Російська новина про виробництво дронів: трохи про пропаганду і мотивацію
ДИСКЛЕЙМЕР. Російські дрони реально проблема. Яку треба і можна компенсувати. Як і дофіга інших проблем, про які варто компетентно і виважено говорити. Тільки за падучої ви ніяк нічого не вирішите.
Чому поширювати новини з ворожих джерел — це погана ідея
Причин не поширювати ворожі новини дуже багато. Перерахую, на мою думку, основні з них.
1. Мотивація через страх і ниття не працює для 90% популяції
«Якби люди знали страшну ПРАВДУ (під правдою розуміють лише чорнуху та негатив за ігноруванні позитиву), вони б більше донатили/записувалися у добровольці, а не осе оце». Нє, люди або ігнорували або сиділи б, охопивши коліна і впадали у відчай і ступор.
2. «Ми використовуємо сюжет російської пропаганди, бо нас не чують! І що, що там брешуть?»
Коли ви використовуєте інформацію джерела, ви легітимізуєте джерело. Ви маніпулюєте суспільною свідомістю з використанням нерелевантного джерела. А потім, коли там розкажуть, що українці їдять дітей і що росіяни спалили 100 танків Leopard, ви самі будете у пастці заперечення. Бо самі ж легітимізували джерело.
3. Продукт тези 1 і тези 2
Якщо ви розганяєте тезу «у росії майже без кінця ресурсу» в розрахунку на те, що ви когось цим мотивуєте чи повернете у реальність, то ви зовсім не розумієте, як це працює. Бо якщо людина не бачить перспектив завершення і досягнення мети, а бачить тільки самовбивчий шлях, вона впадає у відчай і зневіру. Абсолютна більшість людей. Крім того, що це тупо неправда.
4. Фраза «Я кажу людям неприємну правду» — це перша ознака того, що людина зараз почне брехати і маніпулювати
Через своє уявлення про те, що вам корисно. Просто тому, що правда не потребує виділення лапками. Світ влаштований складно. Завжди. Якщо вам не розкривають цю складність, картина вже не повна.
5. За рівнем ефективності шапкозакидання і «все погано, все пропало» мають приблизно однаковий результат
І цей результат — поганий. Ті люди, які щиро кажуть, що пишуть і знімають чорнуху, щоб «урівноважити марафон», увесь час ігнорують неприємну істину. У вас різні аудиторії. Ви просто демотивуєте різні групи людей.
6. Чи треба розповідати про проблеми?
Треба. Але не можна годувати свою аудиторію лише проблемами і «зрадами», переважно вигаданими чи гіпертрофованими. Ви шкодите цим.
7. Гіркін нам так подобається не тому, що він «каже правду про проблеми росіян»
Ні, він не каже і половини правди. І він продовжує брехати, поширювати теорії змов і власний ідіотизм. Він нам так подобається, тому що працює демотиватором, що не розуміє наслідків власних дій. Не треба бути як Гіркін.
8. Замість післямови
У країні зараз третина населення (тих, хто лишився) — пенсіонери 60+. Вони переважно і дивляться «позитивний телевізор» та слухають «позитивне радіо». Якого ви ефекту хочете досягти, закликаючи саме їм донести «страшну правду» (ні)? Трохи раніше довести їх до смерті чи додатково навантажити і так перевантажену медичну систему? Вони вам вже не повоюють і особливо не надонатять.
Можу ще продовжувати, але піду попрацюю.
Читайте цей допис у Telegram і підписуйтеся на мій канал!