Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
ICLUB Global
ICLUB Global Клуб приватних інвесторів у стартапи
30 вересня 2022 9 хвилин читання

У світі дикого венчура. Штучний інтелект, контент-мейкери та до чого тут інвестиції

Настрої венчурних фондів, маркетплейси, контент-мейкери та багато квартальних звітів по індустріях.

У цьому випуску дайджесту новин ми розкажемо про глобальні настрої венчурних фондів і актуальний стан маркетплейсів. Крім того, ми розглянемо квартальні звіти інвестицій в індустріях охорони здоров'я, штучного інтелекту, інформаційної безпеки та Mobility. А наостанок дізнаємось скільки людей у світі вважає себе контент-мейкерами та до чого тут інвестиції.

Темні часи для венчурних інвестицій?

За результатами глобального дослідження PitchBook надав огляд венчурного капіталу. У фокусі — як вони себе почувають фонди і яка ситуація з грошима. Дані наведені за минулий рік і перший квартал 2022. Що цікавого?

  • Венчурні фонди продовжують набирати грошову масу і минулого року акумулювали $60 млрд. Це новий рекорд, який перевершує показники 2020 на 50%.
  • Чистий грошовий потік (NCF) залишається негативним. Іншими словами фонди витрачають більше, ніж залучають. Але є цікава деталь. Негативний NFC в індустрії зберігається ще з 2016 року, однак у 2020 ситуація почала стрімко покращуватися. Сьогодні венчурні фонди практично вийшли в нуль, а це означає, що стартапам і партнерам турбуватися не варто — гроші є.
  • З усім тим турбулентність в макроекономіці все ж позначилася на венчурі. У першому кварталі 2022 IRR вперше за останні п'ять років показав стрімке падіння. Якщо зіставити цю інформацію з попереднім пунктом, то виходить, що інвестори зовсім не втратили ентузіазм і сприймають нинішні складнощі як тимчасові. Запас оптимізму не дивує, враховуючи скажені прибутки у 2020 і 2021 роках. Зараз головні зміни стосуються підходів до інвестування і стратегій портфельних компаній, а не скупість. Адаптуйся, виживай.
  • Невеликі фонди з капіталом менше ніж $250 млн показали кращі показники та обігнали за результатами великих гравців.

Результати Н1 для маркетплейсів 

Останній звіт Dealroom розповідає про інвестиції в маркетплейси у першій половині цього року. Виділимо найцікавіше.

  • У порівнянні з 2021 роком інвестиції в маркетплейси зменшилися на 31% до $46 млрд. Це значний спад, якщо враховувати середні 8%. Проте дослідники заспокоюють. Сума інвестицій все ще значна і не поступається показникам позаминулого року, тобто падіння не можна назвати систематичним.
  • Найактивніша географія для маркетплейсів – Сполучені Штати. Європа та Азія відстають вдвічі.
  • Середній чек інвестицій – $25 млн.
  • Найпопулярніша галузь маркетплейсів – Fintech. Саме вона залучила найбільше інвестицій у розмірі $10,8 млрд. За нею йдуть галузі Food ($6,6 млрд) і Trasportation ($6,1 млрд). Найбільш непопулярними галузями виявились Fashion ($2,6 млрд), Gaming ($2,4 млрд) й Telecom ($1,9 млрд).
  • Найпопулярніші підгалузі: доставляння їжі ($5,1 млрд), логістика ($4 млрд), крипта разом з DeFi ($3,6 млрд) і одяг ($1,4 млрд). Найбільш непопулярні – Mobility ($1,5 млрд), спортивне спорядження ($1,5 млрд) та одяг ($1,4 млрд).
  • B2C маркетплейси набагато випереджають B2B. $32,3 млрд проти $5,8 млрд.

Результати Q2 для сфери охорони здоров'я

У невеликому звіті Dealroom презентував стан інвестицій у сфері Healthtech за результатами другого кварталу цього року. Як завжди, презентуємо основні цифри.

  • Стартапи залучили $11 млрд. Це на 13% менше, ніж у першому кварталі й на 47% менше, ніж за аналогічний період минулого року.
  • Дуже постраждали оцінки компаній – мінус 26%. Але є і гарні новини. Сфера Healthtech виявилась найбільш стійкою у порівнянні з іншими. Темпи росту знизилися всього на 5,8%. У Fintech, наприклад, спостерігається падіння у розмірі 36,5%. У Foodtech мінус 39,5%.
  • Сполучені Штати продовжують лідирувати з великим відривом. На них припадає $7 млрд інвестицій. В Європі тільки $2 млрд, а в Азії взагалі $1 млрд.
  • Улюблений напрям для інвестицій – штучний інтелект для розробки ліків ($0,7 млрд). Потім йде телемедицина ($0,5 млрд) та онлайн моніторинг ($0,5 млрд).
  • Найбільш непопулярні напрями: тестування ($0,3 млрд), Femtech ($0,1 млрд) та онлайн фармацевтика (так мало, що просто нуль поставили).

Результати Q2 для сфери штучного інтелекту

Свіжий звіт від CB Insights присвячений інвестиціям у сфері штучного інтелекту. Що відбувається в індустрії?

  • У другому кварталі уклали 722 угоди на суму $11,8 млрд. Інвестиції падають вже третій квартал поспіль, що говорить про певну втрату інтересу. Автори дослідження очікують, що 2022 рік стане сумнівним для індустрії AI.
  • Цю гіпотезу підтверджує сплеск екзитів, активність яких виросла на 116% у порівнянні з попереднім кварталом. Іншими словами, інвестори прощаються з активами та не тримають їх на майбутнє.
  • Безумовним лідером по інвестиціях залишаються Сполучені Штати — $7,3 млрд. В Європі та Азії показники в декілька разів гірші.
  • Середній розмір угоди склав $23 млн.
  • Домінують ранні стадії, на які припадає 64%.
  • Відзначається підвищений інтерес до штучного інтелекту у сферах Fintech, Healthcare та Retail Tech.

А ось в Китаї не раді штучному інтелекту

В Китаї офіційно добіг кінця бум на стартапи зі сфери штучного інтелекту, передає ChinAI. Торік венчурні інвестиції отримали лише 57 компаній! Для порівняння в діапазоні з 2015 по 2017 роки таких стартапів нараховувалось більше тисячі. Що ж, прихильникам штучного інтелекту варто знайти іншу географію для інвестицій.

Звертаємо увагу, що CB Insights в цьому році нарахували 72 стартапи та аналогічно відзначимо сильний спад інвестицій в індустрію – мінус 53%.

Результати Q2 для Infosec

Звіт PitchBook, присвячений інвестиціям в індустрії інформаційної безпеки за результатами другого кварталу цього року. Вперше розглядаємо тему в нашому дайджесті, тому цікаво навіть нам.

  • З початку року укладено 374 угоди на суму $9,1 млрд. У порівнянні з 2021 падіння склало 16%, але нехай це вас не бентежить. Минулий рік виявився аномально вдалим для індустрії, яка росла досить повільно, в середньому на один мільярд YoY. Але потім щось трапилося. Наприклад, у 2020 було 9,9 млрд інвестицій. У 2021 вже $24,8. Інвестори почали масово вкладатися в компанії із сектору Infosec. Чому б це?
  • Локомотивом інвестицій виступає Web3, реалізація якого потребує рішення багатьох викликів, пов'язаних з кібербезпекою.
  • Інвестиції на ранніх стадіях залишаються привабливими, а їх розмір стабільно зростає. На жаль, автори не наводять конкретних цифр.
  • Infosec складається з таких напрямів, як: Application security, Security operations, Data security, Identity & access management, Endpoint security та Network security.

Результати Q2 для індустрії Mobility 

Останній на сьогодні квартальний звіт від PitchBook присвячений інвестиціям в індустрії Mobility. Яка ж ситуація тут?

  • Інвестори уклали 249 угод, що на 42,5% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Сума інвестицій склала $10,5 млрд, що на 57,3% менше, ніж у 2021. Виходить, що транспорт не на часі.
  • Найпопулярнішими напрямами для інвесторів виявились доставляння останньої милі (Last-mile delivery, $2,8 млрд), електричний транспорт ($1,75 млрд) й повітряні таксі ($1,1 млрд).
  • Найбільш непопулярні напрями – це космос, обладнання та програмне забезпечення для безпілотного транспорту.

Все більше людей хочуть стати блогерами

Сьогодні у світі нараховується близько 200 млн усіляких контент-мейкерів, які монетизують свою тяжку працю, повідомляє Sifted з посиланням на Influencer Marketing Hub. Але найстрашніше те, що протягом наступних п'яти років їх кількість зросте до 1 млрд! Жарти жартами, а стартапи, що допомагають контент-мейкерам, залучили у 2021 році рекордні $939 млн. Це багато. Для порівняння у 2020 фінансування склало удвічі менше – $460 млн. Як бачимо, інвестори перспективно оцінюють цю нішу.

Що почитати для загального розвитку?

Чи всі угоди варті чорнил, якими вони написані? Як показує дослідження – ні, передає Exponential View з посиланням на PNAS. Автори проаналізували та зіставили 82 наукові праці, присвячені міжнародним угодам, щоб зрозуміти, виконуються вони сторонами чи ні. Результати здивували. Як виявилося, більшість міжнародних угод не працюють. Краще за все дотримуються пактів, що зосереджені на економіці, торгівлі, з невеликою кількістю сторін і чітким механізмом санкцій і примусів. Найгірше виконують угоди у сфері екології, прав людини, гуманітарної, морської політики та безпеки.

А щоб відпочити від серйозного, пропонуємо серію веселих статей від Vice, присвячених чоловікам, а саме:

  • Чому чоловіки ненавидять гарячі напої?
  • Чому чоловіки рідко змінюють постільну білизну?
  • І звісно тема, яка турбує багатьох – чому чоловікам подобається кидати каміння у воду?

Впевнені буде цікаво не тільки жінкам.

Минулий випуск «Дикого венчуру» читайте тут. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як адаптувати продукт до міжнародних ринків: п’ять важливих запитань про локалізацію

Юлія Венцковська 17 годин тому

У Києві відбудеться безоплатний захід про залучення інвестицій у стартапи

Ольга Топольська 21 годину тому

Meta VS ШІ: як компанія планує боротися з дезінформацією

Владислав Гринів 18 березня 2024 10:00

Модель Stock-to-Flow: аналітик PlanB оголосив про стрімке зростання крипторинку. Чи можна цьому довіряти?

Павло Осадчук 15 березня 2024 16:00

Правда у тренді: що українські медіа писали про оскароносні «20 днів у Маріуполі»

Платформа LOOQME 15 березня 2024 15:30