Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Супутники Урану можуть мати океани солоної води

Кіра Іванова
Кіра Іванова Редакторка новин The Page/SPEKA
7 травня 2023 3 хвилин читання

Чотири найбільші супутники Урану можуть містити солоні океани під замерзлою поверхнею. Дані нового дослідження опублікував Space.com.

Астрономи вкотре передивились дані 40-річної давнини, надіслані додому космічним кораблем NASA «Вояджер-2», і з’ясували, що супутники Титанія та Оберон, які обертаються найдальше від Урану в групі, могли поховати океани на глибині 50 км. Океани на Аріелі і Умбріелі можуть бути на глибині 30 км. 

Уран та 6 з 27 його відомих супутників можна побачити на знімку, який зробив космічний телескоп NASA імені Джеймса Вебба Уран та 6 з 27 його відомих супутників можна побачити на знімку, який зробив космічний телескоп NASA імені Джеймса Вебба

Стабільне внутрішнє тепло супутників Урана та деякі хімічні речовини дійсно можуть створити умови для існування водних світів на крижаних зовнішніх околицях Сонячної системи.

Пошук океанів на супутниках Урану підвищує шанси того, що океанські світи існують в нашій Сонячній системі, і, можливо, в інших сонячних системах
Джулі Кастільо-Рогез, планетолог із відділу реактивного руху NASA

За версією вчених, на початку своєї історії 5 найбільших супутників Урана — Титанія, Оберон, Аріель, Умбріель і Міранда — ймовірно, містили значні океани глибиною 100-150 км.

Супутник найбільшої планети Сонячної система Юпітера Європа та “місяць” його сусіду Сатурна Енцелад обидва містять великі підповерхневі океани. Відомо, що на цих малих планетах присутня значна тектонічна активність у відповідь на сильний гравітаційний вплив планет-господарів. 

Вчені вважають, що таке приливне тепло допомагає супутникам підтримувати підповерхневу воду як корисну для життя рідину. 

Проте на Урані сила тяжіння набагато слабкіша, ніж на Сатурні чи Юпітері, тому океани навіть на чотирьох найбільших супутниках планети «зараз майже замерзли», вважає Джулі Кастільо-Рогез.

Щоб краще зрозуміти еволюцію супутників Урана, її команда побудувала модель на базі результатів декількох місій NASA. Серед них супутник Сатурна Енцелад (місія Кассіні), карликова планета Церера (місія Dawn) та найбільший супутник Плутона Харон – його місія New Horizons спостерігала під час епічного прольоту повз Плутон у 2015 році.

Команда вчених з’ясувала, що супутники Урану можуть містити «тонкі океани з високою концентрацією солі». Цьому сприяють обмежене внутрішнє тепло, а також значна кількість аміаку. Цей “антифриз” допомагає підтримувати воду в рідкій формі навіть за дуже низьких температур.

В кожному літрі далеких “океанів” може міститись до 150 г солі. У Великому Солоному озері в штаті Юта солі вдвічі більше, проте життя в ньому вирує. 

Повз Урану пролітав лише «Вояджер-2” в січні 1986 року. Тоді він зареєстрував 10 нових місяців і пару нових кілець навколо крижаної планети.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

SpaceX придбала компанію Pioneer Aerospace, яка виготовляє парашути для космічних кораблів

Юлія Мирська 5 грудня 2023 11:06

Апарат NASA Odyssey показав вид на Марс з орбіти — фото

Юлія Мирська 2 грудня 2023 18:00

Американці навряд чи висадяться на Місяць у 2025 році — уряд США

Артем Житкевич 1 грудня 2023 21:39

Астронавти МКС сфотографували згоряння російського вантажного корабля в атмосфері Землі — фото

Юлія Мирська 30 листопада 2023 07:37

NASA відправить імена охочих на супутник Юпітеру: як додати своє ім’я

Юлія Мирська 28 листопада 2023 11:52