Телескоп Вебба зафіксував, як молода зірка випускає надзвукові струмені — фото
Космічний телескоп Джеймса Вебба (JWST) зробив фото, на якому можна побачити струмені зоряної матерії, що виходять з полюсів дуже молодої зірки і швидко рухаються крізь космос, повідомляє Space.
Ці струмені, відомі як Гербіг-Харо 211 (HH 211), розташовані приблизно за 1 тис. світлових років від Землі у сузір'ї Персея та існують у високоенергетичній ділянці космосу.
У цій ділянці молода протозірка активно поглинає навколишній газ і пил, щоб стати більшою, але водночас викидає речовину в космос у процесі, який астрономи називають біполярним витіканням.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Коли ці струмені матерії збільшилися у просторі, JWST в інфрачервоному спектрі зміг зафіксувати їхню взаємодію з міжзоряною матерією у вигляді яскравих вихорів.
Аналізуючи дані про HH 211, зібрані інструментом Near Infrared Spectrograph (NIRSpec) на борту JWST, астрономи зрозуміли, що струмені, що виходять від молодих зірок, рухаються повільніше і містять більше молекул, як-от монооксид вуглецю, монооксид кремнію і молекулярний водень, порівняно зі струменями, які виходять зі старих зірок.
Це пояснюється тим, що ударні хвилі, що оточують молоду зірку, ще не настільки сильні, щоб розкласти молекули струменів на окремі атоми.