Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Українська ракетна програма: що відомо про ракети «Рута», «Паляниця», «Нептун» та «Пекло»

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
11 грудня 2024 6 хвилин читання

Український уряд постійно звертається до союзників із проханням надати далекобійне озброєння Силам оборони. І хоча в арсеналі ЗСУ є деякі ракети іноземного виробництва (про які ми розповідали в окремому матеріалі), набирає обертів й українська ракетна програма. Розповідаємо, що відомо про останні розробки. 

Для морських та наземних цілей: як адаптовують Р-360 «Нептун»

Одне з небагатьох далекобійних рішень, які вдалось розробити ще до початку повномасштабної війни, став береговий ракетний комплекс РК-360МЦ «Нептун», який прийняли на озброєння ЗСУ у 2020 році. Він мав знищувати кораблі та охороняти прибережну смугу. 

Комплекс оперує крилатою ракетою Р-360 «Нептун». Її дальність становила до 300 км, а швидкість польоту — 900 км/год. Вартість розробки оцінюють у $40 млн, а ціна наземного комплексу — $26 млн. Саме ці ракети використали для знищення крейсера «Москва». 

Пускова установка РК-360МЦ «Нептун» Пускова установка РК-360МЦ «Нептун»

Згодом стало відомо, що Україна працювала над адаптацією ракет Р-360 «Нептун» для ударів по наземних цілях. У квітні 2023 року видання WarZone за словами високопоставленого українського чиновника повідомляло, що Україна працює над модифікацією протикорабельної ракети для ударів по наземних цілях, і основною перепоною тоді була система наведення, для якої треба було отримати певні типи чипів — згодом це питання вдалося вирішити. Зокрема «Нептун» підозрюють в ураженні комплексу російського комплексу ППО С-400 «Тріумф» у Криму та Новошахтинського НПЗ. 

Статус розробки. У листопаді 2024-го міністр оборони Рустем Умєров заявив, що  виробництво крилатих ракет Р-360 «Нептун» масштабували і цьогоріч виготовили вже 100 ракет. 

Ракета Р-360 «Нептун» на виставці 2021 року Ракета Р-360 «Нептун» на виставці 2021 року

Підписуйтеся на наші соцмережі

Ракети-дрони «Паляниця»

На цій же зустрічі з українськими виробниками ракетного озброєння Умєров додав, що ракета-дрон «Паляниця», яка виготовляється у державно-приватному партнерстві, пішла у серійне виробництво. 

Вперше про цей пристрій стало відомо 24 серпня 2024-го, коли президент Володимир Зеленський заявив, що цього дня українські військові вперше вдарили по армії рф новою зброєю. Метою розробки прямо зазначено використання для ударів по російських аеродромах та інших об'єктах, з яких РФ здійснює обстріли України.

Точних характеристик зброї не повідомляють. За припущеннями, «Паляниця» є маневровим безпілотником з турбореактивним двигуном та бойовою частиною від 100 кг.  Запускається з наземної установки та має дальність до 700 км.

«Паляниця» була розроблена за півтора року, а вартість однієї ракети становить менш ніж $1 млн. 

Статус розробки. Наразі нічого не відомо про бойове застосування «Паляниці» та її ефективність, однак у вересні 2024 року Литва виділила 10 млн євро на виробництво цієї ракети-дрона. 

Крилата ракета «Пекло»

На початку грудня в Україні офіційно презентували ще одну далекобійну ракету, яка має назву «Пекло». Із характеристик відома лише дальність у 700 км та така ж швидкість за годину. Відомо, що ракету розробляли близько року, а тому ще вдосконалюють деякі елементи, зокрема стійкість до РЕБ.

Крилаті ракети «Пекло» Крилаті ракети «Пекло»

Статус розробки. Міністр стратегічних галузей промисловості Герман Сметанін повідомив, що «Пекло» виготовляється серійно, а перша партія у кілька десятків одиниць вже була передана Силам оборони та відбулись перші бойові застосування. 

Відомості про систему запуску, наведення, навігації чи вагу бойової частини не повідомляють через безпекові обмеження. 

Невідома нова ракета «Рута»

10 грудня Володимир Зеленський на врученні Національної премії України імені Бориса Патона 2024 року розповів про ракету «Рута», яка проходить успішні випробування. Хоча деталей про цей виріб немає, є велика ймовірність, що це результат роботи стартапу Destinus з можливими доопрацюваннями Сил оборони.

Є кілька ознак цього. Наприклад, у червні на виставці у Парижі Eurosatory 2024 на українському стенді демонструвалася ракета Ruta («Рута») від компанії Destinus, прикрашена розпізнавальними знаками українських Повітряних Сил. 

На сайті компанії йдеться про дрон із подібною назвою. Це реактивний дрон, який має дальність польоту до 300 км та може виконувати ударні та розвідувальні завдання. Також компанія опублікувала схему «Рути» з основними частинами — крилом, бойовою частиною, паливним баком, двигуном тощо.

Внутрішня будова реактивного дрона «Рута» Внутрішня будова реактивного дрона «Рута»

Окремо варто згадати про виробника. Destinus — це швейцарський стартап, заснований колишнім росіянином Михаїлом Кокоричем (у 2021 році емігрував у Швейцарію, а у 2024-му відмовився від російського громадянства через незгоду із вторгненням в Україну). Кокорич у коментарі французькому виданню Challenges ще на початку 2024-го підтвердив, що щомісяця компанія постачає понад 100 великих дронів в Україну. При цьому зазначив, що продукція компанії постачається як дрони подвійного призначення, що можуть бути використані для цивільних та військових завдань.

Challenges підтверджує, що БПЛА Lord цієї компанії постачаються в Україну з 2023 року, а Ruta та Hornet — з 2024-го. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Amazon призупиняє доставку дронами у США

Анастасія Ковальова 15 годин тому

Крилаті ракети, балістика та ударні дрони: чим рф атакувала Україну 15 січня

Владислав Паливода 15 січня 2025 11:51

Військові рф вбивають самі себе на полі бою: скільки випадків зафіксовано

Владислав Паливода 15 січня 2025 09:43

На росії знову неспокійно: де лунали вибухи

Владислав Паливода 15 січня 2025 08:28

Українські військові відбили штурм солдатів КНДР: скільки ліквідували північнокорейців

Владислав Паливода 14 січня 2025 13:14