Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Типові помилки у плануванні фінансів та як їх уникнути

20 березня 2025 6 хвилин читання

Немає двох абсолютно однакових бюджетів, тому що люди мають різні доходи, постійні витрати, пріоритети тощо. Тому, коли справа доходить до бюджету, не існує такого поняття, як універсальний варіант для всіх.

Однак існують також певні підходи до бюджетування, які роблять управління грошима простішим і ефективнішим незалежно від ваших унікальних обставин. Тому пропонуємо перелік найтиповіших помилок в особистих фінансах та способів їх уникнення.

Помилка №1. Не вести облік фінансів

Попри всі ваші зусилля, складання бюджету не є завданням, яке можна виконати у вашій голові. Найімовірніше ви будете втрачати гроші щомісяця, якщо ваш бюджет не записаний. Навіть якщо ви думаєте, що добре знаєте свій бюджет, будуть витрати або інші аспекти вашого бюджету, які можуть змінитися. А ще завжди є можливість щось забути.  

Ведення бюджету є важливою складовою досягнення ваших фінансових цілей. Незалежно від того, чи створюєте ви свій перший бюджет за допомогою шаблону, онлайн-інструменту чи навіть у блокноті, його факт є першим кроком до успішного обліку. Нам легше дотримуватись чогось, що ми вже записали.

Як стежити за витратами

Помилка №2. Не відстежувати свої витрати

Деяким людям важко відстежувати свої витрати. Помічати та спрямовувати, куди йдуть ваші гроші, важливо, коли намагаєтесь дотримуватися бюджету. Ви можете складати фінансові цілі та складати списки бажань, але без обліку того, куди ви витрачаєте гроші, ваш бюджет буде марним. 

Почніть з того, що записуватимете усе, що ви витратили щодня у окремі категорії витрат. Незалежно від того, чи це маленька покупка, як-от покупка як кава у дорозі на роботу, чи велике придбання, як-от покупка нового ноутбука, запишіть це.  

Підписуйтеся на наші соцмережі

Помилка №3: Встановлення нереалістичних бюджетних цілей

Ваш бюджет – це інструмент, який допоможе вам досягти цілей, але цей інструмент може виконувати лише те, що ви йому скажете. Якщо ви встановите занадто низькі ліміти своїх заощаджень, то назбирати на нове авто за рік не вдасться. І навпаки — надто ощадливий підхід до витрат може заважати вам скористатись вигідними пропозиціями зараз, скажімо придбати потрібну річ за знижкою. 

Створюючи свій бюджет, переконайтеся, що він формується навколо вас. У ваших друзів може бути менше витрат, ніж у вас, чи вищий дохід і це нормально. 

Помилка №4: Не ставити заощадження на перше місце

Бюджетування — це не просто запис на папері всіх ваших щомісячних доходів і витрат. Йдеться про те, як спрямовувати ваше використання грошей таким чином, щоб ви могли жити за своїми коштами та прагнути до цілей, які є для вас найважливішими.

Однією з причин, чому так багато людей зазнають невдачі, прагнучи створити резервний фонд або інвестувати в майбутнє, є те, що вони не зробили ці пункти пріоритетними. 

Спершу зафіксуйте їх у своєму бюджеті та відніміть від свого доходу, перш ніж визначати свої витрати на житло, транспорт, одяг та все інше. Спроба подбати про ці пріоритети користуючись з грошей, які залишилися після витрат на поточні витрати, зазвичай не вдається або ж сума “залишку” буде значно нижчою. 

Помилка №5. Не закладати в бюджет обслуговування будинку та автомобіля

Один із найкращих способів скоротити загальні витрати на житло та транспорт — підтримувати свій будинок і автомобіль у належному стані та своєчасно робити ремонт. Це буде набагато простіше, якщо ви передбачите гроші на ці цілі у своєму щомісячному бюджеті.

У будинку або квартирі завжди є щось, що потребує уваги — від скрипучих дверей до дірявого крана. Визначте суму у залежності від віку та стану вашого будинку, які ви відкладатимете на обслуговування та ремонт. 

Те ж стосується транспорту. Ви не будете витрачати ці суми щомісяця, але в деякі місяці ви витратите набагато більше. Відкладайте щомісяця кошти на рахунку, призначеному для періодичних рахунків і витрат.

Помилка №6: Відсутність бюджету для періодичних рахунків і витрат

Як часто ви згадуєте про податок на нерухомість? А про те, що потрібно купити подарунки до дня народження близьких чи на Різдво? Переважно про такі витрати ми думаємо лише тоді, коли вони вже на горизонті. 

Це приклад періодичних витрат, які виникають не щомісяця, але які потрібно оплачувати в якийсь момент кожного року. Якщо ви не плануєте заздалегідь ці великі, нерегулярні витрати, вони можуть справді порушити ваш типовий щомісячний план. 

В ідеалі, якщо ви знаєте, що купуватимете подарунки за рік або ж плануватимете відпустку, то найкращим рішенням є відкладати дванадцяту частину щомісяця. Але навіть якщо вам це не завжди вдається або часу залишилось менше, то регулярні внески допоможуть вашому бюджету, коли дата наступить.  

Помилка №7. Відсутність у бюджеті категорії витрат “інше”

Створити бюджет, у якому кожен долар доходу розподілятиметься на певну категорію витрат, набагато легше, ніж дотримуватися такого бюджету. Незалежно від того, наскільки детальним є ваш план, завжди здається, що є деякі витрати, які просто не вписуються в одну з ваших заздалегідь запланованих категорій.

Щоб впоратися, встановіть щомісячний бюджет на витрати поза вже наявними категоріями. Однак обмежте його відносно невеликою сумою, кажімо 500 чи 1 000 грн. Якщо витрати за категорією “інше” починають зростати, перевірте, чи деякі з цих витрат достатньо схожі, щоб створити для них окрему категорію.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Маркетинг на основі даних: як big data формує стратегії просування

Олександр Христич 17 квітня 2025 12:48

ФОП з території бойових дій — чи може не сплачувати ЄСВ?

Inna Sharova 8 годин тому

Штучний інтелект змінює правила гри: як молодь готується до майбутнього в ІТ

Дарина Бубнюк 17 квітня 2025 17:32

Чому українці бояться продавати за кордон і що з цим робити?

Тарас Герасимюк 8 годин тому

Цифровий суверенітет Європи

Федір Компанієць 17 квітня 2025 21:00