Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

У світі дикого венчура. Інновації у клінічних випробуваннях, Biotech, Pet tech, Foodtech та водень

ICLUB Global
ICLUB Global Клуб приватних інвесторів у стартапи
15 жовтня 2022 10 хвилин читання

У четвертому випуску дайджесту новин розповімо про актуальний стан венчурних інвестицій у Європі та розглянемо новинки у сфері клінічних випробувань. Окрім цього на нас чекають квартальні звіти в таких індустріях, як Biotech, Food tech та Pet tech. А на завершення розглянемо тему водню, як джерела енергії.

Венчурні інвестиції в Європі

 

Актуальний звіт від Dealroom розповідає про ситуацію у венчурних інвестиціях на європейському континенті у першому півріччі 2022 року. Що цікавого?

 • Європейські стартапи залучили у першому півріччі $58,6 млрд. Це рекордна сума, яка випередила не менш рекордний 2021 рік. Дослідники зазначають, що макроекономічні пертурбації вплинули на європейські ринки значно менше, ніж на Сполучені Штати.
 • З $58,6 млрд $33,9 млрд припадає на стадії pre-seed та seed. Як бачимо, молоді стартапи залишаються фаворитами інвесторів.
 • Лідером венчурних інвестицій залишається Великобританія – $20,8 млрд. За нею йдуть Франція ($9,7 млрд) та Німеччина ($7 млрд).
 • M&A досягло 1,6 тис. Це абсолютний рекорд за весь час спостережень.
 • Усі стартапи Європи оцінюються у $3,1 трлн.
 • Найбільше інвестицій залучили стартапи з категорій Fintech ($15,6 млрд), Enterprise Software ($11,5 млрд), Health ($5,9 млрд), Energy ($5,8 млрд) та Transportation ($5,7 млрд).
 • Найменше інвестицій залучили стартапи з категорій Robotics ($1,6 млрд), Security ($1,6 млрд) та Education ($1,3 млрд).
 • 59% інвестицій у європейські стартапи належать іноземним інвесторам.
 • Європейські венчурні фонди поповнилися на $20,1 млрд. Ще один рекорд.
 • Інвестиції у європейські стартапи займають 20% світових. На Північну Америку припадає 50%, на Азію – 22%. Решта світу — 8%.

Майбутнє клінічних випробувань

У свіжій презентації CB Insights розповідає про нові рішення в медицини, а саме клінічні випробування ліків. Це складна сфера, адже на кону не лише гроші, а й у прямому розумінні людські життя. Які інновації пропонують стартапи на ринку розміром $67 млрд?

 • Застосування AI для підбору пацієнтів. Для проведення клінічних випробувань вченим потрібні певні пацієнти. Будь-яка людина не підійде. Це важке завдання, адже потрібно проаналізувати тисячі медичних карток, щоб відібрати відповідні. Справа ускладнюється ще й тим, що не існує єдиної бази пацієнтів. Кожен провайдер медичних послуг має власну базу. Щоб заощадити час, стартапи пропонують використовувати потужність штучного інтелекту. Він самостійно проаналізує масиви даних і відбере пацієнтів під кожен індивідуальний випадок.
 • Децентралізація. Такий підхід дозволяє проводити клінічні випробування одразу у кількох незалежних лабораторіях. Далі результати зіставляються і вчені отримують повну картинку, яка унеможливлює випадкову помилку на місцях. Тобто децентралізація допомагає отримати більше об'єктивності.
 • Біосенсори. Для проведення клінічних випробувань вченим необхідні дані про стан здоров'я. Зазвичай використовують архівні показники з різних джерел, на кшталт згаданих медичних карток, реєстрів та іншого. Стартапи своєю чергою пропонують генерувати та записувати актуальну інформацію за допомогою сучасних пристроїв, як от смартфони, розумні годинники, браслети та обручки.
 • In silico. Цей підхід дозволяє проводити симуляцію клінічних випробувань на віртуальних пацієнтах, що значно знижує витрати й тривалість.

Biotech втрачає інтерес інвесторів

Епідемія ковіду змусила інвесторів вкладатися в біотехнологічні компанії, проте ця тенденція йде на спад, передає The Economist. На відміну від software-стартапів, biotech вимагає постійного вливання великих грошей, що складно зі зростанням інфляції та підвищенням відсоткових ставок. Минулого року biotech стартапи залучили $34 млрд інвестицій, а за перші шість місяців лише у Сполучених Штатах 61 компанія вийшла на IPO. За аналогічний проміжок часу 2022 таких компаній нарахувалося лише 14. Автори відзначають, що на індустрію чекає бум M&A, коли великі корпорації скуповуватимуть стартапи.

Результати Q2 для Foodtech

Презентація PitchBook повідомляє актуальну інформацію про інвестиції в індустрії харчових технологій за другий квартал 2022 року. Виділимо основні цифри.

 • У другому кварталі інвестори уклали 275 угод на суму $5,6 млрд. Показники падають уже четвертий квартал поспіль. Проте автори дослідження звертають увагу, що сума інвестицій, як і раніше, залишається значною, а ринок швидше за все проходить корекцію.
 • Цікаве спостереження: щоб знизити ризики, інвестори віддають перевагу великим чекам і обмеженій кількості компаній. Тобто відбувається консолідація портфеля. Така стратегія разюче відрізняється від звичної, коли перевагу віддають якраз стартапам на ранніх стадіях та невеликим сумам.
 • Оцінки стартапів зростають на всіх стадіях. Сьогодні середня pre-money оцінка становить $24,7 млн. Це на 55% більше, ніж на рік раніше.
 • Найбільше інвестори вкладають гроші в інтернет-магазини харчів, так звані ghost kitchens та м'ясо штучного походження.

Pet tech

Чи знали ви, що є окрема когорта стартапів, які розробляють продукти для домашніх тварин? Останніми роками забава перетворилася на серйозну категорію венчурних інвестицій, передає PitchBook.

У першому півріччі 2022 року в Європі зареєстрували 20 угод на суму €64,4 млрд. Бум індустрії припав на пандемію, коли всі сиділи вдома. Тоді домашнім улюбленьцям приділяли як багато часу, так і грошей. Проте автори дослідження заявляють, що цей час минув. Зараз інвестиції у такі стартапи різко скоротилися. Це пов'язано насамперед з інфляцією. Вільні гроші вважають за краще витрачати щось інше.

Такі стартапи зайняті розробкою найрізноманітніших товарів. Наприклад, послуги для пошуку нянь, онлайн запис до ветеринарів, доставляння їжі, медичне страхування і навіть корм преміумкласу. Гарний час бути чиїмось котом.

Майбутнє водню

У своїй аналітичній нотатці PitchBook розповів про використання водню у транспорті. Така ідея виникла задовго до електричних автомобілів. Проте останні перехопили ініціативу і в результаті витіснили водень у небуття. Зміни клімату, однак, змусили уряди прискорити відмову від забруднювальних видів палива, на зразок нафти. Водень знову привернув увагу, але все виявилося не так просто, як передбачалося.

Водень це дешевий та екологічний вид енергії, для отримання якого потрібна лише вода. За ступенем утопічності він знаходиться поряд із термоядерним синтезом, але спочатку питання — що сталося з попередньою надією людства на електрику? Електриці, яка свого часу поставила підніжку водню, так і не вдалося масштабуватись. Головні складнощі залишаються тими самими: місткість батарей і потреба у видобутку рідкісних корисних копалин, на кшталт літію. Інвестори теж охололи до цієї технології (у попередньому дайджесті ми вивчали квартальний звіт з індустрії Mobility). Безумовно електричний транспорт зробив свій внесок у поліпшення екології планети, але цього недостатньо. Слід шукати додаткові джерела енергії.

Для початку зазначимо, що вироблення водню вже можливе, навіть у домашніх умовах. Складнощі, як не іронічно, такі ж як і в електричного суперника: місткість та інфраструктура.

Ефективність водню (електрики, до речі, теж) значно нижча за традиційне паливо. Це вимірюється у показнику кВт/кг. Тобто заправити бак аналогічною кількістю водню не вдасться. Його треба стискати. А ось стиснути досить сильно, щоб контейнер помістився в автомобіль, не виходить. Саме над технологіями стиснення працюють стартапи.

Друга складність пов'язана з інфраструктурою. Як ви знаєте, водень має газоподібний стан. Для зберігання та транспортування потрібні спеціальні заправки з обладнанням. Електромобіль можна зарядити за допомогою звичайної розетки в будинку. З воднем вам доведеться протягнути до себе трубопровід. Тут не допоможе каністра.

І ще — с часом водень проникає у структуру сталі та руйнує її. Якщо так, нам знадобляться трубопроводи та осередки зберігання з нових матеріалів.

Що ж до стартапів, сектор водню для транспорту відчуває нестачу кадрів. PitchBook нарахував лише 35 компаній по всьому світу. В інвестиціях беруть участь переважно корпорації та уряди, які вкладають сотні мільйонів доларів у проєкти. Невеликі чеки, на жаль, у цьому випадку не допоможуть.

Що почитати для загального розвитку?

Якщо після довгої інтелектуальної роботи за комп'ютером ви почуваєтеся втомленим — розслабтеся, це зовсім не через вроджену лінь. Останнє дослідження доводить, що розумова праця не менш виснажлива ніж фізична, передає Exponential View з посиланням на Nature. Як тільки ми починаємо старанно думати, змінюється метаболізм, що веде до підвищення рівня глутамату. Це важлива молекула, покликана сигналізувати про напругу мозку та потребу у його відновленні.

Також у дайджесті ми торкнулися джерел енергії. Для тих, кому цікава ця тема, пропонуємо актуальні дані від Bloomberg. Новини гарні. На сьогодні вітряні та сонячні генератори разом виробляють більше енергії, ніж атомні реактори. Людство точно не стоїть на місці, а отже й водневе майбутнє не здається таким примарним.

Від автора

За результатами опитування Sifted, 87% співробітників стартапів відчувають перевтому, вигоряння та проблеми з психічним здоров'ям. Стартапи окутані підприємницькою романтикою, але скажемо чесно — робота не солодка. Скільки б грошей не було у вашому інвесторському гаманці завжди відносьтесь до цих людей з гідністю. Виняток становлять 64% токсичних босів, на яких скаржаться стартапери.

 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Британський стартап створив комп'ютерні ігри для собак, що запобігають деменції

Катерина Колонович 57 хвилин тому

Складна зима, ІТ-фриланс, якою буде допомога Україні. Кращі матеріали тижня

Юлія Даниленко 3 години тому

Як працюють ІТ-фрилансери, що треба для збереження талановитих працівників та в чому полягає нова етика українського бізнесу: тиждень у «Спільноті»

Владислав Миронович 19 годин тому

Чому під час війни і атак по енергетичній інфраструктурі варто використовувати електронні документи

Владислав Миронович 2 грудня 2022 18:00

Як Україні втримувати таланти в умовах війни та після перемоги

Юлія Лапко 2 грудня 2022 16:00