Токсична продуктивність: як із нею боротися
Ви постійно зайняті, втомлюєтесь від цього, але коли «нічого не робите» – відчуваєте тривогу чи провину? Схоже, це прояв токсичної продуктивності. Якщо ви ніколи не чули цього терміну, ви можете здивуватись: «але ж продуктивність це добре, як вона може бути токсичною?» Власне, в цьому й справа. Суспільство так популяризує культ продуктивності та досягнень, що дуже легко перетнути межу, після якої починаються проблеми з трудоголізмом чи постійним відчуттям тиску. Тому в цій статті поговоримо про токсичну продуктивність як явище та дамо кілька порад, як впоратись з нею.
Що таке токсична продуктивність?
Токсична продуктивність визначається як надмірна робота за рахунок аспектів вашого життя. Це спосіб мислення, який проявляється як потреба постійно «робити». Ви можете відчути, що не можете відпочити чи відмовитись від справи. І коли ви змушені відволіктись, вам може не вдаватись просто «відключитися й насолоджуватися» — ви надто зайняті турботами про те, що ще вам «слід» робити.
Оскільки віддалена робота стає все більш поширеною, межі між роботою та життям розмиваються. Часто трапляється так, що люди працюють понаднормово з власної волі, порушують свої графіки або взагалі їх не мають.
Дослідження показують, що токсична продуктивність може мати значний вплив на конфлікти між роботою та сім'єю та шкідливо впливати на психічне здоров'я. Вигорання зазвичай є результатом цього токсичного мислення. Адже відпочинок необхідний для справжньої продуктивності, а без нього якість вашого результату погіршується. Чи можливо зробити щось повноцінно, працюючи з останніх сил? Сумнівно. У певний момент ви можете відчути, що витратили всі свої зусилля не досягнувши бажаного результату. Подібне розчарування може штовхнути вас в депресію чи апатію.
Токсична продуктивність також може стати стратегією уникнення для вирішення важких життєвих проблем. Підсвідомо людина може займати себе роботою та іншими справами, щоб не стикатись з проблемами, які потрібно вирішити. Чи то проблеми у стосунках, чи особистісні. Така стратегія призводить до накопичення старої проблеми й утворення нових – виснаження та можливе віддалення від близьких.
Як подолати токсичну продуктивність?
Ось кілька дієвих порад.
Зосередьтеся на важливому (а не лише на терміновому)
Занадто швидко минає день, коли тебе постійно затягують справи, одна за іншою. Поспішаючи все зробити, ми зосереджуємося лише на пріоритетах інших людей і забуваємо про свої власні. Навіть гірше, знаходячись у постійній роботі, може здатись, що ви взагалі не контролюєте власне життя.
Щоб боротися з цим відчуттям, спробуйте змінити свій список справ, щоб те, що важливо, не завжди збігалося з тим, що є терміновим. Один із фантастичних способів розділити їх і ефективніше розставити пріоритети — це використовувати матрицю Ейзенхауера. Матриця проста: на одній осі — важливість, а на іншій — терміновість. Це призводить до чотирьох категорій:
- терміново і важливо;
-
не терміново, але важливо;
-
терміново, але не важливо;
-
ні терміново, ні важливо.
Перший квадрат, очевидно, є вашим головним пріоритетом. Після цього щодня приділяйте час чомусь із другого квадрату. Слід уникати справ з третього та четвертого списку, оскільки вони забирають ваш час і не дають необхідного «вихлопу».
Якщо ви навчитесь розставляти пріоритети, це може гарантувати, що ви досягнете прогресу в речах, які мають значення для вас і вашого життя, як особисто, так і професійно.
Практикуйте професійну відстороненість
Це може бути новий термін у вашому словнику. Однак, це також одна з найпотужніших речей, які ви можете зробити, щоб позбутися токсичної продуктивності та уникнути виснаження. За словами Лорі Рюттіманн, «професійна відстороненість» визначається як розуміння того, що ваша роль на роботі не є основою вашої особистості. Ідея полягає в тому, що ви можете бути продуктивними та відданими справі без того, щоб усе ваше життя та почуття власної гідності оберталися навколо вашої роботи.
Як взагалі ви потрапили на роботу? Почніть із розуміння того, що ви — не ваша робота. Ваше кар'єрне зростання — це лише частина вашого життя. Якщо ви щось упускаєте з уваги на роботі, це не відображає вашої цінності як особистості.
Заплануйте «нічогонеробіння»
Приділяйте час щодня (або, якщо це неможливо –—щотижня), щоб повністю вимкнутися.
Ось кілька ідей:
- вирушайте на прогулянку, не маючи на увазі місця призначення;
-
медитуйте;
-
лягайте в траву і дивіться, як пропливають хмари;
-
ідіть спостерігати за птахами.
Ця діяльність цілеспрямовано непродуктивна. Це дія заради дії, а не для досягнення якоїсь більшої мети. З часом ви зможете протидіяти постійній потребі бути «продуктивним». Але важливо буквально «відімкнутись» від процесів, що затягують у вир справ. Вимкніть телефон. Закрийте ноутбук. Зніміть розумний годинник. Відсутність відволікань допомагає бути більш уважним і зосередженим. Це може бути трохи неприємним, якщо ви звикли завжди бути «включеним». Однак, як тільки ви звикнете до цього, ви ніколи не захочете повернутися до гнітючого ритму токсичної продуктивності.
Встановіть чіткі межі між робочим і особистим часом
Відновіть баланс між роботою та особистим життям, обравши точку поділу між робочим часом і особистим. Дотримуйтесь цього правила. Це може бути конкретний час на годиннику. Або момент, коли ваші діти повернуться додому зі школи. Або це початок вечірнього заняття в спортзалі. Оберіть свою особисту часову межу, коли робота закінчується повністю.
Не нехтуйте своїми межами й на роботі. Встановлення кордонів у вашій команді є важливим для здорового робочого середовища. Надто легко дозволити колегам перекидати на вас зайву роботу, якщо цих кордонів немає.
Додайте перерви у свій графік
Більшість людей мають переповнений справами та зустрічами графік, де робота займає багато місця, а потім намагаються втиснути свій відпочинок в ті мізерні години, що залишилися. Щоб боротися з токсичною продуктивністю, знайдіть можливість заповнити свій календар. Додайте 10- або 15-хвилинні буфери до та після справ, щоб дати вам час підготуватися та розслабитися. Це дійсно не складно і займає мало часу.
Але людині з токсичною продуктивністю може бути важко навіть на 15 хвилин повністю відволіктись і зосередитись, скажімо, на смаку кави. Тому цьому треба поступово вчитись, дисциплінуючи себе. Незалежно від того, якій перерві ви віддаєте перевагу, візьміть її, щоб контролювати свою енергію, не виснажуватись і цим самим підвищити свою продуктивність.
Усуньте токсичність із вашої продуктивності за допомогою звуку
Опанувавши здорові продуктивні звички, які ми описали вище, приправте своє робоче життя правильним саундтреком. Правильна музика на фоні дозволить розслабити нервову систему й працювати в більш гармонійному та доброму до себе ритмі. Ви можете вибрати будь що — від білого шуму до Моцарта. Головне, щоб музика не відволікала вас, а заспокоювала та вводила в стан здорової продуктивності.