Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Аби не Роскомнагляд. Як TikTok «чистить» стрічки росіян від згадок про війну

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко головна редакторка SPEKA
6 квітня 2022 3 хвилин читання

Норвезька компанія NRK дослідила, як працюють алгоритми TikTok для росіян та українців. Виявилося, що доки Микола з Харкова бачить війну, Алєксєю з Бєлгорода показують, як собака гладить каченя. Між «піддослідними» однолітками лише 80 кілометрів, але розлам глибиною у світ, який проліг по лінії кордону. 

Norsk rikskringkasting AS, найбільша медіакомпанія у Норвегії, провела дослідження алгоритмів, які відповідають за наповнення стрічки і рекомендацій у TikTok для росіян та українців. 

Як відомо, натепер росія заблокувала на своїй території більшість глобальних соцмереж, зокрема Facebook, Instagram та Twitter. TikTok лишається чи не останньою іноземною платформою зі значним охопленням, доступною росіянам. 

Знайомтеся, бот та бот

Для свого експерименту а NRK створили двох ботів з різними IP — одного з українським, іншого з російським. У результаті з'явилося двоє дев'ятнадцятирічних хлопців — харків'янин Микола та його одноліток Алєксєй, який «живе» всього на 80 кілометрів далі, у російському Бєлгороді. 

Профілі обох хлопців NRK залишила порожніми. Ботів налаштували таким чином, щоб вони постійно переглядали рекомендовані TikTok-відео у своїх стрічках. 

Уже після перших трьох відео стала помітною різниця: Микола бачив події в Україні, відео від військових. Алєксєй бачив відео, як чоловік падає у калюжу, та як собака гладить каченя. 

Після кількох десятків відео тренд лише посилився, навіть коли боти налаштували довше дивитися відео, пов'язані з воєнними темами. Єдине релевантне відео, яке побачив Алєксєй, — це «приліт» російської ракети на площу Свободи у Харкові. 

Що відбувається, TikTok? 

Росія запровадила закон проти «фейкових новин» 4 березня — через вісім днів після початку війни. За порушення закону можна отримати до 15 років позбавлення волі.

Отже, TikTok відключив можливість завантаження нового контенту на росії. NRK наголошують, що натепер росіяни не мають доступу до 95% глобального контенту у TikTok. 

"Зважаючи на новий російський закон про "фейкові новини", у нас немає іншого вибору, окрім як призупинити пряму трансляцію та завантажити новий контент для нашого відеосервісу на росії", — відповіли у TikTok на запит NRK.

Тож як працює алгоритм

  • З понад 1 тис. відео, які подивилися боти Микола та Алєксєй, лише 14 збіглися. Усі вони були розважальними. 
  • Коли Алєксєй намагався знайти присвячені війні відео, які бачив Микола, він не отримував їх у пошуковій видачі. 
  • Алєксєй побачив лише одне відео про війну, завантажене на платформу до закону про «фейкові новини». Микола — понад 300.

 

 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Старт Нобелівської премії, одинокий невідомий об'єкт та Ілон Москаль. Ранкова SPEKA

Наталія Миронова 19 годин тому

Text-to-image. Як нейромережі навчилися генерувати зображення завдяки NLP

Олександр Тартачний 3 жовтня 2022 19:00

Meta представила нейромережу Make-A-Video, яка генерує відео за текстовим описом

Вадим Добровольський 30 вересня 2022 10:05

Економіка невизначеності. Огляд основних подій українського та світового бізнесу

Ivan Verstyuk 29 вересня 2022 17:10

Програмування та креативність. У які галузі залучатимуть штучний інтелект і чи варто його боятися

Наталія Миронова 28 вересня 2022 16:10