Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

У Гренландії на місці розталих льодовиків з’являється рослинність: чим це загрожує

Юлія Мирська
Юлія Мирська
25 лютого 2024 3 хвилин читання

На ділянках розталого льодовикового покриву Гренландії з'являється рослинність, що загрожує збільшенням викидів парникових газів, підвищенням рівня моря і нестабільністю ландшафту, повідомляє The Guardian.

Вчені досліджували зміни від 1980-х років і визначили, що на ділянках, де раніше були великі площі льоду, тепер спостерігаються безживні скелі, болота і чагарники.

Аналіз супутникових знімків показав, що протягом останніх трьох десятиліть розтануло приблизно 28,5 тис. кв. км льодовикового щита та льодовиків Гренландії, що становить 1,6% її загального льодовикового покриву.

Площа землі з рослинністю у Гренландії збільшилася на майже 87,5 кв. км, що понад удвічі більше, ніж було на момент початку спостережень у 1980-х.

Також кількість водно-болотних угідь, які є джерелом викидів метану, збільшилась майже у чотири рази по всій території Гренландії.

За словами вчених, тепліша температура повітря спричиняє танення льоду, а з 1970-х років регіон нагрівається удвічі швидше, ніж загалом світ. 

Середня річна температура повітря у Гренландії у 2007-2012 роках була на 3 °C вищою, ніж у 1979-2000 роках.

Вчені зазначають, що збільшення рослинності призводить до подальшої втрати льоду.

Ми бачили ознаки того, що втрата льоду запускає інші реакції, які призведуть до подальшого танення льоду і подальшого «озеленення» Гренландії, оскільки крига, що тане, оголює скелі, які потім колонізуються тундрою, а згодом і чагарниками. Також вода від розталого льоду переміщує осад і мул, які з часом утворюють водно-болотні угіддя.
Джонатан Керрівік, науковець з Університету Лідса

Доктор Майкл Граймс, головний автор дослідження, зазначив, що поширення  рослинності, яке відбувається паралельно з таненням льодовиків і льодовикового покриву, значно змінює потік осаду і поживних речовин у прибережні води.

Ці зміни є критично важливими, особливо для корінного населення, чиї традиційні практики полювання залежать від стабільності цих делікатних екосистем. Крім того, втрата льодовикового покриву в Гренландії сприяє глобальному підвищенню рівня світового океану — тенденції, яка створює значні виклики як зараз, так і в майбутньому.
доктор Майкл Граймс
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Стартап Carbonfact збирає $15 млн на облік вуглецю для індустрії моди

Вікторія Рудзінська 30 квітня 2024 10:05

Танення полярного льоду може уповільнити обертання Землі, і доба стане трохи довшою

Дмитро Мухін 30 березня 2024 19:48

Вчені запропонували незвичайний спосіб зупинити танення «льодовика судного дня»

Дмитро Мухін 9 березня 2024 19:48

Ракета SpaceX Falcon 9 вивела на орбіту перший супутник для відстежування викидів метану

Юлія Мирська 6 березня 2024 07:53

Найбільший у світі айсберг почав рухатися вперше за 30 років

Юлія Мирська 27 листопада 2023 13:55