Україна близька до того, щоб отримати ракети великої дальності під F-16: що відомо про AGM-158 JASSM
Коли ракети AGM-158 JASSM з’являться в Україні
Як стало відомо Reuters з трьох джерел, Адміністрація президента США Джо Байдена розглядає можливість надати Україні крилаті ракети JASSM далекого радіуса дії. Очікується, що внесення ракет «повітря-земля» до пакета озброєнь цієї осені, хоча остаточне рішення ще не ухвалили. Затримка ймовірно пов’язана з необхідністю вирішити технічні проблеми постачання.
Україна вже давно вимагає від США та союзників далекобійні ракети та дозвіл бити ними по території рф, зокрема по летовищах, на яких базуються російські військові літаки. Про це не раз наголошував президент України Володимир Зеленський.
Характеристики крилатої ракети AGM-158 JASSM
JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) — це крилата ракета авіаційного базування розроблення та виробництва компанії Lockheed Martin. Ракета має хорошу точність (відхилення до 3 м) завдяки першочерговому наведенню за GPS, а на кінцеві траєкторії використовує інфрачервону камеру для пошуку.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Вага її бойової частини — 450 кг, дальність ураження базової версії становить 370 км, а у версії ER має додаткові паливні баки, а тому радіус дії до 980 км.
Ракети сімейства JASSM стоять на озброєнні США, Польщі, Австралії та Фінляндії. Ракета сумісна із тактичними та стратегічними американськими літаками, зокрема F-15, F-16 (кількох модифікацій), F-18, B-1, B-52H тощо. У разі використання з F-16 літак може за бойовий виліт спорядитися двома такими ракетами.
Анонімні джерела у США також повідомляли, що «були спроби зробити ракету працездатною з незахідними винищувачами», які є на озброєнні у Повітряних сил України, але без жодних подробиць чи була успішною ця інтеграція.
Як можна застосовувати крилаті ракети JASSM та скільки їх є
Такий тип ракет призначений для ураження особливо важливих, добре захищених стратегічних об’єктів противника (системи ППО, штаби, аеродроми тощо). Це ракета концептуально схожа на Storm Shadow/SCALP, які вже використовує Україна, але також є тактичною крилатою ракетою, виробленою за технологією стелс. Водночас JASSM має певну перевагу, а саме кількість. Відомо, що Storm Shadow/SCALP випускали в обмеженій кількості.
Загальне замовлення цих ракет для повітряних сил Великої Британії у 1990-х становило до 1000 одиниць, ще 500 — для Франції та 200 для Італії. Чи виконали замовлення повністю, невідомо, оскільки згодом оборонні програми скорочувалися. У пакетах військової допомоги їх передавали у межах 40-50 штук.
Натомість JASSM виготовляють в інших масштабах. Лише до 2016 року компанія Lockheed Martin поставила 2000 ракет обох модифікацій ВПС США. Також у компанії заявляли, що до 2023 року зможуть виробляти понад 500 ракет у версіях JASSM і LRASM (протикорабельна) на рік, плануючи збільшити виробництво до 1000 ракет на рік.
Історія застосування та ефективність ракет JASSM
Постачання серійних ракет AGM-158 JASSM для США стартували лише у 2014 році. Тому наразі цей тип ракет застосовували лише двічі.
Уперше — у квітні 2018 року, коли США разом із Великою Британією та Францією виконали масований ракетний удар по місцях виробництва хімічної зброї режиму Башара Асада у Сирії. Випустили 19 ракет AGM-158A, носієм виступав B-1B Lancer. Другий випадок був у жовтні 2019 року, коли США знищили укриття Абу Бакра аль-Багдаді, одного із лідерів ІДІЛ у Сирії. Для цього удару, як зазначається, застосували кілька JASSM-ER.
Якими будуть політичні наслідки передання крилатих ракет Україні
Припускається, що разом із переданням ракет JASSM йтиметься про зняття заборони на удари американською зброєю вглиб території рф. Це логічно, оскільки у разі продовження заборони ракети матимуть дуже обмежену кількість прийнятних цілей.
Також передання цих ракет — важливе політичне рішення і для воєнної доктрини США, зазначає видання The Warzone. Наразі США передбачають, що JASSM будуть використовувати у великій кількості у разі конфлікту з Китаєм.
Невідомо, які відомості про ці ракети вже є у Китаю, росії та інших супротивників США, адже JASSM раніше використовували у спецопераціях, і деякі фрагменти зброї, можливо, вже потрапили до іноземних спецслужб. Разом з тим, випадки використання були дуже обмеженими та у районах, до яких американські військові могли дістатися, щоб знищити неушкоджену ракету, якщо це було необхідно. З часу повномасштабного вторгнення росія під час бойових дій вже отримала кілька зразків Storm Shadow/SCALP-EG, деякі з них майже неушкоджені. Тому рішення про передачу JASSM Україні також залежить від того, чи може США прийняти цей ризик.