Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Топ найприбутковіших IT-компаній України

28 жовтня 2024 5 хвилин читання

У 2023 році 30 найприбутковіших IT-компаній України отримали $2,5 млрд, сплативши до держбюджету $53 млн податку на прибуток. Організація BRDO на основі даних Державної служби статистики, агрегованих YouControl, опублікувала звіт про український IT-ринок за 2023 рік. Розповідаємо, хто найбільше заробив та сплатив податків. 

Топ найприбутковіших IT-компаній України зображення 1 Прибутки українських IT-компаній: виторг, маржинальність, середній дохід на працівника

Як рахували доходи IT-компаній

У березні 2023 року Державна служба статистики вперше оприлюднила фінансову звітність компаній і робить це у 2024 році. 

В огляді аналізували фінансову звітність топ-30 ІТ-компаній за доходом за 2023 рік. До вибірки увійшли компанії з основними айтівськими КВЕД: 58.21, 58.29, 62.01, 62.02, 62.03, 62.09, 63.11. Три компанії, які відповідають цим формальним критеріям, але не ведуть IT-діяльність, були виключені зі списку. 

Також частина компаній не подала фінансову звітність за 2023 рік в органи державної статистики, тож вони не аналізувались у цьому звіті.

Головні висновки зі звіту: огляд топ-30 українських IT-компаній 

Підписуйтеся на наші соцмережі

  • Сумарний дохід 30 найбільших компаній — $2,5 млрд.
  • Дохід знизився на 6% у порівнянні з 2022 роком.
  • Топ-30 компаній отримали 42% загального доходу українського IT-ринку.
  • Найбільше заробили EPAM Systems, GlobalLogic, Luxoft та Fintech Band (monobank).
  • У 2023 році ІТ-компанії рейтингу сплатили $53 млн податку на прибуток до бюджету, що на 12,5% менше порівняно з 2022 роком. Половину суми забезпечили Fintech band та EPAM Systems.

Хто у топ-30 IT-компаній за доходами

Лідерами у дохідності залишаються найбільші аутсорсні компанії України, зокрема EPAM та GlobalLogic. Щоправда, деякі з них мають одразу кілька юридичних осіб, які входять у рейтинг. Наприклад, перше і третє місця посідають компанії Epam системз (355 млн) та Epam диджитал (166 млн), що разом заробили $521 млн. Те саме стосується SoftServe, аж шість юридичних осіб якої потрапили до першої тридцятки (загальний дохід 275 млн). 

Топ найприбутковіших IT-компаній України зображення 2 Топ-15 IT-компаній України за доходами у 2023 році 

До рейтингу Ттоп-30 у 2023 році увійшло кілька нових компаній. Це Modus X (розробник SCM), системний інтегратор Seeton Group, гемблінгова компанія Favbet Tech та ряд компаній групи Softserve. Покинули список Metinvest Digital, український підрозділ Snapchat, Visa, сервісна компанія Star і розробники відеоігор Wargaming та Ubisoft. 

Половина (15 з 30 компаній) заробили за 2023 рік менше, ніж за 2022-й. Причини падіння різні: перерозподіл бізнесу між юридичними особами однієї групи, перенесення бізнесу за кордон, відтік кваліфікованих кадрів за кордон та зменшення ділової активності через війну. 

Чистий прибуток та доходи на одного спеціаліста у топ IT-компаній 

Як і минулого року, найвищий чистий прибуток демонструють Fintech band (monobank), EPAM та GlobalLogic. На ці компанії припадає майже половина (47%) чистого прибутку топ-30 та 27% загального чистого прибутку ІТ-компаній.

Найбільш маржинальним є бізнес Favbet Tech, який спеціалізується на онлайн-казино та беттінгу. Загалом у продуктових компаній прибуток традиційно вище, натомість аутосорсні мають більші обсяги, але меншу маржу. 

Найвищий рівень доходів на одного працівника у розробника ігор Playtika — $6,9 тис. дол. Більшість компаній — у проміжку $3-5 тис. У деяких компаніях середній працівник приносить менше доходу, ніж становлять медіанні ринкові витрати на зарплату middle-розробника ($2,5 тис.), що не є правдоподібним. Причинами таких низьких показників можуть бути робота розробників напряму з іноземними замовниками, перехід частини доходу до іноземних юрисдикцій та велика кількість junior та/або нетехнічних спеціалістів.

Топ найприбутковіших IT-компаній України зображення 3 Чистий прибуток українських IT-компаній та маржинальність

Скільки податків сплатили топ-30 IT-компаній  

У 2023 році ІТ-компанії рейтингу сплатили $53 млн податку на прибуток до бюджету. 

Значна частина податків на прибуток була сплачена Fintech Band і EPAM Systems — $19 млн (понад 1 млрд грн) та $7,9 відповідно.

Деякі компанії перейшли на модель оподаткування за допомогою податку на виведений капітал (ПНВК) у межах резидентства «Дія.City», що зменшило податкове навантаження. Наприклад, GlobalLogic сплатила $350 тис. податку на виведений капітал у 2023 році. Торік компанія сплатила $9 млн податку на прибуток.  

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

СЕС для бізнесу: як уникнути помилок на етапі проєктування?

Антон Березинський 25 квітня 2025 09:00

Лайфхаки для українців за кордоном: як легко повернути читання у своє життя

Валерій Старик 10 годин тому

​Рекомендація книги «Sapiens: Людина розумна. Коротка історія людства» Юваля Ноя Харарі

Валерій Старик 10 годин тому

Вкрадена Батьківщина: історія загубленого покоління

Валерій Старик 10 годин тому

Що таке індивідуальна податкова консультація та як її отримати ФОП?

Inna Sharova 25 квітня 2025 15:30