Телескоп «Габбл» вперше безпосередньо виміряв масу самотнього білого карлика
Астрономи за допомогою космічного телескопа NASA «Габбл» вперше безпосередньо виміряли масу одного ізольованого білого карлика — вцілілого ядра згорілої зірки, яка схожа на Сонце.
Дослідники виявили, що білий карлик становить 56% маси Сонця. Це узгоджується з попередніми теоретичними прогнозами щодо маси білого карлика. А також підтверджує сучасні теорії про те, що білі карлики еволюціонують як кінцевий продукт еволюції типової зірки, повідомляє NASA.

Унікальне спостереження дає змогу зрозуміти структуру та склад білих карликів. Для вимірювання вчені використали гравітаційне мікролінзування. Цей ефект описав у загальній теорії відносності Альберт Ейнштейн. Коли масивний компактний об′єкт проходить перед далекою зіркою, світло від зірки буде огинати об′єкт переднього плану під дією його гравітаційного поля.
Дотепер дослідники вимірювали масу білих карликів за допомогою спостережень цих об'єктів у подвійних зоряних системах. На жаль, дані таких вимірювань не є точними.
Нагадаємо, що раніше дослідники з Монреаля знайшли докази того, що дві екзопланети, що обертаються навколо зірки червоного карлика, є водними світами, де вода становить велику частину всієї планети. Ці світи розташовані на відстані 218 світлових років від нас у сузір'ї Ліри та не схожі на жодну планету Сонячної системи.