Як почати говорити українською мовою: сім порад від психолога
Початок повномасштабної війни актуалізував безліч гостросоціальних питань і спонукав українців переосмислити своє сприйняття культури та мови. Публічні особи та просто люди, що проживали у русифікованих містах, починають вчити українську. Для декого це стає новим заняттям, яке допомагає розвиватись, справлятись зі стресом та по-новому відчувати свою приналежність до України. Але як перейти на українську, якщо все життя спілкувався та сприймав інформацію російською?
У цій статті зібрали поради від психологів сервісу HoldYou, що допоможуть полегшити вам це завдання й зробити вивчення української мови комфортним та приємним.
Поради, що допоможуть заговорити українською
Змініть своє мовне середовище. Обирайте українське озвучування фільмів, серіалів та ігор, почніть читати книги, слухати подкасти та дивитись відео українською. Так ви звикните до мови, запам'ятаєте нові слова та цікаві мовні звороти. У налаштуваннях застосунків YouTube, TikTok та інших встановіть основною мовою українську. Тоді у ваших рекомендаціях з'явиться більше українськомовного контенту. Також спробуйте гуглити інформацію лише українською.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Не соромтеся помилок. Чи будуть ті, хто без дозволу почне вас виправляти та критикувати? Так. Чи варто їх боятися? Людей, що критикують все підряд, завжди вистачає. Обійдемось без грубощів, тому просто скажемо, що це лише показує їхні певні риси і зовсім не стосується нас чи наших мовних помилок. Звісно, коли ви новачок у чомусь, то ви невпевнені та чутливі до критики. Але спробуйте запам'ятати: кожна навичка високого рівня починалась з навички низького рівня.
Говоріть самі з собою. Озвучуйте українською якомога більше процесів, які виконуєте: «Я мию посуд теплою водою. Мені подобається запах мийного засобу й те, як він піниться. Треба буде похвалити доньку за те, що обрала саме цей, із запахом полуниці».
Не соромтеся себе і спробуйте використовувати українську в будь-який зручний для вас момент. Описуйте власні думки вголос, будуйте діалоги, навіть з телевізором говоріть — усе це піде на користь вашій адаптації в українській мові.
Читайте вголос. Як у школі, пам'ятаєте? Це допоможе вашому мозку отримати подвійне навантаження й швидше прокачати «мовні м'язи» завдяки сприйманню інформації одночасно в думках та від вашого голосу.
Станьте кимось іншим. Цікава вправа від психологів, яка допоможе, якщо під час використання української почуваєтесь не собою, відчуваєте сором та зніяковіння. Уявіть для себе певний образ, якусь іншу особистість чи навіть казкову істоту і спробуйте зіграти її. Головна умова — ця особа говорить і думає українською. Однак приділяйте цій «грі» не надто багато часу, щоб не втратити власну ідентичність.
Знайдіть своїх вчителів у інтернеті. Йдеться не про репетиторів (хоча це теж варіант), а про українські продукти про мову. Безліч блогерів, телеграм-каналів, інстаблогерів пропонують цікаві мініуроки української або про українську. Український YouTube стрімко розвивається й уже містить безліч відео на цю тему. А якщо вам подобається формат TikTok, там можна знайти короткі нарізки з дуже цікавими фактами та забутими українськими словами, відеотести на знання мови та багато жартів щодо цього.
Піднімайте з архівів телефонної книги львівську Надю, з якою познайомилися на пляжі. Так, можливо не Надю, але когось українськомовного ви точно маєте знати. Спробуйте частіше спілкуватись з носіями української. Якщо почуваєтесь з людиною достатньо комфортно, попросіть попрактикуватись у розмові з нею. Зателефонуйте давній знайомій і дізнайтесь, як у неї справи, заодно спробуйте говорити. Якщо ще не почуваєтесь достатньо впевнено, принаймні звертайте увагу на те, як говорить людина й пробуйте запам'ятовувати слова.
Заведіть словник. Можете піти у канцелярію та обрати шкільний словник-записник з обгорткою, яка вам подобається. Трансформери, кошенята, тачка МакКвін, феї — головне, щоб вас тішила ця річ. Почніть записувати у нього цікаві українські слова.
Це можуть бути аналоги російським словам-паразитам або матюкам. Погодьтеся, «я вражений» звучить набагато краще русизмів. Або ж якісь цікаві й особливо милозвучні українські слова. Таким чином ви гейміфікуєте процес навчання і перетворите вивчення слів на ритуал.
Під час вивчення української на вас чекають помилки, сумніви, навіть страхи. Але водночас на вас чекає заглиблення у неповторну культуру, захоплення від нових знань і навичок, компліменти про вашу мову, гордість за себе, глибший контакт зі спадщиною своєї Батьківщини та безліч неочікуваних та цікавих висловів, що дивують своєю простотою та влучністю. Приємної подорожі у світ солов'їної!