити стартап і навпаки.

1. Репутація. Сарафанне радіо працює навіть тут. Якщо хтось уже працював із фондом чи отримав цінність від роботи з інвестором, цей позитивний досвід не залишиться непоміченим.

2. Швидкість ухвалення рішення. Якщо після звернення стартапу фонд думає місяцями — це погано.

3. Довіра. Стартапу важливо довіряти інвестору та бути упевненим, що його точно доведуть до перших прибутків.

4. Неформальне спілкування. Відносини між фондами, ангелами та стартапами спочатку будуються неформально, а вже потім переходять у бізнес.

«Наприклад, якщо йдеться про web 3.0 чи блокчейн-стартапи, то ви маєте ще й кальян курити. Я помітив тенденцію: якщо хочеш домовитися з криптостартапом, щоб вас пустили до раунду, ти повинен з ним викурити 5-6 кальянів та обговорити все», — ділиться досвідом Шаповалов.

Фейли — це добре. Що шукають інвестори

Фонд або інвестор повинен розуміти, що конкретно хоче стартап, чи може він себе чітко позиціонувати, чи є у нього стратегія. Своєю чергою стартап має розуміти, чим йому може бути корисний фонд, до якого він звертається.

На ранніх стадіях фонди допомагають уникнути помилок. Найпоширеніша — погані відносини в команді. Тож фонди та інвестори дивляться на те, як команда будує стосунки всередині стартапу, та на мотивацію фаундерів. Якщо, наприклад, СТО затикає рота СЕО, то рано чи пізно на стартап чекає криза. Інвесторам важливо зрозуміти, що всі у стартапі задоволені розподілом ролей і нормально комунікують.Ще одна помилка — закоханість у тему. Це коли, замість того щоб на етапі ідеї проговорити її з кимось ззовні, стартап одразу вкладає гроші та час. Може виявитися, що реальний ринок для цього продукту буде дуже маленьким, а його заробітки становитимуть щонайменше $10 тис. на місяць, хоча у нього вже інвестували сотні тисяч.

Проте інвесторів не лякають провали команд. За словами експертів, у Європі нормально ставляться до тих, у кого колись прогорів стартап. А у Ізраїлі навіть просять історію фейлів та не вважають їх чимось поганим.

«Є цікава статистика розподілення успішних стартапів на тлі їхніх фейлів та кількості змін бізнес-моделі. Стартап не досягне успіху, якщо він негнучкий та „б'є“ в одну ідею. Ті, хто робить 2-3 бізнес-моделі, врешті обов'язково знайдуть свого клієнта та гроші», —  додають експерти. 

На пізніших стадіях інвестування відносини в команді вже унормовані, а ризики невеликі. Проте навіть тоді ніхто не застрахований від регуляторних ризиків, несумлінних конкурентів тощо. У будь-якому випадку інвестори не можуть лишити стартап напризволяще і, навпаки, активно залучаються до вирішення проблем. Наприклад, допомагають вийти на новий ринок, оскільки часто рішенням є диверсифікація. 

«У тих, хто ходить на коктейльні вечірки, я не інвестую»

Експерти побажали стартапам мислити більш глобально — одразу орієнтуватися на зовнішній ринок. А деяким побажали більше працювати.

«Робіть стартапи, а не ходіть по івентах зі смузі. Це поширена хвороба. Колись читав у Twitter: „Коли я буду інвестором, я зроблю коктейльну вечірку. У тих, хто на неї прийде, я не інвестую“», — додає один із фахівців. 

На думку СЕО ISE Corporate Accelerator Олени Малицької, 2021 рік показав успішні приклади розміщення українських технологічних продуктових компаній, таких як GitLab, Grammarly та інших. У України серйозні позиції не тільки в аутсорсі, а й у створенні продуктів. 

«Думаю, за кілька років на перших позиціях у списках найбагатших українців будуть власники технологічних компаній», — резюмує вона.

Коментарі
Інші матеріали

Чотирнадцять стартапів представлять Україну на одній із найбільших технологічних подій Європи

Наталія Миронова 23 травня 2022 15:17

Штучний інтелект допомагає українському бізнесу швидше переїхати з російського ПЗ

Наталія Миронова 18 травня 2022 18:39

Закрився український стартап Pix, який випускав рюкзаки з LED-екранами

Роман Судольський 16 травня 2022 09:00

Грант на підтримку «зеленого» бізнесу: українські підприємці можуть отримати до 50 тис. євро

Наталія Миронова 12 травня 2022 15:13

Що нового в Adventures Lab: зміни у керівництві та підтримка компаній, постраждалих від війни

Роман Судольський 12 квітня 2022 13:04