Україна може зняти заборону на експорт дронів
Влада України схиляється до того, щоб скасувати заборону на експорт українських безпілотників. Посадовці та учасники ринку нагадують, що країні життєво необхідно збільшити масштаби, щоб вийти на рівень з росією, пише Financial Times.
ЗСУ потребують більшої кількості дронів повітряного спостереження, прикриття та далекобійних ударних безпілотників. Бюджету не вистачає фінансових ресурсів для закупівлі всіх доступних безпілотників, тому виробники БпЛА шукають за кордоном замовників на надлишкову продукцію, щоб отримати кошти, необхідні для виробництва більшої кількості дронів для армії.
Скільки коштів на армію може дати експорт дронів
Експорт дронів може принести Україні до $20 млрд — «саме ті гроші, яких нам не вистачає», підкреслює Олександр Маріковський, заступник голови парламентського комітету.
Ці кошти можуть не тільки забезпечити армію, але дати інвестиції у подальші розробки. Відкриття експорту безпілотників зараз широко розглядається як спосіб залучення інвесторів.
ЗСУ «мають колосальний дефіцит безпілотників». Про це Дмитро Хасапов, керівник компанії UkrSpecSystems, одного з найбільших виробників БпЛА, заявив у кулуарах першого саміту Defence Tech Valley у Києві минулого тижня. Він каже, що його компанія не отримує достатньо державних контрактів на свої виробничі потужності.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Оборонну продукцію в українських виробників можуть замовляти лише держава або фонди, які залучають приватне фінансування для армії. Це означає, що компанії часто стикаються з короткостроковими або відтермінованими контрактами та не мають довгострокових гарантій на закупівлю та тестування дорогих компонентів, сказав Маріковський.
Заборона на експорт зброї може призвести до відтоку мізків
Ukrspecsystems однією з перших нещодавно відкрила виробництво дронів у Польщі, щоб обійти заборону на експорт. Ця тенденція викликає занепокоєння в Україні. Потенційний відтік мізків і скорочення податкових надходжень — це ще одна причина для перегляду заборони. Маріковський упевнений, що без експорту ціни на українські безпілотники, ймовірно, зростуть.
Roboneers, український виробник повітряних і наземних безпілотників, систем РЕБ і транспортування вантажів для передової, виграв державні тендери за ціною, яка покриває лише витрати на виробництво. Компанія власним коштом мусить купувати камери для своїх пристроїв, щоб вибрати найкращі.
Учасники ринку впевнені, що зняття заборони на експорт спонукатиме західних партнерів виділити допомогу українським виробникам. Деякі з партнерів уже готують програми закупівлі українських дронів для армії, проте наразі це на стадії проєктів.
Данський постачальник РЕБ MyDefence щойно відкрив підприємство в Україні, щоб випередити російські технологічні досягнення. Водночас росіяни вже змінюють частоти, на яких працюють їхні дрони. Тому виробники, які постачали РЕБ в Україну, мають адаптуватися та пропонувати рішення, заявив CEO компанії Ден Германсен.
Зоопарк дронів і відсутність програм з підготовки інженерів у вишах
Великою проблемою є відсутність державних стандартів на безпілотники і програмне забезпечення для роботи з ними. Юрій Касьянов, військовий та експерт з БпЛА, називає ситуацію «зоопарком дронів».
Інша велика проблема — це дефіцит кваліфікованих інженерів.