Тренди ШІ: чому ChatGPT ще не готовий бути інтернет-пошуковиком
Найхайповішою технологічною темою початку року залишаються чатботи на базі штучного інтелекту, серед яких пальму першості впевнено утримує ChatGPT. На початку лютого Microsoft зробила гучний анонс щодо його інтеграції у власну пошукову систему Bing.
Як працює пошук на базі ШІ
Власне, у технологіях інтернет-пошуку особливих проривів не було уже багато років: вони повільно собі еволюціонують, але загалом працюють за тим же принципом, що і багато років тому. Тому інтеграція чатботів на базі ШІ у вебпошуку дійсно може бути революційною. Адже відповідь на пошуковий запит у розмовному вигляді сприймається краще і зрозуміліше, ніж довгий список посилань, що видають зараз пошуковики.
Проте тут є багато нюансів. Один із головних — а чи дійсно такі пошуковики зможуть шукати те, що треба користувачу і не вводити його при цьому в оману? Мабуть, всі знають приклади, коли ChatGPT генерував псевдонаукові статті з фейковими посиланнями на дослідження. Більш наочний приклад — рецепт борщу з макаронами і без буряків, який нещодавно повеселив користувачів українського сегменту інтернету.
Це демонструє, що ця технологія ще як мінімум не готова до повноцінного впровадження у пошукових системах. І в такому вигляді навіть становить деяку небезпеку, адже якщо конспірологія і фейки отримають такий потужний інструмент поширення, наслідки можуть бути непередбачуваними. Уявіть, що було б, якби після останніх президентських виборів у США ChatGPT почав би розповідати, що «світова закуліса» вкрала у Трампа перемогу? Скільки людей тоді б пішли штурмувати Капітолій? Тож зрозуміло, що ця технологія потребує суттєвого доопрацювання.
Це розуміють і у самій Microsoft. Вони зрештою обмежили використання інтегрованого у пошуковик чатбота 50 запитами на день і п'ятьма запитами за один раз. За словами розробників, тривалі сеанси можуть заплутати базову модель чата. Але відмовлятися від подальшої інтеграції ШІ у свої продукти Microsoft не планує. Вони вже додали його не тільки у вебпошук, а й у мобільні застосунки Bing, Edge Mobile та Skype.
Прогрес ChatGPT у інших сферах
В інших галузях ChatGPT демонструє неабиякі успіхи. Наприклад, на Amazon продається вже понад 200 книжок, написаних цим інструментом, серед яких і дитячі книжки. А присвячене науковій фантастиці онлайн-видання Clarkesworld буквально завалили творами, написаними штучним інтелектом. Не дивно, що вже з'явилися сервіси, які визначають, написаний текст ШІ чи людиною. Щоправда, працюють вони не зі стовідсотковою точністю.
Однією з небагатьох галузей ІТ, де технології ШІ поки що не звертають на себе стільки уваги, є телеком. Наприклад, на Mobile World Congress, що триває у Барселоні, цій темі приділяється небагато уваги. Але про це ми поговоримо наступного разу, після закінчення конференції.