Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Українська податкова система: що змінилося і на що чекати у майбутньому

Вікторія Домарева
Вікторія Домарева Податковий експерт консалтингової компанії «Бюро»
4 листопада 2022 7 хвилин читання

Війна внесла корективи в усі сфери життя України. І система оподаткування не стала винятком. Які зміни у ній відбулися після 24 лютого і на що чекати платникам податків? 

Які зміни відбулися у системі оподаткування після початку повномасштабної війни

Влада внесла певні зміни у податки для ФОП і була дуже лояльною у цій сфері до українських підприємців. Першочерговою зміною стало те, що з 1 березня дозволили не сплачувати «за себе» ЄСВ (єдиний соціальний внесок — це консолідований страховий внесок в Україні, збір якого здійснюється в системі загальнообов'язкового державного страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі).

Для ФОП, що не працевлаштовані за основним місцем роботи, — це втрата свого стажу, але це економія власного бюджету. Ця зміна триватиме впродовж воєнного стану і ще 12 місяців після його припинення або скасування.

Несплата ЄСВ не передбачає у цей період ніяких штрафних санкцій, хоча влада оголосила, що ті, хто може це робити задля підтримання економіки держави, можуть продовжувати сплачувати ЄСВ. Ця зміна стосується всіх ФОП будь-якого виду системи оподаткування та членів фермерських господарств.

Наступною зміною для полегшення сплати податків стало те, що дозволено не сплачувати єдиний податок для ФОП 1-ї та 2-ї групи, якщо такої змоги немає. Але якщо у ФОП 2-ї групи є фінансові надходження, а сплати ЄП немає, то це може загрожувати небажаною увагою податкових органів. 

Якщо робочий процес триває і є значне надходження грошових коштів, я рекомендую сплачувати єдиний податок, щоб уникнути можливих перевірок. Хоча натепер несплата єдиного податку ФОП 1-ї та 2-ї групи не загрожує підприємцям штрафними санкціями.

Для ФОП 3-ї групи таких послаблень у сплаті податків немає. У цих підприємців залишаються терміни сплати податків, які передбачені законодавством, невчасна сплата яких загрожує штрафами.

Але для 3-ї групи платників єдиного податку (ФОП та юридичних осіб) є зміна, яка набула чинності 5 квітня 2022 року — це можливість  зменшити відсоток сплати ЄП з 5% до 2%. Для тих, хто був на єдиному податку до 24 лютого, зміна відсотка оподаткування з 5% до 2% стало справжньою економією.

Слід зазначити, що іншими платниками податків така пропозиція держави щодо  полегшення податкового навантаження не була прийнята, як того очікувалось. При перерахуванні податків багато хто з платників зрозумів, що для його бізнесу це навіть більше навантаження, ніж загальна система оподаткування.   

Наступною зміною у сплаті податків для ФОП та юридичних осіб на єдиному податку 3-ї групи стало те, що зараз можна не сплачувати ЄСВ за мобілізованих працівників підприємства. При цьому робочий стаж у такого працівника продовжується і незмінний, так як суми ЄСВ зараз сплачує за нього держава. 

Відстрочення сплати податків, впроваджені на законодавчому рівні

Була анонсована інформація про те, що податок на землю та нерухомість може не оплачуватись тими підприємцями, у кого земля та нерухомість знаходяться на окупованих територіях, на територіях, де тривають активні бойові дії, чи були знищені.

Але наразі немає конкретного офіційного переліку територій, до яких можуть застосувати це податкове нововведення. Також немає остаточної інформації про те, як відбуватиметься механізм оформлення цього спрощення та надання уточненого розрахунку податкових зобов'язань.

Погіршення для платників податків

Під час пандемії COVID-19 влада призупинила штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних. Цей штраф становив певний відсоток від суми ПДВ, зазначеної у таких податкових накладних, і цей відсоток збільшувався від кількості прострочених днів: що більше прострочення, то більший штраф.

Але в травні було прийнято рішення на законодавчому рівні про повернення штрафів за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних. До липня всі платники ПДВ мали провести реєстрацію за період лютий-травень, бо після цього строку вже будуть застосовуватися штрафні санкції за не реєстрацію податкових.

Зміни тривають

Попри воєнний стан, зміни у податковій системі можливі та продовжуються, а дещо все ж залишиться без змін до закінчення війни. Зміна відсотку єдиного податку з 5% до 2% прив'язана до військового стану і наразі змінювати чи повертати назад розмір цього відсотку не планують.

Анонси по змінах в сфері податків припинилися станом на жовтень 2022 року, хоча наприкінці серпня їх було достатньо і вони активно публікувалися. Наприклад, анонсували податкову реформу «10-10-10». Вона є досить революційною і має на увазі взагалі відміну ЄСВ, суттєво (майже в два рази) зменшує всі податки, ПДВ, ПДФО та податок на прибуток. Тобто ті податки, які були 18-20% можуть складати 10%.

Анонсування цієї реформи було можливо або перевіркою реакції бізнесу на такі зміни, або зміна фокусу уваги суспільства з політичної ситуації. Наразі така реформа не є можливою під час військового стану, тому що не видно плюса в прибутку для держави від цієї реформи.

Але якщо реформа «10-10-10» раптом так буде прийнята в найближчий час, то все одно влада буде збільшувати «податкову адекватність» по регіонах, як це практикувалося до війни, щоб сума поповнення бюджету держави від податків залишалася такою як і була.

Ще однією можливою зміною може бути підвищення військового збору, що зараз є досить вірогідним і логічним припущенням.

Ситуація на фронті не надто впливає на зміни у податках

Зараз бюджет не фінансується самою державою і сплата податків не є його основною чи більшою складовою. Сплата податків бізнесом зараз становить більше підтримку державного бюджету, ніж його повним фінансуванням. Зараз, навпаки, державі потрібно у сфері податків робити все, щоб бізнеси зберігались. Впровадження більшого відсотка податків може призвести до того, що ведення бізнесу стане майже неможливим.

Попри те що буде зовнішнє фінансування на відновлення країни, українцям варто бути готовими до можливого податку на післявоєнне відновлення.

Через те що, у нас ще не було такого досвіду і нам наразі немає звідки брати приклад податків на відновлення країни після війни, ймовірно, податкова модель переглядатиметься, і буде правильно, якщо з'явиться така зміна. Але, можливо, цей податок все-таки не зачепить фізичних осіб, а буде впроваджений для бізнесу. Вірогідно, що це буде не однаковий для всіх податок, а певний відсоток податку в місцевий бюджет.

Цей податок дуже ймовірний, бо це реалії нашого часу, як, наприклад, поява військового збору у серпні 2014 року, податок на дороги, відсоток податку за обмін валюти. Тобто вперовадження нових податків — це завжди реагування влади на ті чи інші зміни у країні.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Держспецзв'язку захищатиме критичну інфраструктуру: що означає новий закон

Олександр Тартачний 2 години тому

Український ударний дрон успішно пройшов кілька випробувань

Катерина Колонович 4 години тому

Як працюють ІТ-фрилансери, що треба для збереження талановитих працівників та в чому полягає нова етика українського бізнесу: тиждень у «Спільноті»

Владислав Миронович 20 годин тому

Чому під час війни і атак по енергетичній інфраструктурі варто використовувати електронні документи

Владислав Миронович 2 грудня 2022 18:00

Як Україні втримувати таланти в умовах війни та після перемоги

Юлія Лапко 2 грудня 2022 16:00