Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

У Танзанії знайшли найдавніші кістяні знаряддя, що переписують ранню історію людства

0
9 березня 2025 3 хвилин читання

Археологи виявили в ущелині Олдувай у Танзанії низку кістяних знарядь, які, як припускають, були створені давніми пращурами людини — гомінідами Homo habilis. Вік знахідок оцінюють приблизно в 1,5 млн років. Якщо ця гіпотеза підтвердиться, то вона відсуне дату появи подібних інструментів більш ніж на мільйон років назад. Про це пише Nature.

У Танзанії знайшли найдавніші кістяні знаряддя, що переписують ранню історію людства зображення 1

Раніше олдувайська культура вже була відома використанням кам'яних знарядь, вік яких сягає 2,5 млн років. Однак нові знахідки свідчать, що її технології були більш складними та розвиненими, ніж вважалося раніше.

«Це відкриття дає змогу припустити, що ранні люди значно розширили свої технологічні можливості, які спочатку обмежувалися створенням кам'яних знарядь. Вони змогли додати до свого арсеналу нову сировину — кістки тварин. Ба більше, це свідчить про помітний прогрес у когнітивних і розумових здібностях цих гомінідів: вони усвідомлювали, як адаптувати технічні інновації, переходячи від оброблення каменю до виготовлення кістяних інструментів», — розповідає археолог Ігнасіо де ла Торре.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Розвиток інструментальних технологій є ключовим етапом в еволюції людини. І раніше припускалося, що знаряддя штучної форми почали використовувати у культурах, що передують появі Homo sapiens, проте вчені довгий час не могли знайти доказів.

У Танзанії знайшли найдавніші кістяні знаряддя, що переписують ранню історію людства зображення 2

Археологічні свідчення того, що стародавні люди навчилися створювати інструменти з кісток тварин, яких вони вживали, тривалий час залишалися рідкісними і обмежувалися знахідками в Європі, датованими періодом від 400 000 до 250 000 років тому. На більш ранніх стоянках виявили рогові та довгі кістки, які використовували як інструменти для розкопок, але не було жодних доказів, що ці предмети зазнавали оброблення.

Виявлені двадцять сім кісток тварин мають явні сліди змін: їх навмисно ламали й обробляли, щоб створити гострі та міцні знаряддя. Початок їхнього виробництва міг зіграти важливу роль у технологічному переході від олдувайської культури до ашельської, яка виникла приблизно 1,7 млн років тому і завершилася приблизно 150 тис. років тому.

У Танзанії знайшли найдавніші кістяні знаряддя, що переписують ранню історію людства зображення 3

Більшість інструментів виготовлені з останків слонів і бегемотів. Їхнє точне призначення залишається невідомим, але дослідники припускають, що вони призначалися для оброблення м'яса.

Археологи поки що не знають, як технологія виготовлення кістяних знарядь могла поширитися або зникнути, перш ніж знову з'явитися більш ніж через мільйон років в інших частинах світу. Можливо, відповідь на це питання знайдуть під час майбутніх розкопок.

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як підібрати КВЕД для ФОП бізнес-тренера, який надає послуги з коучингу?

Inna Sharova 13 червня 2025 16:30

Акумулятори для СЕС: як не помилитись з вибором?

Антон Березинський 12 червня 2025 15:55

Як синергія маркетинг та продакт команд допомагає будувати бізнеси-єдинороги

Brainstack 11 червня 2025 22:35

Секрети утримання курсу: топ-інсайти з воркшопу Алекса Момота та Kumeka team

Тарас Мазур 12 червня 2025 15:24

Як створити криптобіржу мрії: формула успіху для інвесторів і партнерів

Владислав Гринів 13 червня 2025 13:14