Створювати фінансову подушку — це звичка. Куди інвестувати в умовах тотальної невизначеності?
Коли заходить мова про інвестування або відкладання грошей, то багатьом досі здається, що це щось із життя багатіїв. Насправді це лише звичка, яка стає у пригоді, коли плануєш великі покупки, гарну освіту дітям, здійснення мрій та загалом зменшення тривожності. Бо розуміння того, що у тебе є скарбонка, значно покращує сьогодення.
Навіщо нам фінансова подушка?
Звичка формувати фінансову подушку дуже важлива і дійсно впливає на якість життя. Хто цього не робить, зазвичай апелює до низького доходу, коли грошей вистачає лише на закриття нагальних потреб. Дійсно, така ситуація буває і, можливо, це єдина причина, коли відкладати або інвестувати неможливо. Хоча якщо ретельно проаналізувати власні покупки, то можна побачити статті витрат, які можна зменшити і скерувати гроші на чорний день.
Якщо ж гроші є, дохід стабільний і не наднизький, то звичка інвестувати — це можливість вирішити настільки багато питань, що не вистачить статті, щоб описати всі кейси.
Хтось упевнено виходить на пенсію та може ще й допомогти дітям із житлом. Інший має гроші собі на освіту. Можна спокійно звільнятися з набридлої роботи та спокійно шукати нову, а можна започаткувати власний бізнес.
У західних країнах саме інвестовані колись гроші становлять левову частку гідного життя.
У періоди економічної невизначеності створення фінансової подушки є критично важливим кроком. Це допомагає захистити себе від непередбачуваних фінансових потрясінь, забезпечуючи резерв для покриття витрат на життя, збереження активів. Вкладення коштів у різні інструменти допомагає зберегти капітал і потенційно отримати прибуток.
Але ж куди саме вкладати в Україні?
Можливості інвестування в Україні
Редакція звернулась до читачів у соцмережах, щоб дізнатися, куди вони інвестують кошти.
Криптовалюта та депозити у доларах — основні напрями інвестування. Це зрозуміло, враховуючи аудиторію нашого видання. Оренда нерухомості — це теж перше, що спадає на думку, коли є такий актив. 17% вкладають в акції, але про це нижче.
Що ж, розгляньмо переваги та ризики основних напрямів інвестування.
Криптовалюта
Підписуйтеся на наші соцмережі
Згідно з дослідженням Global Crypto Adoption Index 2023, Україна входить до топ-5 країн за рівнем впровадження криптовалют.
Переваги інвестування урівноважуються ризиками. Тут дійсно існує високий потенціал прибутку (якщо інвестор добре розібрався із цим ринком), доступність (завдяки великій кількості бірж та навчальних програм), децентралізація.
Але висока волатильність, ризик хакерських атак, законодавча неврегульованість робить цей напрям доволі ризикованим.
Акції та ОВДП
Більшість досі вважає, що купівля цінних паперів — інструмент для багатих людей, які можуть собі дозволити інвестувати великі гроші. Звісно, що більша сума вкладень, то більше грошей вдасться заробити, але й для тих, хто щойно вирішив вчитися створювати свою фінансову подушку, цей інструмент дієвий. Він може допомогти сформувати звичку щомісяця відкладати гроші для подальших інвестицій, привчить думати про своє майбутнє та дасть змогу з часом примножити дохід.
Інвестиції в акції та торгівля на фондовій біржі приносять значний прибуток, але мають ризики втрати капіталу та волатильності ринку.
Існує ще напрям корпоративних облігацій, що є інструментом середнього ризику. За останні п’ять років Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку не повідомляла про дефолти за облігаціями українських компаній.
За консультацією з напряму інвестування ми звернулись до ОТП Банку. Він пропонує низку цікавих способів інвестування: від найбільш зрозумілого для громадян банківського депозиту до купівлі цінних паперів (облігації внутрішньої державної позики — ОВДП), що поступово набирає популярності.
Так, сьогодні чи не кожен громадянин України за бажанням може купити ОВДП, адже мінімальна сума інвестиції становить від 1 тис. грн або 1 тис. дол. чи євро.
Експерти ОТП Банку бачать чимало переваг для інвестора у придбанні облігацій внутрішньої держпозики, адже це не тільки можливість підтримати фінансову стабільність України в умовах війни, а й гарна нагода диверсифікувати свої заощадження та отримати додатковий дохід у гривні чи в іноземній валюті. Клієнт робить вигідну та надійну інвестицію в майбутнє, оскільки погашення ОВДП на 100% гарантується державою.
Раніше ОТП Банк надавав можливість купувати облігації внутрішньої державної позики напряму на аукціонах Міністерства фінансів України через мобільний застосунок OTP Bank UA, це унікальне рішення на банківському ринку, а з травня задля зручності клієнтів запровадив послугу купівлі ОВДП з власного портфеля у застосунку банку. Тож відтепер є можливість придбати цінні папери будь-коли, незалежно від дати проведення аукціонів Мінфіну. Новий функціонал має простий інтерфейс: лише кілька кліків — і цінні папери придбані. Також є змога обрати оптимальну ставку облігацій та строк розміщення.
Які ж іще плюси має ОВДП? По-перше, дохідність у них вища, ніж у банківських вкладів, особливо в іноземній валюті. По-друге, за потреби цінні папери можна продати будь-коли і, на відміну від строкових депозитів, без дострокового розторгнення, та будь-скільки (тобто у повному обсязі або частково, саме в сумі, яка наразі потрібна). По-третє, не треба сплачувати податок з доходу фізичних осіб, на відміну від депозитів.
Трохи статистики, щоб зрозуміти популярність цього напряму інвестування. Від початку 2024 року клієнти ОТП Банк — фізичні особи придбали облігації внутрішньої державної позики на загальну суму 3,7 млрд грн. Кількість угод за 8 місяців 2024-го становила майже 2600, що на 143% більше, ніж за аналогічний період 2023 року. Примітно, що клієнти віддавали перевагу валютним ОВДП, зокрема, 76% від суми інвестицій здійснили у валюті.
Купували ОВДП у 2024 році двома шляхами: напряму на аукціонах Міністерства фінансів або з власного портфеля банку. Протягом 8 місяців на аукціонах Мінфіну придбали цінні папери на загальну суму 3,1 млрд грн в еквіваленті. Загальний обсяг продажів з портфеля банку від моменту запуску цієї послуги у травні 2024-го становив майже 600 млн грн в еквіваленті.
Депозити у гривні та доларах
Мабуть, це те, з чого всі починають перші кроки в інвестуванні. Серед переваг — захищеність вкладів, гарантована відсоткова ставка. Ризики — інфляція може з’їсти прибуток, низькі ставки за депозитами у доларах.
Варто зазначити, що, наприклад, військові облігації в Україні можуть приносити до 16% доходу, що значно вище середніх депозитних ставок.
Нерухомість
Якщо у вас є зайва нерухомість, то це чудовий спосіб отримати стабільний дохід від оренди. З нуля увійти в цей бізнес досить складно, бо висока вартість входу. Є ще ризики руйнування під час війни, але він різний для різних міст.
Цього року подорожчання нерухомості фіксується у західних містах: Львові, Луцьку, Івано-Франківську. Цікаво, що у містах, які перебувають у більшій небезпеці від російської агресії — Одесі та Харкові, ціни на нерухомість суттєво не впали.
Купівля землі
Власна земля — це можливість отримати стабільний дохід від оренди, відсутність необхідності управляти інвестиціями — зазвичай договори оренди землі укладають на багато років. Ризики — законодавчі зміни, обмежена ліквідність.
На відміну від нерухомості, інвестування в землю, це невелика вхідна сума — земельна ділянка може бути від 2 га, тому інвестиція може становити від кількох тисяч доларів. Середня ціна за гектар у 2023 році була приблизно 37 тис. грн, у регіонах ближче до росії — дешевше.
Золото
Інвестиції в золото — це універсальний та традиційний спосіб збереження капіталу. Серед ризиків — коливання ринкової ціни та вартість зберігання.
Зростання вартості золота на 21% від початку року зробило його одним із найбільш прибуткових основних сировинних товарів у 2024-му. Банки вважають, що потенціал для подальшого зростання зберігається.
Висновки
Різні напрями та інструменти інвестування дозволяють диверсифікувати власний інвестиційний портфель, що допоможе зменшити ризики в умовах нестабільної економічної ситуації.
Під час вибору напряму слід враховувати власну ситуацію, перспективи та цілі інвестування. Планувати своє майбутнє, витрати та доходи — це правильний і розумний підхід, з якого починається фінансова грамотність.
Що обрати — найбільш зрозумілий для громадян банківський депозит або купівлю цінних паперів (ОВДП), яка поступово набирає популярності, — вирішувати лише вам.