Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

У цілковитій темряві: як оператори рятують інтернет мережу під час блекаутів

Олена Луценко
Олена Луценко Виконавча директорка RETN України та Чорноморського регіону
24 листопада 2022 9 хвилин читання

Російські ракети та іранські дрони-камікадзе заподіюють значну шкоду українській енергетичній інфраструктурі. Через руйнування та спровоковані ними ремонтні роботи, ми живемо в режимі запланованих та незапланованих вимкнень електроенергії, що значно ускладнює побут українців. Через це зникає часто і інтернет — річ, яку неможливо помацати, але без якої ми не можемо уявити своє життя та роботу. 

Локальні та міжнародні інтернет-провайдери виконують роль технологічного фронту підтримки і захисту України. Я розповім, як із викликами вимкнення електроенергії справляються провайдери, куди зникає зв'язок та що робити бізнесам для його підтримки.

Хто стоїть на сторожі інтернету

Кінцевий споживач інтернету найчастіше думає, що робота домашнього Wi-Fi та мобільної мережі — це відповідальність виключного одного оператора, в якого людина купує відповідні послуги. Насправді ієрархія трохи складніша, і в збереженні інтернету та мобільної мережі залучені провайдери трьох рівнів.

Серед них компанії TIER-1, або ж магістральні оператори, які є власниками обладнання та оптоволоконних кабелів, що складають основну інфраструктуру світової мережі. Після них в ієрархії знаходяться компанії другого та третього рівнів, які купляють трафік у магістральних провайдерів і продають його кінцевому споживачу.

При цьому, якщо ви є кінцевим споживачем, ви найчастіше не зможете купувати послуги у компанії першого рівня без «посередників»: причинами можуть бути вартість послуг, мале споживання або неможливість підключення через географічне положення. Тому компанії усіх рівнів відіграють важливу роль у створенні розгалуженої мережі.

Компанія RETN є прикладом компанії найвищого, першого рівня і є провідним міжнародним магістральним оператором інтернет-послуг в Євразії. Ми, як і будь-який інший магістральний оператор зв'язку, несемо відповідальність за організацію і підтримку міжнародної та внутрішньо української магістральної інфраструктури, на якій працюють нижчі в ієрархії оператори. Отож у збереженні безперебійного інтернету під час вимкнень світла залучені всі категорії провайдерів домашнього інтернет доступу: від магістральних до регіональних та місцевих.

Як інтернет-мережа продовжує працювати без світла

Під час проблем з електропостачанням питання резервного живлення стає надважливим. Телекомунікаційні вузли як мобільних, так і стаціонарних інтернет-провайдерів оснащені батареями, які автоматично вмикаються під час відключення електроенергії. В середньому мережа може протриматися до кількох днів. Якщо за цей час електроенергія все ще не з'являється, то вузли переходять на генератори.

Є різниця між тим, як підтримують життя вузлів мобільні та стаціонарні інтернет-провайдери. На магістральних лініях обладнання повинне працювати без зовнішнього електропостачання за рахунок акумуляторних батарей або UPS щонайменше 24 години.

Зазвичай підключення дизельних генераторів займає до шести годин. На опорних вузлах зв'язку та датацентрів мобільних операторів встановленні стаціонарні дизель-генератори, які запускають за кілька хвилин. Тому запас батарей та UPS там розрахований лише на годину.

Якщо казати про особливості роботи домашніх провайдерів інтернету, то важливо згадати технологію PON, або технологію пасивної оптичної мережі. Вона дозволяє забезпечувати кінцевого споживача інтернетом навіть під час вимкнення світла. Оптичні комунікації проводяться прямо в квартиру, і вони не потребують електроспоживання для периферійних вузлів. Вона непридатна для магістральних операторів, однак B2C-компанії активно її використовують. 

Куди ж зникає інтернет?

Якщо факт зникнення домашнього Wi-Fi ще можна пояснити знеструмленням роутера, то от що стається з мобільним інтернетом — для багатьох загадка. Пояснення доволі просте: коли вимикається світло і немає від чого живити роутер, люди зазвичай переходять на мобільний інтернет.

В ці моменти навантаження на мережу стає критично великим, пропускна здатність не готова витримати таку кількість користувачів. Швидкість мобільного інтернету суттєво падає. Окрім цього може погіршуватись і мобільний зв'язок. При чому для операторів стільникового звʼязку питання живлення базових станцій таке саме важливе, як і для операторів широкосмугового оптичного доступу.

Перед наземними операторами, будь-то магістральними чи локальними, стоїть однакове завдання: будь що зберегти функціонування мережі і продовжувати надавати послуги зв'язку. Ми в RETN інвестували значну кількість ресурсів в оновлення батарей на підсилювальних вузлах по всьому нашому оптичному маршруту в Україні до війни.

Наприкінці лютого стало очевидно, наскільки це було правильне рішення, бо запустити дизель-генератори не було змоги: фізичний доступ був не скрізь можливий, паливо перетворилося на золото, знайти яке стало ще тією задачею. А от батареї справлялися на всі 100%. Ці мужні «бійці», наприклад, тримали інтернет на вузлі в Колонщині майже три доби.

Безперебійний інтернет для комерційних структур

У випадку частого вимкнення електроенергії в компаній та організацій все ще є можливість залишатися підключеними до всесвітньої інтернет-мережі. Є кілька варіантів, як це можна зробити, однак в будь-якому випадку варто поговорити з вашим оператором зв'язку для виявлення всіх можливостей.

Однією з опцій може бути перехід на пряме підключення через оптоволоконну мережу до опорного вузла зв'язку або ж датацентру. Як правило, вони мають стаціонарні дизельні установки, отже вірогідність повного відключення електроенергії̈ мінімальна.

Для компаній з критичною інтернет-інфраструктурою потрібно розглянути варіант підключення до декількох незалежних операторів, це дозволить «підстрахуватися». Однак наскільки б злагоджено не працював оператор в критичні моменти, компаніям теж варто задуматися над підтримкою власної мережі безперебійним електропостачанням заздалегідь.

Найбільші виклики інтернет-провайдерів під час блекаутів

На жаль, елементи резервного живлення не є панацеєю під час відсутності електроенергії. Основна проблема для магістральних та мобільних операторів зв'язку полягає в тому, що вимкнення світла є масовим. В один момент без електроживлення залишаються десятки або сотні пунктів зв'язку.

Це значить, що для підтримки функціонування мережі необхідно залучити набагато більші адміністративні та матеріальні ресурси, ніж оператори мають або можуть собі дозволити. Перші години чи навіть дні вузли можуть працювати за рахунок акумуляторних батарей. Другий етап — це перехід на дизель-генератори, які потрібно постійно дозаправляти. І якщо таких вузлів у оператора десятки чи сотні, дозаправка і зарядження батарей всіх точок доступу одномоментно не є можливою. 

Окрім цього постійні відключення електроенергії значно скорочують терміни експлуатації елементів безперебійного живлення. Чим частіше вимикають світло, тим більше зменшується час автономного функціонування вузла зв'язку. Актуалізується ще одна проблема: потрібно шукати та купляти нові батареї та генератори. Однак процес постачання та перевезення обладнання дуже ускладнився через COVID-19 у 2020-му році, що вже казати про війну.

На щастя, ми відчуваємо підтримку міжнародної спільноти операторів телеком послуг. Так, наприклад, некомерційна організація Network Operator Groups Alliance з самого початку повномасштабного вторгнення створила платформу Keep Ukraine Connected, аби збирати та доставляти в Україну обладнання, необхідне провайдерам. Платформа працює за принципом заявка-виконання. Кожен з операторів будь-якого рівня в Україні може залишити заявку на певне обладнання, а компанії, що мають змогу допомогти, його надішлють.

Головний офіс RETN у Великобританії і більшість наших локальних офісів приєдналися до ініціативи і передали великий об'єм обладнання для українських операторів. Керує процесом від RETN наш колега з офісу в Нідерландах. Ініціатива Keep Ukraine Connected неймовірна і має реальний вплив на підтримку українського інтернету в ці непрості часи.

Війна триває на кожному фронті. Мобільні та інтернет-провайдери України та наші партнери за кордоном роблять все, аби мережа продовжувала функціонувати, навіть коли наша країна занурюється в темряву.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ідея, сенси, деталі: навіщо потрібні рекламні маніфести

Владислав Миронович 16 годин тому

Підвищення благоустрою міст і розвиток туризму: до чого тут бізнес-клуби і як створити спільноту, яка працюватиме на благо економіки

Владислав Миронович 18 годин тому

Як криптовалюта допомагає фінансувати тероризм та як цього уникнути

Владислав Миронович 19 годин тому

5 грудня Київ має повернутися до стабілізаційних відключень, дефіцит в енергосистемі падає

Катерина Венжик 4 грудня 2022 20:06

Як працюють ІТ-фрилансери, що треба для збереження талановитих працівників та в чому полягає нова етика українського бізнесу: тиждень у «Спільноті»

Владислав Миронович 4 грудня 2022 17:00