Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Юрій Пероганич
Юрій Пероганич Гендиректор Асоціації підприємств інформаційних технологій України
22 серпня 2022 9 хвилин читання

Українська «Вікіпедія» та інформаційна війна. Колонка Юрія Пероганича

Юрій Пероганич — гендиректор Асоціації підприємств інформаційних технологій України та співзасновник громадської організації "Вікімедіа Україна". Він редактор "Вікіпедії" з 2006 року, відтоді започаткував в українській версії онлайн-енциклопедії понад 3700 статей і вніс більш ніж 130 тис. редагувань до понад 30 тис. статей. 

Для проєкту SPEKcheck Пероганич розповів про те, як «Вікіпедія» допомагає протистояти російській агресії на інформаційному фронті та які тектонічні зміни відбулися в українському сегменті онлайн-енциклопедії за останні півроку.

Що таке «Вікіпедія» 

Екосистема «Вікіпедії» містить три основні підсистеми: власне «Вікіпедію», спільноту учасників і організацію Фонд «Вікімедіа» у США та афілійовані з ним організації у різних країнах. Кожна з цих підсистем своєю чергою має велике число елементів. 

Власне «Вікіпедія», візьмімо лише українську її частину, має понад 4 млн сторінок, серед яких понад 1 млн статей, сторінок обговорення, сторінок перенаправлення, сторінок з правилами, проєктами, порталами. 

В українській «Вікіпедії» – 4 млн сторінок

Спільнота учасників (редакторів) перевищує 3 тис. людей, що становлять невелику частку від значно більшої спільноти приблизно 10 млн людей, які хоча б раз на місяць хоча б раз переглядають якусь статтю «Вікіпедії». 

В Україні ще у 2009 році я створив з однодумцями громадську організацію «Вікімедіа Україна», яка єдина в Україні має статус відділення Фонду «Вікімедіа». Її фінансує переважно цей фонд, вона же організовує фотографічні й текстові конкурси, вишколи, конференції, експедиції.

Як українські вікіпедисти протистоять росії

Тема теперішньої російсько-української війни ґрунтовно зображалася у «Вікіпедії» від початку російського збройного вторгнення до Криму у лютому-березні 2014 року і  потім, коли від квітня 2014-го на сході України розпочалася війна зі створення під прикриттям «народних» виступів спецслужбами рф так званих Донецької та Луганської «народних республік». Від 24 лютого 2022 року після тривалого військового нарощування та визнання росією терористичних квазідержав «ДНР» та «ЛНР» як державних утворень розпочалося російське широкомасштабне вторгнення в Україну. 

Вже 25 лютого, передбачаючи інформаційні атаки на «Вікіпедію», її адміністратор з ніком Aced запропонував процедуру пришвидшеного надання статусу тимчасових адміністраторів, яка дозволила більш ефективно боротися з вандалізмом, що було особливо важливо у перші тижні повномасштабного вторгнення. 

Вже увечері 1 березня я розмістив у відповідному розділі «Вікіпедії» сторінку з пропозицію провести так званий вікітиждень на тему «Спротив російському вторгненню в Україну». Мету цього тижня визначив так: «…недопущення використання „Вікіпедії“ російською стороною в інформаційних операціях, що супроводжують російсько-українську війну з 2014 року, включаючи відкритий воєнний напад Росії на Україну, розпочатий 24 лютого 2022 року, розкриття воєнних злочинів Росії у цій війні, страждання, героїчний спротив і перемоги українського народу». 

Через годину ініціативу підтримали декілька учасників, і проєкт стартував. Ми визначили перелік статей для створення, поліпшення, започаткували списки створених і поліпшених статей. 

У межах цієї ініціативи за два тижні було створено понад 130 статей. Коли стало зрозуміло, що інтенсивність воєнних дій не знижується, 14 березня кампанія була продовжена та перейменована у «Місяць інформаційного спротиву російському вторгненню в Україну».

У «Вікіпедії» вже понад 200 статей, присвячених російській агресії в Україні

1 квітня, коли число статей перевищило 220, на основі цього був створений окремий проєкт під назвою «Спротив російському вторгненню в Україну», а також‎ однойменний портал. Вони мають на меті охоплення і систематизацію всіх статей, що стосуються як російського широкомасштабного вторгнення в Україну з 24 лютого 2022 року, так і збройного вторгнення в Крим і війни на сході України, що розпочалися у 2014 році.

Під час повномасштабної війни ГО «Вікімедіа Україна» започаткувала програму підтримки української вікіспільноти, яка містить: 

  • пошук допомоги людям, котрі постраждали від війни; 
  • допомогу із фандрейзингом для вікіпедистів, які перебувають у лавах ЗСУ;
  • доставляння продуктових наборів і засобів гігієни; 
  • допомогу з переміщенням в інші країни.

Таким чином українська вікіспільнота самоорганізувалася для ефективнішої роботи. Тисячі користувачів «Вікіпедії» долучилися до наповнення вікіпроєктів різними мовами правдивою інформацією про російську військову агресію в Україні.

З 11 до 14 серпня в онлайновому режимі відбувся міжнародний фестиваль «Вікіманія». На ньому з презентацією про вплив війни росії в Україні на вікіспільноту в Україні та за її межами виступив координатор програм ГО «Вікімедіа Україна» Антон Процюк. Нижче окремі тези з його виступу.

На початку повномасштабного вторгнення активність українських користувачів та користувачок різко знизилася. У березні 2022 року вони зробили 108 237 редагувань, що на 40% менше у порівнянні з тим самим місяцем минулого року.

Інфографіка про вплив російського вторгнення на українську вікіспільноту. Автор: Віталій Петрушко, CC0 Інфографіка про вплив російського вторгнення на українську вікіспільноту. Автор: Віталій Петрушко, CC0

Втім, до липня активність українських вікімедійців та вікімедійниць поступово відновилася: того місяця вони здійснили 166 848 редагувань, що приблизно на рівні попередніх років.

Багато вікімедійців пішли до лав ЗСУ та, ризикуючи життям, захищають Україну від ворожого вторгнення. Натепер відомо про смерть одного вікіпедиста — Миколи Кравченка. Він загинув під час супроводу іноземних журналістів під Києвом 14 березня 2022 року внаслідок ворожого обстрілу. Досі не вдалося вийти на зв'язок з принаймні одним вікіпедистом із Маріуполя.

Роль «Вікіпедії» у російсько-українській війні

«Вікіпедія» є дійсно важливим інструментом у війнах, який дозволяє значно зменшити вплив пропаганди з боку будь-якої супротивної сторони, принаймні серед тієї аудиторії, яка читає онлайн-енциклопедію.

Її правила  вимагають, щоб інформація базувалася  на надійних джерелах і подавалася з нейтральної точки зору. Саме це, а також оперативність подання інформації, її структурованість, строгий енциклопедичний стиль визначають довіру до «Вікіпедії» і величезне число її відвідувачів.

«Вікіпедія» не контролюється жодною державою, а спроби такого контролю наражаються на опір спільноти. 

Російська держава сьогодні також розуміє роль «Вікіпедії» у протистоянні пропаганді й всіляко намагається дискредитувати її. Уже декілька років у росії марно намагаються створити російський місцевий, підконтрольний державі аналог «Вікіпедії». 20 липня 2022 року Роскомнагляд оголосив про впровадження «примусових заходів» щодо «Вікіпедії». Пошуковики зобов'язали інформувати користувачів про те, що інтернет-енциклопедія порушує російське законодавство.

Російська влада ладна б зовсім припинити росіянам доступ до «Вікіпедії», але її, на мою думку, стримує від цього кроку те, що тоді значно зросте популярність «Вікіпедії» українською мовою. Такий експеримент провели декілька років тому, коли російська «Вікіпедія» добровільно відключилася на добу. На цей час популярність української зросла у п'ять разів!

Як змінилася відвідуваність української «Вікіпедії» під час війни

Число переглядів статей української «Вікіпедії» за липень 2022-го становило 63,4 млн, що на 36% більше, ніж у цей місяць рік тому! З території України за місяць здійснено 168 млн переглядів «Вікіпедії» усіма мовами (-8 млн, або -4,5% у порівнянні з липнем минулого року), зокрема 50 млн переглядів української «Вікіпедії» (+10 млн), 95 млн російської (-17 млн), 15 млн англійської (-1 млн). Частка української зросла з 23% до 30%, частка російської впала з 64% до 57%, частка англійської залишилася на рівні 9%, частка інших залишилась на рівні 5%.

Динаміка відвідуваності української «Вікіпедії». Автор: Юрій Пероганич, CC BY-SA 4.0 Динаміка відвідуваності української «Вікіпедії». Автор: Юрій Пероганич, CC BY-SA 4.0

Два роки тому, у липні 2020-го, з території України російську «Вікіпедію» переглядали втричі частіше від української. У липні 2021-го — у 2,8 раза частіше, у липні 2022-го — лише в 1,9 раза частіше. Тенденція більш ніж оптимістична.

За числом статей українська «Вікіпедія» на 16-му місці у світі, за відвідуваністю (за підсумками липня) на 17-му, однак за загальним розміром, який прямо пов'язаний з якістю, — на 12-му. Це дуже високі показники у світовому вимірі, які є наслідком пасіонарної праці волонтерів — редакторів, які лише за липень цього року зробили 310 тис. редагувань — по 10 тис. щодоби, або сім редагувань щохвилини.

За останній рік російська «Вікіпедія» втратила в Україні 17 млн переглядів на місяць, а українська додала 10 млн. Це наслідок глибоких потужних і не завжди помітних процесів зміни самосвідомості громадян України, звільнення від понад 300-літньої колоніальної залежності. Звісно, визначальним для цих процесів є державна мовна політика, політика деколонізації, впровадження якої на всіх рівнях прискорила російська агресія. Збереження і нарощування цієї тенденції сьогодні найбільше залежить від наших Збройних Сил, від невтомної праці в тилу задля перемоги над ворогом.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Хтось забув випити пігулки: як українці реагують на твіт Маска про мир між Україною та росією

Ольга Валькевич 6 годин тому

Україна скликає IT-спеціалістів Європи для розроблення рішень з відбудови країни

Вадим Добровольський 11 годин тому

У «Дії» тепер доступна купівля військових облігацій

Олександр Тартачний 14 годин тому

Як змінився світ та чого чекати далі. Тиждень у спільноті

Наталія Миронова 19 годин тому

Україна виграла битву за майбутнє інтернету

Вадим Добровольський 30 вересня 2022 13:45