Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Телескоп Джеймса Вебба помітив зірки, що ймовірно живляться темною матерією

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
26 липня 2023 6 хвилин читання

Космічний телескоп Джеймса Вебба помітив об’єкти у ранньому Всесвіті, які можуть бути новим типом зірок — такими, що живляться темною матерією. SPEKA розповідає, що таке темна матерія, чому її існування досі остаточно не доведене та що означає це відкриття. 

Вчені виявили темні зірки: що відомо і що таке темна матерія Вчені виявили темні зірки: що відомо і що таке темна матерія

Що помітив телескоп Джеймса Вебба та що таке темна матерія 

Група вчених проаналізувала зображення, які надав апарат, і стверджує, що знайшла три місця, де можуть бути темні зірки. Відповідну працю «Надмасивні кандидати у темні зірки, побачені телескопом Джеймса Вебба» оприлюднили в американській Національної академії наук у липні 2023 року.

Концепцію темних зірок вперше запропонувала космологиня Кетрін Фріз. Вважається, що це один із перших типів зірок, які утворилися у Всесвіті. Хоча темні зірки ще не спостерігали, думають, що вони живляться теплом від взаємодії з темною матерією, а не реакціями ядерного синтезу, як, наприклад, Сонце

Темна матерія — це один із компонентів Всесвіту. Вона не випромінює і не розсіює електромагнітне випромінювання, а також не бере участі у сильній (ядерній) взаємодії, тому факт її існування поки що не підтвердили.

Водночас саме темною матерією вчені пояснюють розбіжність між масами галактик та всього Всесвіту та масою видимої у них матерії — твердих речовин, газу й пилу з міжзоряного та міжгалактичного середовища. 

Телескоп Джеймса Вебба перед запуском Телескоп Джеймса Вебба перед запуском

Що відомо про темні зірки та якою була б їхня будова

«Темні зірки виглядали б дуже дивно», — каже Кетрін Фріз із Техаського університету в Остіні. Гіпотетичні зірки могли б утворитися з хмар водню та гелію, які втягували велику кількість темної матерії під час об’єднання. Хоча справжня природа темної матерії невідома: її присутність зазвичай визначають через її вплив на те, як зірки рухаються у галактиках та створюють так звані гравітаційні хвилі.

Також вчені припускають, що частинки темної матерії можуть взаємодіяти між собою, знищуючи одна одну під час зіткнення та виробляючи величезну кількість світла та тепла. Саме завдяки цьому хмара водню та гелію не конденсується у щільне гаряче ядро, подібне до відомих нам зірок.

У такому разі темні зірки могли б зрости до гігантських розмірів. Теоретично вони можуть бути у 10 разів ширші за орбіту Землі навколо Сонця. А також бути в мільйони разів масивнішими за Сонце та світити в мільярди разів яскравіше, саме тому потенційно достатньо яскраво, щоб їх помітив телескоп Джеймса Вебба. 

Що побачила на знімках Вебба Кетрін Фріз та її команда 

Фріз та її колеги вивчили зображення ранніх галактик. На таких зображеннях телескоп Вебба виявив понад 700 об’єктів, які, можливо, виникли у перші кілька сотень мільйонів років існування Всесвіту — епохи, коли мали з’явитися темні зірки. Світло від цих віддалених об’єктів зміщується в спектрі червоного кольору у міру розширення Всесвіту. Тож Фріз та її колеги зосередилися на чотирьох об’єктах, які є одними з найстаріших, які бачили на сьогодні.

Знімок телескопа Джеймса Вебба. Один із кандидатів у темні зірки, JADES-GS-z13-0, показаний стрілкою Знімок телескопа Джеймса Вебба. Один із кандидатів у темні зірки, JADES-GS-z13-0, показаний стрілкою

Зараз вони вважаються невеликими галактиками з відносного «дитинства» Всесвіту. Але оскільки вони так далеко, телескоп не може їх розрізнити достатньо добре, щоб визначити, чи є вони насправді галактиками чи великими надяскравими зірками.

Команда провела комп’ютерне моделювання того, скільки світла може виробляти гіпотетична темна зірка на різних довжинах хвиль. Вони порівняли ці спектри зі світлом із зображень, зібраних телескопом Вебба. Дані від трьох із цих об’єктів узгоджуються з імітацією темних зірок.

Чи можуть об’єкти бути не темними зірками та що означає це відкриття

Деякі вчені налаштовані скептично. Відомі типи зірок також можуть створювати подібне світло, каже Сандро Такчелла, астрофізик з Кембриджського університету. Також ідентифікація будь-якого з об’єктів як темної зірки вимагала б, щоб моделі добре підходили до більш детальних спектрів. 

Проте, якби темні зірки вдалося знайти, «це було б революційно», — каже співавтор дослідження, астрофізик Космін Ілі. 

Виявлення темних зірок підтвердить існування частинки темної матерії та натякне на те, як вона працює. «Отримати лише інформацію про те, що темна матерія є чимось, що може анігілювати, було б справді, дуже потужно», — каже Трейсі Слейтер, фізик-теоретик з МІТ, яка не брала участі в дослідженні. Ці знання можуть допомогти вченим шукати темну матерію деінде у Всесвіті, каже вона.

Темні зірки також можуть допомогти пояснити утворення надмасивних чорних дір. За версією вчених, коли темна матерія всередині зірки анігілює сама себе, водень і гелій, що залишився, — маса яких у мільйони разів перевищує масу Сонця у відносно компактному просторі — згортається в собі й утворює чорну діру. Згодом ці чорні діри можуть злитися у подібні до тих, що розташовані у центрі більшості галактик.

Майбутні експерименти, як-от пошук яскравішого чи тьмянішого світла на певних довжинах хвиль, можуть підтвердити, чи є будь-який із трьох об’єктів темною зіркою. Фріз також очікує знайти більше кандидатів у темні зірки у майбутніх даних телескопа. Але поки що залишається загадкою, чи справді темні зірки існують.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Телескоп Габбла сфотографував кулясте скупчення у Великій Магеллановій Хмарі — фото

Юлія Мирська 9 годин тому

Чумацький Шлях освітлює долину Місяця на новому знімку ESO — фото

Юлія Мирська 1 грудня 2023 07:47

Земля отримала лазерне повідомлення з відстані 16 млн км

Дмитро Мухін 25 листопада 2023 19:42

«Дружба» чи «Roo-ver»: Австралійська космічна агенція обирає ім’я для першого місяцехода: як проголосувати

Олександр Тартачний 24 листопада 2023 14:24

Вчені Telescope Array зафіксували надпотужний космічний промінь невідомого походження

Богдан Камінський 24 листопада 2023 07:54