Телескоп Габбла зробив знімок галактики у сузір’ї Великої Ведмедиці — фото
Космічний телескоп Габбла сфотографував галактику SDSS J103512.07+461412.2, що розташована у сузір'ї Великої Ведмедиці за майже 23 млн світлових років від Землі, повідомляє ESA.
Галактика має таку назву, тому що її виявили під час проведення масштабного дослідження великої кількості астрономічних об’єктів Sloan Digital Sky Survey (SDSS).
На початку створення астрономічних каталогів астрономи називали кожен об’єкт стандартною назвою. Наприклад, каталог Мессьє містив лише 110 об’єктів, тому достатньо було просто позначити їх як M1 — M110.
Однак у таких великих дослідженнях, як SDSS, назви об’єктів мають бути більш розгорнутими та інформативними. Тому кожен об’єкт має спеціальне позначення, що відповідає формату SDSS J, за яким йде два числа: праве піднесення (RA) і схилення (Dec). RA можна порівняти з довготою на Землі, а Dec відповідає широті.
RA вимірює поздовжню відстань астрономічного об’єкта від точки, де небесний екватор перетинається з площиною, в якій Земля обертається навколо Сонця. Після цього нічне небо ділиться на 24 частини, відомі як години, що відраховуються на схід від цієї початкової точки, яку також позначають як нульову годину.
Це означає, що координати RA можна визначити у вигляді годин, хвилин і секунд, а Dec — у градусах.
Таким чином, назва SDSS J103512.07+461412.2 означає, що галактику можна знайти за 10 годин, 35 хвилин і 12 секунд на схід від нульової години на небесному екваторі та трохи більше 46 градусів на північ від небесного екватора.

На зображенні можна побачити галактику, оточену меншими галактиками різної форми. Вона має вигляд широкої горизонтальної смуги невеликих зірок, що простягається ліворуч та праворуч від яскравого та щільного центрального ядра зірок.