Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

TikTok став однією з головних інформаційних загроз України: як використовували застосунок

0
15 квітня 2025 4 хвилин читання

TikTok став одним із головних методів поширення російскої пропаганди. Від початку повномасштабної війни у 2022 році застосунок став не лише розважальним чи пізнавальним, а й новинним каналом, йдеться у звіті Digital 2025: Ukraine. 

Повідомляється, що TikTok має приблизно 17 млн користувачів з України, з них більш ніж половина віком від 18 років, решта — діти, зокрема й ті, що маскувалися під дорослих. 

Спецслужби рф почали активно використовувати TikTok для поширення своєї пропаганди та дезінформації, спрямованої на українських користувачів. 

Центр протидії дезінформації не раз попереджав про роботу спецслужб рф у застосунку і у квітні 2024 року навіть блокував канали, через які поширювалася ця інформація. 

Проте 100% ефекту блокування не дало, адже росіяни продовжують нарощувати свої сили у цьому напрямі та повертати аудиторію попри блокування. 

Це зняття симптомів, а не лікування. Тут лікуванням буде штучний інтелект самої соцмережі. Саме він має відрізняти дезінформацію від вільного контенту.
Андрій Коваленко, керівник Центру протидії дезінформації

Підписуйтеся на наші соцмережі

Деякі автори контенту, яких блокували завдяки ЦПД, знову і знову повертаються у TikTok та закликають підписуватися на свій канал. Проте завдяки системній роботі кількість підписників стає меншою. 

Наприклад, колишній нардеп Ігор Мосійчук, який поширював російські фейки, у 2024 році мав на своєму каналі 300 тис. підписників. Після системного блокування його сторінок він створив вже дев'яту сторінку, але вона вже не має такої популярності. 

Набирають популярності у TikTok відео, які створені ботами чи акаунтами, які не мають жодного підписника. Це така специфіка застосунку, де відео може стати популярним навіть без великої кількості підписників. 

За даними дослідження, користувачі можуть натрапити на фейковий контент вже через 40 хвилин після реєстрації у TikTok. 

Крім того, TikTok почали використовувати як новинний ресурс, зокрема, йдеться про 27% користувачів з України. 

Як працює російська пропаганда у TikTok 

Спецслужби рф створюють ботоферми, це можуть бути примітивні акаунти, які не мають жодної інформації про себе із рандомними фото, часто викраденими в інтернеті. 

Генерують контент здебільшого за допомогою штучного інтелекту або ж монтують з різних реальних кадрів. Головне — це викликати емоцію. 

Це відео масово публікують з різних акаунтів у TikTok, щоб воно могло охопити більше аудиторії. 

Щоб відео потрапило у рекомендації TikTok, за допомогою ботів йому ставиться велика кількість вподобайок та коментарів. TIkTok розуміє, що це відео набирає популярності, й починає пропонувати його реальним користувачам. 

Крім того, росіяни намагаються атакувати контент з України, залишаючи одразу багато негативних коментарів нібито від користувачів TikTok.

ШІ став одним із головних інструментів рф для створення пропаганди

Штучний інтелект став одним з головних інструментів для сторення росією дезінформації та пропаганди. ШІ автоматизував процеси та роботу ботоферм. 

Крім того, за допомогою ШІ росіяни почали створювати фейкові акаунти, фото та відео, зокрема, начебто від імені військових. У таких відео повідомлялося про поганих командирів, забезпечення та патові ситуації на фронті. 

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як виглядає сучасний digital-audit: що перевіряти і що оптимізувати в першу чергу

Олександр Христич 18 червня 2025 12:07

Чи доречно засмутитися, якщо що ваші старання не оцінили?

Sofiia Borovska 18 червня 2025 15:44

WBT пробиває $52 — що далі? Три сценарії на III квартал 2025 року

Тарас Мазур 17 червня 2025 15:22

Монетизація без коду: Чому B2B-продукти обирають брокерські моделі у 2025

Владислав Гринів 18 червня 2025 14:26

Літній криптопортфель: які активи тримати в спокійний сезон

Іван Павловський 11 годин тому