Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«У машині залишилося два пакети з їжею, в черзі чекали 50 мешканців села». Волонтер Володимир Хмура про допомогу військовим та мешканцям деокупованих територій

Христина Коновалова
Христина Коновалова journalist, editor
3 листопада 2022 11 хвилин читання

SPEKA продовжує спецпроєкт «Ми з України„, у якому розповідає історії співгромадян, що з початком повномасштабної війни згуртувалися, аби наблизити перемогу.

Дизайнер та медійник Володимир Хмура вже декілька місяців допомагає військовим. Він опікується бригадами, де служить його старший брат та друзі. Хлопці перебувають у зоні бойових дій, їм постійно потрібні різноманітні речі — від вологих серветок до термобілизни. Володимир вирішив особисто збирати запити близьких, формувати вантаж у Європі та доставляти гуманітарку на фронт.

Він розповів SPEKA, наскільки складно організувати волонтерську діяльність, які речі замовляють військові на нулі та чи готові прості європейці підтримувати український фронт.  

Чому ви стали волонтером? Пам'ятаєте, коли це вирішили?

Через кілька днів після початку повномасштабної війни. Але точкою відліку вважаю момент, коли навесні забрали на фронт старшого брата. У травні він потелефонував і сказав, що на нулі бракує багатьох речей. 

Моя дружина Аня вже була у Німеччині. Вона добре знає німецьку мову, тож я передав запит брата дружині. Аня зібрала потрібні речі, але хто зможе привезти їх з-за кордону на нуль? Я виявився єдиною зацікавленою людиною. 

Чи складно було отримати можливість виїхати за кордон? 

Коли вирішив допомагати фронту як волонтер, почав шукати інформацію, але даних було дуже мало, тож розбиратися довелося власноруч.  

Процес від А до Я виглядає наступним чином:

  • 1
    Потрібно знайти благодійний фонд з реєстрацією в Україні. Стати  членом цієї організації. Після цього людина може займатися доброчинністю в  Україні.
  • 2
    Щоб отримати право виїзду за кордон, потрібно знайти благодійну? організацію у тій країні, куди волонтер планує їхати. Ця організація має підтвердити, що вони чекають на конкретну людину та планують передати їй речі для армії або населення. Тобто цей волонтер — довірена особа певного благодійного фонду або громадської організації.  

Мені потрібно було їхати до Німеччини. Дружина знайшла місцеву організацію, яка допомогла отримати дозвіл на виїзд за кордон з волонтерською метою та саме збирала допомогу українцям.

Складно було знайти організацію за кордоном, що погодилася б підтвердити ваші волонтерські наміри?

На жаль, на той час дедалі частіше почала з'являтися інформація, що деякі українці заробляють на гуманітарній допомозі. Тобто речі з Європи доїжджають до фронту не у повному обсязі. 

Моєму виїзду за кордон передували непрості перемовини. Німецькі партнери прямо заявили: можемо допомогти з речами, але передамо вантаж лише довіреній особі. Аня могла поручитися лише за мене, тому німці погодилися оформити документи на моє ім'я. 

Волонтер возить їжу та спальники
Восени потрібні генератори

Вони сподівалися, що я передам гуманітарну допомогу перевіреним благодійним фондам в Україні. Це зрозуміло, бо коли гуманітарка надходить з-за кордону, її вивантажують у волонтерських хабах. Далі вона йде на фронт чи у постраждалі від війни міста та селища. Деколи допомога не потрапляє до точки призначення.

Щоб уникнути проблем, я сказав німецьким партнерам, що сам возитиму гуманітарку українським військовим. Тобто  забираю речі з Німеччини та особисто передаю бійцям прямо в руки.

Цей процес триватиме довше , бо треба доставити гуманітарку декільком бригадам. Але я на 100% упевнений, що все прозоро та ефективно.

Чи отримуєте ви гроші за свою волонтерську діяльність?

Мене не фінансують жодні організації. Єдина допомога є від благодійного фонду  «Країна вільних націй»: він збирає всі документи та якісно подає інформацію у відповідні структури. Так я отримую право виїхати на два тижні за кордон. 

На кордоні не виникає труднощів, коли показуєте документи?

Звичайно, перший раз трохи хвилювався, але все пройшло нормально. Важливо правильно підготувати усі документи, зокрема, мати дозвіл від Обласної військової адміністрації та супровідний лист. Усю інформацію вносять у спеціальну базу, тож коли волонтер їде в Європу, на кордоні її ретельно перевіряють. 

А дорожні витрати хто покриває? Хто оплачує пальне, їжу, проживання в ЄС?

Спершу я їздив за кордон власним коштом. Нещодавно  дружина відкрила збір серед українців у Німеччині. Допомагають з речами, продуктами. Також люди можуть надіслати 5-10 євро на бензин. Під час поїздки я фотографую всі чеки на заправках, надсилаю у спеціальний чат, щоб усі бачили, скільки коштувало пальне. 

Скільки разів ви їздили як волонтер за кордон? 

Був у Європі як волонтер вже три рази. За одну поїздку везу на нуль приблизно 1 тонну. Тобто три тонни вже на фронті.

Планую придбати мікроавтобус, щоб за один раз привозити 1,5-2 тонни гуманітарки. Зараз використовую власний автомобіль з причепом. Але хочу більше корисних речей відвозити на «нуль».

Чи дорого обходиться одна поїздка?

Дорога з Києва до Німеччини в обидва боки на автівці обходиться десь у 700 євро. 

А витрати для поїздки на нуль можуть бути різними. Все залежить від кількості місць, куди треба доставити речі. Востаннє маршрут був такий: Куп'янськ, Ізюм, Краматорськ, далі — у напрямку Донецька. Потім повернулися до Києва. Дорога обійшлася у 10 тис. грн. 

Як збираєте запити для формування гуманітарного вантажу? Ви допомагаєте лише військовими?

Гуманітарна допомога йде головно військовим. Вважаю, що армії важливіше отримати допомогу. Цивільним ми також допомагаємо, але не так часто. 

Щодо запитів від військових, то я опікуюся кількома бригадами — тими, де служить мій брат та близькі друзі. Вони пишуть, що їм натепер необхідно. Складаю список, передаю в Німеччину. Моя дружина публікує ці запити у чатах з волонтерської допомоги. Там можуть відгукнутися всі небайдужі: благодійні фонди, звичайні європейці, українці, що мешкають за кордоном.

Крім того, як волонтер вже знаю основні потреби військових. Зокрема, їм завжди потрібні засоби гігієни — вологі серветки, антиперспіранти, бо на передовій неможливо нормально помитися. Також на фронті необхідні медикаменти, перев'язочні матеріали, засоби проти отруєнь. З приходом холодів актуальним стає питання термобілизни, термошкарпеток, шапок, рукавичок. 

@volvolua Найнеобхідніше - товсті катемамати, зимові спальники, газові грілки для приготування їжі, термошкарпетки і термобілизна натільна. #зсу #піхота #волонтери #притула #допомога #гуманітрка #нуль #передок #війна #нашікотики #рек ♬ Spooky, quiet, scary atmosphere piano songs - Skittlegirl Sound

Я не займаюся пошуком та доставкою спецобладнання на зразок тепловізорів, приладів нічного бачення тощо. Ці речі дуже дорогі, тому на них складно зібрати гроші. 

Але коли кажеш, що потрібно знайти 30 зимових спальників, прості люди активно допомагають. Європейці та українці за кордоном можуть придбати по одному спальнику за 50-60 євро та передати через мене хлопцям на нуль. Люди допомагають армії і не переймаються, що гроші пішли бозна куди. 

А були запити на техніку з побутовим призначенням: генератори, повербанки? 

Були і ще будуть. Хлопці замовляють генератори, декілька пристроїв вони вже мають. Також військовим потрібні повербанки, тому що на позиціях не завжди є електрика, а їм треба працювати на планшетах, мати мобільний зв'язок. Актуальні газові балони на 3-5 літрів, щоб готувати. 

Що для вас як для волонтера виявилося найскладнішим?

Розповім історію, як ми приїхали у дуже розбите село роздавати місцевим гуманітарну допомогу. Зібралася величезна черга, щоб отримати пакети з мінімальним набором: харчі, засоби гігієни, вітаміни, солодощі. У мене лишається тільки два пакети, а у черзі стоять ще 50 мешканців села. 

Я віддаю ці два набори, люди бачать, що мікроавтобус порожній. Вони стоять аж сірі від того горя, що навколо них відбувається. А я нічим не можу зарадити. 

Починаю сто разів вибачатися. Вони все розуміють. Але це не допомагає вирішити проблему. Це був для мене дуже складний момент. 

Які ще проблеми є в роботі?

Щодо оформлення документів та підготовку звітності для німецьких партнерів проблем немає. Паперова робота є, її не скасувати. Адже треба відзвітувати, хто та скільки отримав гуманітарної допомоги. Тоді волонтерську діяльність можна вважати прозорою. 

Дуже складно працювати з військовими. Багато часу потрібно, щоб отримати від них підтвердження. Річ у тім, що коли волонтери передають допомогу військовим, вони мають підготувати звітність. Це не тільки фото та відео. Волонтери мають показати папери, що підтверджують отримання гуманітарки у військовій частині, причому список має бути докладний, скажімо, 1 генератор, 30 спальників, 20 карематів та інше. 

Отримати такі документи для звітності складно через декілька причин. По-перше, на позиціях рідко буває вище командування. По-друге, на фронті може не бути комп'ютера та електрики, щоб написати відповідний лист для звітності. По-третє, військові дуже не люблять такі документи підписувати, бо це засвідчення проблеми з доукомплектуванням. 

Варто наголосити, що зараз надто ускладнюється  переміщення волонтерів по країні.  Багато часу необхідно витрачати на контрольно-пропускних пунктах для підтвердження, що ти волонтер. Наприклад, для того, щоб я міг дістатися від однієї бригади до іншої, треба у кожній області отримати від військової комендатури дозволи. А до цих структур додзвонитися нереально.

Як ви вирішуєте ці питання?

Зрозуміло, що логістика у зоні бойових дій дуже складна. Іноді волонтери мають пройти 20-30 блокпостів, де треба передати на перевірку документи, показати вантаж. Але пропускна система іноді настільки жорстка, що іноді треба просити хлопців з нуля забрати нас, щоб дістатися до позицій. 

Так, минулого разу військові зупинили нас під Куп'янськом і кажуть: «Через два блокпости починається нуль, тому далі ми вас не пустимо».

Ми пояснюємо, що волонтери, веземо гуманітарку таким-то військовим, показуємо документи. Військові відповідають: «Поки у вас не буде дозволу від вищого військового керівництва з Харківського регіону, ми вас не пустимо. Або нехай хлопці з нуля приїжджають за вами».  Довелося так і зробити. 

Треба це питання вирішувати, щоб військові не відволікалися від своїх бойових завдань. 

Виходить, держава не може забезпечити військових усім необхідним?

Критикувати владу під час війни — справа невдячна. Тому скажу так: хтось краще забезпечений, хтось гірше. 

Наприклад, заходить якесь відділення для звільнення населеного пункту, як космодесант. У них однакові хороші машини, круте екіпірування, сучасна техніка. Але вони й відпрацьовують бойові завдання на вищий бал. 

Є ситуації, коли військові можуть по три дні сидіти на позиціях без харчів. Але це не залежить лише від якості забезпечення фронту. Можливо, до тих позицій доїхати просто  неможливо. 

Проте проблеми із забезпеченням певних бригад та військових частин все-таки є. Однозначно волонтери вирішують багато питань швидше. Лише потрібно вирішити питання з паперовою тяганиною. Тоді допомога буде швидшою. 

Але треба визнати, що спочатку  військові частини трималися завдяки волонтерам. Вже згодом запрацювала державна машина на повну потужність. Водночас  волонтери як мурахи. Кожна приносить потроху. Але таких мурашок багато. Тому вони можуть допомогти армії. І це дуже важливо під час війни, бо всі ми працюємо на перемогу. 

Публікацію підготовлено в рамках проєкту «Ми з України!», ініційованого Національною спілкою журналістів України

 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Український ударний дрон успішно пройшов кілька випробувань

Катерина Колонович 4 години тому

Переможці Національного оборонного хакатону винайшли спосіб прогнозування масованих обстрілів

Катерина Колонович 30 листопада 2022 14:00

«Мешканці Ірпеня захистили свою багатоповерхівку від демонтажу та відремонтували коштом бюджету». Журналістка та волонтерка Ірина Ковальчук про допомогу киянам

Христина Коновалова 29 листопада 2022 18:50

Львівським ресторанам компенсують половину вартості генераторів

Катерина Колонович 29 листопада 2022 13:45

У дні обстрілів інфраструктури українці донатили на ЗСУ вдвічі більше

Катерина Колонович 28 листопада 2022 14:31