Банки у 2030 році: без пластикових карток та з доповненою реальністю. Прогнози від футуролога Бретта Кінга
У Києві відбулася міжнародна конференція UAFIN.TECH, присвячена розвитку необанків та їхньої ролі у трансформації фінансової системи. Одним зі спікерів був Бретт Кінг — засновник фінтех-компанії Moven та автор бестселера «Банк 4.0».

SPEKA обрала найцікавіше з його виступу.
Цифрова революція
2021 рік став для фінтеху проривним. Лише у другому кварталі галузь залучила рекордні $31 млрд інвестицій. Ми спостерігаємо розквіт диджитал-банків «без відділень», і це не швидкоплинний тренд, а логічний етап технічного прогресу. Без сумніву, впродовж наступних десяти років онлайн-сервіси остаточно витиснуть з ринку традиційні банки із громіздкими процесами і роздутим штатом.
Процес уже розпочався і набирає шалених обертів по всьому світу. Приміром, у Великій Британії необанки уже обслуговують 38% транзакцій з електронної торгівлі. Не менш показова ситуація у Бразилії, де онлайн-платформа Nubank за сім років існування набрала 48 млн користувачів і стала головним конкурентом найбільшого «фізичного» банку Utau. (9 грудня стало відомо, що за підсумками IPO на американській біржі вартість Nubank сягнула $44 млрд і перевищила оцінку Utau на $6 млрд. — SPEKA).
Я переконаний, що окрім офлайн-офісів нове покоління банків позбудеться ще одного баласту — пластикових карток. Їх замінять електронні гаманці. У 2020 році сума транзакцій через «пластик» по всьому світу становила $35 трлн. Водночас лише у Китаї через платіжну платформу Alipay пройшли $52 трлн. Частково така цифра зумовлена специфікою китайського ринку, проте вона ілюструє глобальну тенденцію — розвиток мобільних платежів закономірно зменшує користування фізичними картками. Згодом, із поширенням криптовалют, потреба у шматках пластику відпаде взагалі.

Фінансовий метавсесвіт
Банкінг майбутнього, безперечно, базуватиметься на алгоритмах штучного інтелекту. Вони допоможуть як оптимізувати внутрішні процеси, так і покращити клієнтську підтримку. Кожен користувач матиме такого собі фінансового радника у смартфоні — програму, що у реальному часі аналізуватиме стан рахунку і допомагатиме планувати витрати.
Ще більше можливостей відкриють технології доповненої реальності. Перше, що спадає на думку — офлайн-шопінг. Уявіть: ви заходите в автомобільний салон у смарт-окулярах і одразу бачите на екрані підказки, яку модель можете собі дозволити без шкоди для бюджету. Якщо грошей не вистачає, ви в реальному часі оформлюєте послугу «купуй зараз — плати потім». Саме такий механізм у 2030 році замінить складні системи кредитування.
Окремою функцією ШІ-алгоритмів стане виявлення підозрілих транзакцій. Втім, випадків шахрайства значно поменшає, бо замість ненадійних паролів для аутентифікації клієнтів банки застосовуватимуть біометричні інструменти, переважно розпізнавання облич.