Свій до свого по своє: як цінності та дії компанії під час війни впливають на її ринкові перспективи в Україні та за кордоном
IT – єдина експортна галузь в Україні, яка продовжила зростати попри повномасштабне вторгнення: за воєнний рік принесла в економіку країни приблизно $7 млрд. Але українські айтівці показують приклад не лише на економічному фронті: IT стало драйвером корпоративної культури та продемонструвало потужну підтримку України і ЗСУ. Війна також підсвітила важливість цінностей для успішного розвитку компанії.
SPEKA розповідає, як цінності, позиція та дії компанії під час війни впливають на її ринкові перспективи в Україні і за кордоном.
Команда — головний ресурс, що забезпечує успіх на ринку
Головний ресурс, що забезпечує успіх на ринку, — це потужна команда. І під час повномасштабної війни цінності стали важливим маркером: вистояти і зберегти співробітників вдалося компаніям, які зайняли рішучу проукраїнську позицію та активно донатять на армію.
Так звʼязок між патріотизмом та ринковим успіхом пояснює Head of Growth у Readdle та співзасновник благодійного фонду KOLO Рей Астафічев.
Більшість українських IT-компаній одразу продемонстрували, що підтримують Україну, та засудили російську агресію.
Андрій Живолович
CEO Precoro«Ми від першого дня оголосили про свою позицію, допомагали та продовжуємо допомагати і ЗСУ, і окремим друзям та знайомим, які пішли на фронт, а також дітям, що постраждали від бойових дій»
CEO продуктової компанії Precoro Андрій Живолович додає, що від початку війни компанія не звільнила жодного співробітника, а також продовжує наймати українців як в Україні, так і за кордоном.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Український стартап EveCalls у перші місяці повномасштабної війни активно використовував свою технологію голосового робота для інформаційного протистояння російській пропаганді, розповідає засновник компанії Алекс Скрипка. Компанія зберегла свою команду і зараз активно розвивається на ринку США.
А патріотична позиція компанії MacPaw привела до появи нових креативних продуктових рішень — компанія створила антишпигунський застосунок SpyBuster, який визначає програми та вебсайти з серверами у росії та Білорусі.
Іван Портний
COO MacPaw«В умовах повномасштабної війни корпоративна культура MacPaw не лише не змінилася, а, навпаки, зміцнилася і здобула безліч нових проявів у реальному житті. Ми впевнилися, що для команди цінності MacPaw — не лише слова на папері, а орієнтири для ухвалення рішень у роботі та житті, а також те, що допомагає нам разом пройти через надскладні часи й виклики»
Директорка з розвитку талантів «ЕРАМ Україна» Наталія Колядко додає: культура та реальні цінності допомагають у побудові особистої стійкості кожного спеціаліста та бізнесу загалом у цей надскладний період.
«Це допомогло нам зберегти команду та продовжувати розвиватися в Україні. Адже, незважаючи на виклики війни, бізнес ЕРАМ в Україні ефективно працює, забезпечує робочі місця та створює нові, виплачує гідну компенсацію ІТ-спеціалістам», — уточнює вона.
Міжнародна підтримка: чи цікавий світу український продукт
Українське IT активно працювало на міжнародному ринку ще до повномасштабної війни: зокрема, Precoro продає свій продукт корпоративним клієнтам у більш ніж 70 країн. Російська агресія тільки підкреслила сильні сторони українських айтівців. За словами Рея Астафічева, міжнародні клієнти та партнери шоковані тим, що люди, які перебувають у стані війни, готові працювати і виконувати свої зобовʼязання.
Цінності допомагають вибудувати довірчі відносини з клієнтами та утримати їх попри безпекові ризики. «Наш підхід до побудови щирих, відвертих і людських відносин із нашими клієнтами дійсно правильний. Попри те, що у 2022 році Україна почала асоціюватися у світі з небезпекою, наші клієнти залишилися з нами», — розповідає керуюча партнерка SupportYourApp Дар'я Лещенко.
Проте важливо, щоб цінності підтримувалися якісним продуктом або послугами, вважає CEO DataScience UA Олександра Богуславська.
Олександра Богуславська
CEO/Founder DataScience UA«Клієнти не платять нам за те, що ми просто хороші люди або українці. Клієнти платять за те, що ми професійно і вчасно виконуємо свою роботу, і це дуже мотивує не зупинятися. Конкуренція величезна, благодійності від усього світу на українське IT ніколи не буде, тож ми маємо вистояти, утримати клієнтів і показати хороший перформанс»
З Богуславською згоден CEO 3DLOOK Вадим Роговський. Він пояснює, що його клієнти з США справді співчувають Україні, але бізнес є бізнес, тож важливо дати партнерам відчути, що співпраця з українським IT безпечна та надійна.
Перспективи українського IT на світовому ринку
Українські IT-компанії і раніше були експортноорієнтованими, але тепер мають унікальну можливість продемонструвати світу якість свого продукту, свою ціннісну позицію та посилити бренд України на міжнародних ринках.
Найбільш далекоглядні компанії вже над цим працюють. 3DLOOK не скорочує команду в Україні та паралельно почав активніше розвивати команду в США. EveCalls відкрив новий офіс у Бостоні, Precoro готується відкривати хаби одразу у декількох країнах.