У 2022 році африканські стартапи залучили рекордні $5,3 мільярда
Торік африканські стартапи залучили $5,3 млрд. Це може бути найвищим показником, оскільки поглиблення спаду в технологічній галузі зменшує фонд фінансування.
Хоча інвестиції у 2022 році перевищили попередній рік лише на $100 тис., кількість угод підскочила на 20%, до 964, згідно з даними Briter Bridges, компанії з аналізу ринку, повідомляє Bloomberg.
«Є певні тривоги у тому, що мегаугоди укладають закордонні інвестори, які не є африканськими, — сказав Даріо Джуліані, директор Briter Bridges. — Існує ризик того, що пул для фінансування може бути обмежений у 2023 році».
Глобальні фонди, як-от Sequoia Capital, Tiger Global і збанкрутіла криптофірма FTX стали найбільшими інвесторами в африканські стартапи за останні кілька років. Але з наближенням рецесії у багатьох західних країнах і пришвидшеним скороченням робочих місць у технологічних компаніях — Amazon.com Inc. звільняє понад 18 тис. співробітників — компанії приватного інвестування та венчурного капіталу можуть почати економити гроші.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Хоча 2022 року понад третини фінансування африканських стартапів пішло на фінансові технології, тенденція змінюється. Очікують, що цього року кошти залучатимуть у технології з охорони здоров'я, клімату та сільського господарства.
Інвестиції були зосереджені на чотирьох більш розвинутих ринках континенту — Єгипті, Нігерії, Кенії та Південній Африці, які борються з економічними проблемами від уповільнення зростання до знецінення валюти. За словами Даріо Джуліані з Briter Bridges, це може вплинути на можливості фінансування.
Єгипетський фунт перебуває на рекордно низькому рівні, тоді як нігерійська економіка страждає від зрослого боргу, а її валюта слабшає. У Гані та Кенії також спостерігається знецінення валют.
У 2021 році компанії заохочували зростати за будь-яку ціну, тепер вони зосереджені на збереженні готівки, зменшенні витрат і відстроченні наступного раунду якомога довше.
Акції африканського стартапу Jumia Technologies AG, який торгує в Нью-Йорку, впали приблизно на 68% за останні 12 місяців, а засновники вийшли з компанії у листопаді. Chipper Cash і Wave також постраждали від краху FTX Сема Бенкмана-Фріда, який інвестував в обидва стартапи.
Тим часом Україна представить 12 стартапів на великій технологічній виставці CES 2023 у Лас-Вегасі. Унікальні продукти будуть демонструвати у Eureka Park 5-8 січня.