Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Топ-3 європейські країни для відкриття ІТ-компаній у 2024 році

Valeriy Stalirov
Valeriy Stalirov CEO "Stalirov&Co"
19 грудня 2023 7 хвилин читання

Розширення ринку, легший доступ до клієнтів, стабільність та інвестиційна привабливість — це бенефіти, які отримує бізнес через відкриття компанії в європейських країнах. Якщо у 2024 році ваша компанія планує масштабування, ця стаття буде для вас корисною: ми поговоримо про найбільш привабливі юрисдикції для ведення бізнесу у 2024 році, податки, рівень диджиталізації, легкість реєстрації компаній та відкриття банківських рахунків.

Естонія: тиха податкова гавань з чистою репутацією

Естонія відома своєю системою електронної ідентифікації та урядування (e-Government). Процес реєстрації компаній спрощений і проходить онлайн. Естонія пропонує електронний резидентський статус для іноземців, що дозволяє отримати доступ до інфраструктури та послуг без присутності фаундера компанії у країні — він отримує e-resident та здійснює реєстрацію через портал державних послуг.

Директором компанії може бути нерезидент, якому не потрібно отримувати дозвіл на роботу. Крім того, засновником і директором може бути одна й та сама людина, якій не обов’язково сплачувати заробітну плату.

Естонія приваблює системою оподаткування. Якщо компанія не розподіляє прибуток, тобто не виводить дивіденди, податкового навантаження не виникає.

Така система вигідна для стартапів. Якщо прибуток розподіляється, податок становитиме 20%. Дивіденди оподатковуються за ставкою 27% і, на відміну від української системи, сплачуються компанією.

Реєстрація платником ПДВ є добровільною, допоки операції компанії не перевищать 400 000 євро на початок календарного року. Якщо компанія отримує прибуток від нерезидента ЄС, наприклад від замовника з США, ПДВ не нараховується.

Великий плюс країни — наявність угод про уникнення подвійного оподаткування майже з усіма країнами, зокрема з Україною. 

Які челенджі чекають на фаундерів, які обирають Естонію?

Щоб відкрити рахунок в естонському банку, необхідно показати сабстенс — реальну присутність компанії на ринку, наприклад, реальний офіс, співробітників, контрагентів з Естонії, наявність естонськомовної версії сайту. З досвіду  ІТ-юристів Stalirov&Co перевірка банку триває від 3 до 6 місяців. Довготривалий комплаєнс — це типова проблема для українських компаній в Європі. 

Менше зусиль необхідно для відкриття рахунку у платіжних системах, наприклад, у литовській Paysera, англійських Wise та Revolut. Відкрити рахунок можливо з будь-якої точки світу онлайн за 1-3 робочі дні, що є найшвидшим варіантом отримання платіжного інструменту. У розпорядженні компанії буде рахунок європейського зразка IBAN з можливістю здійснювати та приймати звичайні банківські платежі, щонайменше у зоні країн SEPA, а деякі платіжні системи, наприклад Wise, дозволяють робити платежі з іще більшим числом країн. Також є можливість випуску бізнес-картки, прив'язаної до відкритого рахунку, що дозволить купувати через інтернет та знімати готівку в банкоматах.

Польща: найближча країна зі швидким відкриттям банківських рахунків

Польща приваблює своєю територіальною близькістю та помірним оподаткуванням. Зареєструвати компанію можна через систему «S24», в якій документи формуються та підписуються в електронній формі. Для цього фаундеру необхідно отримати ePuap — електронний підпис, який підтверджують у польському консульстві.

У Польщі податок на прибуток становить 19%, а для стартапів і малих компаній з доходом до 2 млн євро на рік — 9%. Податок на дивіденди у Польщі — 19%. У разі виплати дивідендів на користь українців ставка податку становить 15%. 

Компанія має зареєструватися платником ПДВ, якщо планує:

 • надавати послуги іноземними клієнтам у межах Європейського Союзу;
 • проводити транзакції, але звільнитися від ПДВ, коли:

  - обіг компанії не перевищує 200 000 злотих;
  - вартість придбання товарів у межах Європейського Союзу у податковому році перевищила еквівалент 50 000 злотих;
  - послуги надаються у межах Європейського Союзу, для яких місцем сплати податку є країна замовника.

Постачання товарів і послуг у межах Європейського Союзу оподатковуються за пільговою ставкою ПДВ у 0%, тоді як базова ставка — 23%.

У Польщі, так само як і в Україні, можна зареєструвати індивідуальних підприємців, які є аналогом наших ФОПів. Це перевага Польщі порівняно з іншими європейськими країнами. 

Польща — одна з небагатьох країн, де відкрити банківський рахунок можна за два тижні. Найбільш лояльними до українських клієнтів є PKO Bank Polski, Bank Pekao, mBank, Millenium Bank, Alior Bank, Bank BGŻ, Getin Bank.

Кіпр: сонце, море та низький рівень диджиталізації

Кіпр розвиває свою інноваційну екосистему та підтримує розвиток стартапів і технологічних підприємств, проте якість адміністративних онлайн-послуг значно нижча порівняно з Естонією та Польщею. Тому для відкриття компанії на території Кіпру має бути посередник, який допоможе подолати бюрократизовані урядові процеси. Проте такі недоліки нівелюються вигідністю оподаткування.

На Кіпрі одна з найнижчих ставок податку на прибуток — 12,5 %. Податок з дивідендів у Кіпрі не стягується, але виникає зобов’язання задекларувати цей дохід в Україні.

Компанія має зареєструватися платником ПДВ, якщо сума оподатковуваних операцій за попередній рік перевищує 15 600 євро. Поріг реєстрації для дистанційного надання послуг клієнтам, які перебувають за межами Кіпру, становить 35 000 євро на рік. Поріг реєстрації для придбання товарів та послуг на Кіпрі у постачальників, які перебувають в інших державах-членах ЄС, становить 10 251,61 євро на рік.

На Кіпрі, так само як і в Естонії, важко відкрити банківський ранок без наймання працівників-кіпріотів, тому українці обирають альтернативні платіжні системи для проведення транзакцій.

5 критеріїв, які варто брати до уваги, обираючи країну

Перш ніж обирати країну для реєстрації ІТ-компанії, важливо ретельно дослідити всі аспекти та врахувати індивідуальні потреби та стратегічні цілі вашого бізнесу. Для ухвалення правильного рішення зважайте на:

 • 1
  Систему податків. Залежно від того типу компанії, географії клієнтів та команди варто прорахувати податкове навантаження у кожній країні і обрати найвигідніший варіант. Наприклад, стартапу, який планує реінвестувати прибуток у розвиток та просування продукту, варто обирати Естонію через відсутність податкового навантаження за таких умов.
 • 2
  Банкінг. Якщо компанія не планує відкривати фактичний офіс та наймати місцевих співробітників, виникнуть труднощі з відкриттям банківського рахунку. Тому варто обирати країні з найменшими вимогами й проаналізувати альтернативні рішення, наприклад, платіжні системи. 
 • 3
  Сабстенс. Обирайте країну залежно від того, чи будете ви вести фактичний бізнес, чи обмежитесь віртуальною юридичною адресою, залежить яку країну варто обрати.
 • 4
  Ставлення до українців. Наприклад, у Wise та Revolut є квоти на відкриття рахунків українцям.
 • 5
  Диджиталізацію. У країнах з високим рівнем оцифрування законодавства та якісним наданням адміністративних послуг онлайн простіше та оперативніше реєструвати та управляти бізнесом.
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Стратегії укладання договорів: ключові принципи та ефективні підходи

Іван Бєдний 13 годин тому

Шлях Польщі до європейських грантів: лайфхаки та рекомендації для України

Світлана Бовшовська 17 годин тому

Як Естонія готується протистояти росії у можливій війні

Кіра Іванова 24 травня 2024 18:50

Як штучний інтелект трансформує лікування захворювань очей

Владислав Миронович 24 травня 2024 17:57

Support day: як інженеру стати ближчим до продукту

Владислав Миронович 24 травня 2024 17:00