Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Зростання ІТ-експорту в 2022-му: завдяки чому українські айтівці тримають ринок?

Тимур Мустафа
Тимур Мустафа Account Manager в ІТ-компанії SPD-Ukraine
5 липня 2022 10 хвилин читання

Ефективний кризовий менеджмент, досвід віддаленої роботи та репутація на ринку ІТ — чинники, завдяки яким український ІТ-ринок буде стабільним у 2022 році.

У травні з'явилася новина про те, що ІТ-експорт України за перші три місяці цього року зріс на 28%, індустрія забезпечила рекордні $2 млрд надходжень.

Безперечно, ця новина є позитивною і дає оптимістичні очікування, проте не є однозначною. Насамперед хотілося б зауважити, яким чином рахувався цей показник та що він насправді значить. Порівняння відбувалось з першим кварталом 2021 року, коли був спад економіки, спричинений пандемією COVID-19. Зростання у першому кварталі 2022-го відбувалося за інерцією, тому більш об'єктивним та показовим щодо реального стану речей буде значення другого кварталу 2022.

Незважаючи на це, хочеться дивитися на ситуацію більш оптимістично. Якщо українська ІТ-індустрія навіть у ситуації воєнної кризи здатна зростати, це дає передумови до позитивних прогнозів для розвитку галузі і надалі.

У колонці Тимур Мустафа, Account Manager в SPD-Ukraine, аналізує та називає фактори, завдяки яким українська ІТ-галузь показала стійкість та має всі передумови для стабільності навіть у складний 2022 рік. Тимур має 7 років досвіду роботи в управлінні ІТ-проектами, у його портфоліо понад 20 проектів, зокрема, співпраця з такими клієнтами як Engageli, HaulHub, HomeHub, Space Needle, Life Dreams.

Мобільність та дистанційна організація роботи, які дали можливість зберегти продуктивність ІТ-команд на стабільному рівні, були б неможливі без пандемії Covid. Карантини навчили нас не тільки працювати віддалено, а й зберігати продуктивність при зміні місцезнаходження. ІT-спеціалісти не лише є гнучкими та мобільними, а й вміють підтримувати ефективність при переїздах та зміні локації. Тому з початком війни, коли були вирішені першочергові питання безпеки, наші спеціалісти швидко поверталися до роботи та мотивували одне одного робити те, що може бути найкориснішим для країни, працювати та виконувати зобов'язання перед клієнтами. 

Окрім внутрішньої мотивації кожного спеціаліста, швидко вийти на довоєнний рівень ефективності в роботі дозволив ефективний менеджмент: підтримка колег в організації переїздів до безпечніших зон, постійний трекінг місцезнаходження колег і регулярний репортинг їхнього місцезнаходження і воєнної ситуації клієнтам, а також моніторинг психологічного стану колег. Ефективним інструментом стала інтерактивна карта місцезнаходження колег, відповідно до якої ми тримали в курсі клієнтів. Нашою задачею була, з однієї сторони, сказати правду так, дійсно війна. Але з іншої сторони, заспокоїти клієнтів, показати, що у нас є план, ми рухаємося відповідно до нього, і ми працюємо. З 28 лютого у нас працювало 80% акаунту, а на початок березня ми вийли на 100%-у продуктивність. Клієнти були вражені, вони говорили: «Якби у нас у Штатах сталася така ситуація, ви б шукали нас 2 місяці».

Для багатьох іноземних замовників не секрет, що в Україні є проекти «юнікорни», а у США є проекти, засновниками яких є українці, наприклад, Grammarly, Petcube, Ajax Systems, Allset, Firefly, People AI, Ahrefs. Українські розробники влаштовуються у топ-100 компаній світу, таких як Google, Facebook, Microsoft, тому мають репутацію кваліфікованих спеціалістів. 

Для будь-якого клієнта важливе співвідношення «ціна/якість». «Ціна/якість» розробки в Україні відмінна. Це дешевше, ніж у США, і разом з цим, це висока якість. За роки роботи українці зарекомендували себе як професіонали, які приносять максимальний перфоманс. Це люди, які приходять на проекти, і з ними хочуть працювати. Один з таких прикладів один з наших найбільших проектів Haul Hub. Коли ми починали співпрацю, на стороні замовника були розробники зі США, потім прийшли ми, побудували dedicated команду, і клієнти почали порівнювати, як працює наша команда і команда зі Штатів, і сказали: «Давайте працювати вже у парах». Бувають ситуації, коли клієнт говорить «Дорого», і йде в сторону Індії. Пробує і повертається до нас через певний час. Одним достатньо місяця, іншим два, декому пів року. Рано чи пізно, вони повертаються. 

Головна проблема Європи і США люди працюють з «9 до 17», а українці в порівняння з цим виділяються своєю працелюбністю і готовністю іти на «extra mile». Коли у нас був проект зі строгими дедлайнами, наші спеціалісти були готові працювати по 10-12 годин на добу. Максимально сильне відчуття відповідальності, яке у нас виховували, стає нашою конкурентною перевагою. 

Застаріла система освіти в університетах компенсується системою внутрішньої освіти в компаніях.  Останні 5-7 років культура knowledge sharing і внутрішньої освіти у великих компаніях дуже сильно зросла, фактично люди з високою мотивацією, прочитавши матеріали протягом декількох тижнів, можуть потрапити на навчання, а потім і на інтернатуру в найкращі компанії України. Загалом, «увійти в ІТ» може кожен, у кого є достатньо мотивації. Спеціалісти безкоштовно передають знання, навчають, а потім і менторять. Це win-win для всіх: компанія отримує «свіжу кров», яку можуть повністю адаптувати і навчити під свої потреби, а люди отримують високооплачувану роботу, порівняно з іншими галузями. 

Мінус, зазвичай, один це різні часові зони. Клієнтам необхідно перебудовувати свій графік для та вставати о 7-8 для комунікацій з командою. Водночас, це можна розцінити як плюс клієнт прокидається і вже отримує результат, над яким команда працювала день. 

У більшості випадків (можливо, мені щастило з людьми) я працював з самомотивованими спеціалістами, які не чекали поки тімлід/ менеджер/ клієнт поставлять їм задачі. Здебільшого, така група спеціалістів працює більше 3 років, їх вік, в середньому, від 25 років. Це «вершки» ІТ спільноти, які у найкоротші терміни шукають можливості повернутися до своїх зобов'язань, щоб не підводити команду/ клієнта/ користувачів. Ці спеціалісти чітко розуміють свою роль та важливість своєї роботи. В умовах війни мене вразило те, що до 10 березня у наших командах працювало 100% людей. Так, іноді були проблеми з інтернетом, іноді з локацією (вимушені переїзди), додавалися повітряні тривоги, які відволікали від роботи, але, в цілому, люди були сфокусовані на результаті. Практично всі клієнти були вражені рівнем відповідальності та продуктивності людей, які працювали на проектах. 

Для того, щоб підтвердити наведені вище роздуми, хочеться навести декілька прикладів та успішних кейсів взаємодії з клієнтами, що відбулися в нашій компаній з початку війни. 

HaulHub один з найбільших наших проектів, у команді якого зі сторони SPD-Ukraine працює більше 20 людей. Для HaulHub ми розробляємо платформу для аналітики компаній, які надають матеріали для будівництва доріг та інфраструктури. Це портфель проектів. Завдяки якості і швидкості роботи наших спеціалістів один з підпроектів HaulHub, яким займалась наша команда, став ключовим проектом бізнесу.

Один з наших клієнтів — цифрова платформа для навчання студентів і викладачів вищих навчальних закладів. Серед засновників проекту професор Стенфордського університету та співзасновник Coursera. Клієнт на початку війни закрив хайринг в Україні, проте завдяки нашій впевненій комунікації та стабільній роботі, через 2 місяці від початку війни дозволив відновити найм спеціалістів в Україні у безпечних зонах.

Space Needle – це найпопулярніший туристичний об'єкт і символ міста Сіетла, оглядова вежа, екосистему якої ми повністю підтримуємо: тікетінг, вхід до вежі, медіа, обслуговування, інфрастуктура. Для клієнта ми збираємо щомісячні eNPS. Показники були дуже високі, клієнт був задоволений тим як зараз працюють команди, і пролонгував контракт на ще один рік. 

Щодо нових підписань, відсоток потенційних лідів зараз знизився. Складно підписувати контракти з великими компаніями, тому що для них є великим ризиком передавати на аутсорс частину свого бізнесу в Україну зараз. Водночас, невеликі стартапи, середні проекти зараз готові йти в Україну за аутсорсингом ІТ-послуг з розумінням «Іде війна, треба підтримувати країну економічно.”

Підсумовуючи, український ІТ-ринок має міцну основу та всі передумови для стабільності та росту в 2022, навіть попри складне економічне становище в Україні під час війни, а українські ІТ-спеціалісти готові докладати всі можливі зусилля для того, щоб бути надійними партнерами для іноземних клієнтів та показувати високий рівень роботи. 


Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як корпоративне навчання в Україні витримало удар та функціонує під час війни. Досвід LMS Collaborator

Катерина Атаманенко 8 вересня 2022 15:18

Як бренду правильно вести комунікацію під час війни

Дар'я Кушнір 5 вересня 2022 19:02

Через курс долара частка ІТ-експорту у червні впала на 7%

Євген Муджирі 11 серпня 2022 12:11

Місія та візія бізнесу: як прописати та навіщо це потрібно

Дар'я Кушнір 10 серпня 2022 15:28

Для бізнесу, грошей та здоров'я. Тиждень у спільноті

Наталія Миронова 7 серпня 2022 15:08