Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

У світі дикого венчура: актуальні оцінки стартапів, sextech та криптовалюти

ICLUB Global
ICLUB Global Клуб приватних інвесторів у стартапи
10 березня 2023 9 хвилин читання

У першому весняному дайджесті «У світі дикого венчура» розповімо про важливість інтелектуальної власності, актуальні оцінки стартапів, а також приділимо чимало уваги криптовалютам. Крім того, ми підготували огляд багатьох індустрій, серед яких знайшлося місце навіть sextech. Наприкінці великий блок для допитливих.

Головні інвестиційні новини 

За даними PitchBook, стартапи, які володіють інтелектуальною власністю (наприклад, патентами), мають більше шансів залучити інвестиції. Стартапи на ранніх стадіях з патентами отримують у середньому на 50% більше інвестицій. Оцінка таких компаній  зростає на 90%. Також стартапи з патентами частіше роблять екзит та виходять на біржу.

Актуальні оцінки стартапів у звіті CB Insights за результатами минулого року. Найбільше в оцінках втратили стартапи на стадіях серії C (-50%) та серії B (-39%). Ранні стадії angel, seed — єдині, де оцінки стартапів зросли, хоч і на 3%. Це можна вважати великим успіхом, враховуючи макроекономічну турбулентність. Загалом ранні стадії — це такий собі острівець стабільності у венчурних інвестиціях.

Середня оцінка стартапів на стадіях angel та seed становить $35,8 млн. Середній розмір угоди тут на рівні $3 млн.

Глобальний сектор sextech (технологій для сексу) оцінюється у $80 млрд, проте стартапи, як і раніше, мають труднощі із залученням інвестицій, передає Sifted. Всупереч стабільному розвитку ринку та підвищеній увазі з боку споживачів, за останні два роки європейські  інвестори вклали сюди лише £232 млн. Дуже мало. В усьому винні моральні цінності.

Індустрії. Частина перша: криптовалюти, DeFi та Web3

У січні інвестиції у криптовалюту впали на 91%, порівнюючи з аналогічним періодом 2022 року, передає CoinDesk. Найбільше постраждали напрями DeFi та CeFi. Ті, хто ще продовжує інвестувати у сектор, зосереджені на Web3 та інфраструктурі. В усьому винні скандали, інтриги, розслідування і, звичайно ж, банкрутства.

Аналогічну ситуацію фіксують аналітики PitchBook у своєму звіті про криптовалюти за Q4 2022. За їхніми даними, чітко спостерігається тенденція падіння інтересу інвесторів. Наприклад, кількість угод та сума фінансування перебувають на найнижчому рівні з 2020 року.

На завершення теми криптовалют рекомендуємо ознайомитися зі звітом CB Insights за 2022 рік. Початок минулого року був бадьорим, але вже з другого кварталу спостерігалося помітне падіння активності, яке в Q4 досягло позначки -64%. Середній розмір угоди впав на 24% і становив $16,2 млн. 56% усіх інвестицій дісталися стартапам Web3. Також на 81% зросли інвестиції в інфраструктуру. Найбільше постраждали категорії NFT, ігри, метавсесвіти, криптогаманці та обмінники.

Якщо коротко, 2023-й не принесе індустрії криптовалют нічого хорошого.

Індустрії. Частина друга: Agtech, іншуртех, Carbon & Emissions tech

Річний звіт індустрії Agtech від CB Insights. У 2022 році інвестори уклали 988 угод на $10,6 млрд. Порівняно з 2021-м активність знизилася на 10%. Сектор мало постраждав від глобальної кризи у порівнянні з іншими вертикалями. Однак причиною цього є радше низький інтерес інвесторів до індустрії загалом. Так чи інакше, 2022-й був другим найкращим роком за розміром вкладених інвестицій за весь час спостережень. Останнім часом Agtech приділяють дедалі більше уваги через зміну клімату, погіршення погоди, нестачу робочої сили та війни.

Ще один річний звіт від CB Insights, але вже на тему іншуртех. У 2022 році інвестори уклали 579 угод на $8,4 млрд, що на 50% менше, ніж у 2021-му. Зараз інвестиції у сектор найнижчі від 2018 року. Через кризу індустрія переживає пік M&A. Тих, хто програв, активно поглинають великі гравці. 65% всіх угод припали на ранні стадії, що ще раз свідчить про проблеми зрілих компаній, яким хронічно бракує капіталу. Серед напрямів найбільше дісталося страхуванню майна — -67% інвестицій.

Серйозні результати демонструють стартапи з індустрії Carbon & Emissions tech (боротьба з викидами вуглекислого газу), передає PitchBook. Інвестори уклали 734 угоди на $13,8 млрд. Результати лише трохи поступаються рекордному 2021 року. Є всі підстави припускати, що на сектор чекають хороші новини у майбутньому, оскільки кліматичні технології актуальні як ніколи.

За результатами 2022 року стартапи у секторі технологій для ланцюгів постачання залучили $30,6 млрд у 1114 угодах. Автори відзначають нормалізацію індустрії, на яку після рекордного 2021-го чекав холодний душ. Спостерігається підвищений інтерес до автономних вантажних перевезень, електричних вантажівок, а також до управління та оптимізації логістики у корпоративному секторі.

Індустрії. Частина третя: Foodtech, Agritech, Edtech, маркетплейси

Звіт Foodtech 2022 у Європі від Dealroom. Тут стартапи залучили $5,6 млрд, що вдвічі менше, ніж у 2021-му, проте відчутно більше, ніж у 2020-му. Це непогані результати. Аналітики наголошують на дивовижній стійкості сектору до кризи. Найпопулярніші категорії стартапів: доставляння їжі, онлайн-супермаркети, Agritech, Enterprise SaaS та альтернативні білки. Найменш популярні — їжа для домашніх тварин, функціональні напої, ланцюги постачання, DTC бренди та Dark kitchens. B2B Foodtech краще за B2C, а основна активність стартапів зосереджена у Лондоні, Парижі, Берліні та Осло.

Новий звіт Edtech за 2022 рік від Brighteye Ventures. У фокусі – європейський ринок. Інвестори уклали угод на $1,8 млрд. Менше, ніж роком раніше, але все-таки непогано, враховуючи обставини. Автори звертають увагу на той факт, що у порівнянні з іншими географіями європейський ринок виявився найміцнішим і втратив найменше грошей. Серед країн за активністю інвесторів та стартапів лідирують Великобританія, Німеччина та Австрія. Найпопулярніший напрямок – корпоративна освіта. Найменш популярний — дитячі садки.

Настала черга розкрити карти маркетплейсам. Судячи з даних за 2022, стартапи з індустрії глобально залучили $74 млрд, що на 50% менше ніж 2021 року. Втім, нічого нового. Інвестори надають перевагу B2B. Найпопулярніші категорії маркетплейсів: фінтех, Food та Health. Найбільш непопулярні це Energy, Gaming та Sports.

Останній звіт на сьогодні стосується індустрії Gaming. За результатами 2022 року, у світі налічується 3 млрд геймерів, тоді як глобальний обсяг прибутку сягнув $180 млрд. Інвестори уклали 1306 угод на $13,3 млрд. Хороші результати, які трохи поступаються рекордному 2021-му. Автори звертають увагу на потенціал Web3, штучного інтелекту для пришвидшення розробки, контенту, монетизації та AR/VR.

Блок для допитливих

Одне з нових досліджень на тему вживання кави від The Conversation. Як йдеться у матеріалі, кава не стимулює вироблення нової енергії, а лише позичає її ціною втоми у майбутньому.

Чому ми регулярно відчуваємо дежавю, читайте у статті Scientific American. Причиною феномену є мозок, який таким чином коригує свої власні помилки.

Вас теж мучать активні думки перед сном? Як цього позбутися, читайте у Forbes.

Цікавий матеріал від Big Think про те, чому у кінотеатрах дедалі рідше показують комедії. Також рекомендую невеликі нотатки про кіно від Pshyce, або чому оригінальність більше не в пошані.

The Verge написав цілу статтю на захист голосових повідомлень.

Як свідчить дослідження Oxford Academic, високий рівень когнітивних здібностей (тобто інтелекту) не має зв'язку з престижною посадою і зарплатою.

У світі набирає обертів тренд опору впливу блогерів, передає The Wall Street Journal.

20 найкращих мемів минулого року у добірці від Vogue.

Дев'ять найкрасивіших та найдоступніших подорожей поїздом у добірці від Suitcase.

Як виміряти кохання, читайте у статті Atlas Obscura.

Про те, чому сучасні речі так швидко ламаються, розповідає Vox.

Чотири відмінності інтровертів від екстравертів з точки зору нейрофізіології у статті CNBC.

80 років спостережень за НЛО в одній статті Task & Purpose.

10 найкращих фільмів усіх часів на думку легендарного критика Роджера Еберта.

Різна корисна статистика

Венчурний фонд Moonfire Ventures проаналізував 972 млрд венчурних портфоліо, щоб вивести універсальну формулу успіху.

В останньому фінансовому звіті Sony назвала кількість проданих за весь час консолей PlayStation 5 — 30 млн. Цифра вкотре показує, наскільки це маленький ринок.

140 слайдів найактуальнішої презентації на тему декарбонізації від Nat Bullard.

24% криптовалютних токенів, що з'явилися у 2022 році, мали ознаки шахрайства (схема pump & dump), повідомляє Chainalysis.

Портрет американського геймера за результатами великого опитування YouGov.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Медіапланування в маркетингу: що треба для ефективної рекламної кампанії

Максим Купченко 22 вересня 2023 17:20

Як за місяць впровадити ПРРО та зекономити півмільйона: кейс мережі «Наш край»

Владислав Миронович 22 вересня 2023 15:18

Мікроменеджмент — тихий убивця компаній. Як з ним боротися?

Inna Kozak 21 вересня 2023 14:35

Створення квізу: як розважити відвідувачів сайту й отримати до 25% лідів з трафіку

В'ячеслав Юренко 21 вересня 2023 10:30

«Сексизм і гендерна нерівність — це хайп»: Саша Гарсія Гаврилюк, авторка навчальної програми для керівників IT-компаній

Єлизавета Гогілашвілі 21 вересня 2023 09:30