Третина працівників боїться втратити роботу через штучний інтелект: наскільки це виправдано
Мало не щодня з’являється новий стартап у галузі штучного інтелекту, а великі мовні моделі стають дедалі розумнішими та вже розв’язують деякі завдання на рівні докторів наук. Природно, що бізнес прагнутиме автоматизувати рутинні процеси, які досі виконують люди, впровадивши ШІ у компанії. SPEKA спробувала з’ясувати, що насправді означає використання нейромереж на роботі: масові звільнення, кінець нудним документам чи ні те, ні інше.
Скільки грошей вкладають компанії в автоматизацію процесів на базі ШІ
Згідно з опитуванням Rackspace Technology та Amazon Web Services, витрати на впровадження ШІ в американських компаніях становитимуть у середньому $2,5 млн, що вдвічі більше, ніж у 2023 році.
Але у той час як роботодавці прагнуть запровадити автоматизацію, багато співробітників стурбовані тим, що генеративний штучний інтелект може вплинути на їхню роботу.
Дослідження Forrester показує, що 36% працівників США побоюються, що багато людей втратять роботу через ШІ та автоматизацію у найближчі 10 років. При цьому майже третина (31%) вважає, що ця тенденція проявиться протягом наступних двох-п’яти років.
І не безпідставно: глобальне опитування рекрутингової компанії Nash Squared каже, що керівники цифрових компаній припускають, що 17% вакансій будуть втрачені через автоматизацію.
Найімовірніше постраждають позиції, у яких чимало рутинної роботи, пов’язаної з обробленням текстів, підрахунками та аналізом даних. Це, наприклад, телемаркетологи, турагенти, працівники техпідтримки, касири та контролери у банках. Частково — фінансові аналітики та страхові андерайтери.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Чи означає автоматизація та масове безробіття
Навіть, якщо деякі професії стають менш актуальними через штучний інтелект, то це ще не означає черг у центрах зайнятості. Зараз рівень безробіття один з найнижчих у світі. Перш за все тому, що процес відбувається поступово, а також ШІ може забрати у вас кілька рутинних сфер діяльності залишивши більше часу для роботи з людьми. Благодійні чи громадські організації присвятять більше часу прямій діяльності замість роботи зі звітами чи адміністративними процесами.
Інший приклад — ви робитимете ту ж саму роботу, але тепер швидше. Наприклад, Rakuten співпрацює з OpenAI, щоб навчати працівників та для створення внутрішньої версії ChatGPT.
«Цього не варто боятися», — каже Дебра Бономі, керівник відділу навчання Rakuten. «Єдине, чого нам слід боятися, це якщо ми й надалі будемо людьми, які кажуть: «О, мені це не потрібно. Це не вплине на мене». Це ті люди, чия робота зазнає негативного впливу».
Кожна історія запровадження автоматизації — від часів промислової революції до теперішньої цифрової ери — завжди оберталася навколо страху скорочення робочих місць. Хоча автоматизація й призведе до припинення деяких ролей, інструменти також повинні допомогти змінити на краще багато робочих позицій.
Те саме дослідження показало, що від 60% до 75% розробників повідомляють, що використання ШІ як частини їхніх ролей, дає їм відчуття задоволення, менше розчарування під час кодування та можливість зосередитися на роботі, яка приносить більше задоволення.
Чому ШІ змінить не усі індустрії
Деякі звіти рясніють оптимістичними цифрами того, скільки людей використовують генеративний ШІ. Майже дві третини респондентів нещодавнього опитування McKinsey стверджують, що їхня компанія «регулярно використовує» цю технологію, що майже удвічі більше, ніж роком раніше. У звіті Microsoft і LinkedIn встановлено, що три чверті людей, які весь день застосовують комп’ютер у роботі використовують його.
Так, час від часу ми щось просимо згенерувати ChatGPT чи додаємо ефекти у зображення. Але впровадження штучного інтелекту в бізнес-процеси залишається нішевим заняттям. Офіційні статистичні агентства враховують усіх, а не лише техкомпанії, на кшталт Microsoft і LinkedIn. Бюро перепису населення США встановило, що лише 5% компаній використовували штучний інтелект за останні два тижні. Є кілька причин чому насправді мізерна частка компаній по-справжньому працює з ШІ.
Серед них:
- Побоювання щодо безпеки даних;
- Упередження алгоритмів, галюцинації та недостатня точність;
- Надшвидкий розвиток галузі — інвестування у певне ПЗ може застаріти вже наступного року;
- Брак коштів на розробку корпоративних рішень;
Звісно ще багато залежить від галузі бізнесу. Скажімо, дві третини робочого часу в банківському секторі можна трансформувати штучним інтелектом, тоді як хімічна промисловість і видобуток корисних копалин зазнають найменшого впливу ШІ, оскільки більшість робочого часу в цих галузях присвячена завданням, не пов’язаним з обробкою інформації, а виробничим процесам.
Бум продуктивності: чи справді штучний інтелект пришвидшить виробництво
Боси великих компаній традиційно стверджують, що впровадження ШІ не зашкодить працівникам, а навпаки — дозволить їм працювати швидше за менших зусиль.
«Генеративний штучний інтелект стане величезним допоміжним компонентом для роботи людей, а не повністю замінить їх» — каже Найджел Річардсон, старший віцепрезидент і інформаційний директор PepsiCo у Європі. Приблизно такі ж максими можна почути мало не від кожного CEO.
Оскільки ми поки не бачимо масових звільнень через ШІ, а його ефективність зростає, то деякі економісти вважають, що штучний інтелект змінить світову економіку, не позбавляючи людей роботи.
ChatGPT може удвічі скоротити час, витрачений на приблизно третину робочих завдань. Теоретично це значне підвищення ефективності. Але макроекономічні дані поки не відображають різке зростання продуктивності. Реальний обсяг виробництва на одного працівника у середній багатій країні взагалі не зростає.
Для такого ривка фірмам потрібно інвестувати рішення, які якісно змінять їх бізнес-процеси. Проте наразі більшість великих технологічних компаній, витрачають переважно на розроблення продуктів з ШІ для інших, а не на підвищення власної продуктивності.