Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Штучний інтелект, біотехнології, роботи та напівпровідники — які стартапи залучили найбільше грошей у 2024 році

20 грудня 2024 6 хвилин читання

Хоча 2024-й офіційно ще не добіг кінця, передріздвяний сезон навряд чи здивує ще однією великою угодою, а тому у венчурному інвестуванні можна підбивати підсумки. SPEKA спробувала підрахувати, хто із стартапів отримав найбільше та які тенденції помітні на ринку. 

Штучний інтелект, біотехнології, роботи та напівпровідники — які стартапи залучили найбільше грошей у 2024 році зображення 1 Венчурне фінансування 2024 року: стартапи, штучний інтелект і глобальні тренди

Найгірший рік для стартапів проти 2024-го 

Попередній 2023 рік був нелегким для індустрії. Тоді обсяг венчурного фінансування сильно скоротився у порівнянні з минулими роками. Це пов’язувалось з різким підвищенням облікових ставок, які були надзвичайно низькими у «ковідні» 2021-2022 роки. 

Аналітики сервісу для стартапів Carta заявляли, що 2023-й — найскладніший рік для стартапів за останні 10 років. Це мало підтвердження у цифрах. Венчурна індустрія також скоротилася в усьому світі – інвестори вклали у стартапи $345,7 млрд, (на 35% менше ніж торік). Це найнижчий показник з 2017 року.

Остаточних звітів за 2024 рік ще немає, оскільки не завершився 4-й квартал. Та за підсумками трьох кварталів у 2024 році стартапи отримали $211,5 млрд. У той самий період 2023-го фонди проінвестували $214 млрд.

Отже, можна зробити висновок, що 2024-й не став значно успішнішим для стартапів. Звісно, кореляція ще може дещо змінитись внаслідок великих інвестицій, які відбулись у четвертому кварталі 2024-го, зокрема у провідні компанії штучного інтелекту. Однак говорити про повернення до рівня 2021-2022 років не варто. 

ШІ домінує в індустрії стартапів, та найбільше грошей отримує не OpenAI

Підписуйтеся на наші соцмережі

Ще нещодавно рекорд з залучення фінансування у 2024 році належав компанії OpenAI, яка отримала $6,6 млрд. Однак 17 грудня стало відомо, що Databricks, платформа аналізу даних, залучила $10 млрд у раунді фінансування. Основними інвесторами стали фонди Thrive Capital, Andreessen Horowitz, DST Global, GIC та Iconiq Growth. 

Ця швидкозростаюча компанія, яка допомагає більш ніж 60% компаній зі списку Fortune 500 керувати великими обсягами даних і аналізувати їх. Зараз компанія оцінюється у $62 млрд та має понад 7 тис. співробітників. Це вже сьому залучення капіталу компанією. 

Також у індустрії продовжується домінування штучного інтелекту.

Серед 25 найбільших раундів, 15 фінансували компанії, які працюють в галузі ШІ, сумарно на $29 млрд.

У першій десятці цей показник ще вищий — 7 з 10. Окрім вищезгаданих, великі раунди підняли xAI Ілона Маска (6 млрд), Anthropic (4 млрд), Safe Superintelligence (1 млрд).

Така концентрація капіталу в штучному інтелекті є значною зміною. У третьому кварталі 2024 року на стартапи зі штучним інтелектом припадало 31% глобального венчурного фінансування, тоді як 2 роки тому цей показник становив лише 13%. Для порівняння фінтех на піку інвестицій мав 20% глобального венчурного фінансування, криптовалюти — ніколи не перевищувала 6%.

Штучний інтелект, біотехнології, роботи та напівпровідники — які стартапи залучили найбільше грошей у 2024 році зображення 2 Розподіл фінансування стартапів за галузями та раундами

У що ще інвестують фонди 

Окрім ШІ, велике зацікавлення мають постачальники апаратного забезпечення та виробники напівпровідників. Джефф Безос, Samsung Securities та AFW Partners підтримали на 693 мільйони доларів компанію Tenstorrent, яка розробляє чипи для ШІ. Ayar Labs, що виробляє пристрої для центрів обробки даних залучила $155 млн. 

Майже 2,2 млрд доларів серед найбільших угод про фінансування виділили у домені біотехнологій та охорони здоров’я. Компанія Freenome (рідка біопсія) отримала $254 млн. Попри те, що ажіотаж щодо інвестицій у біотехнології значно охолонув після пандемії, сума угод наближається до показників 2021 року. 

Штучний інтелект, біотехнології, роботи та напівпровідники — які стартапи залучили найбільше грошей у 2024 році зображення 3 Найбільші раунди стартапів у 2024 році

Іншими перспективними галузями залишається альтернативна та чиста енергетика, космічні технології робототехніка Figure 01 (675 млн. доларів США, серія B) і Physical Intelligence (470 мільйонів доларів США, серія A). У топ-25 у США потрапив лише один оборонний стартап Anduril Industries, який опинився на сьомому місці та залучив півтора мільярда доларів. Компанія відома тим, що розробляє ударно-розвідувальний дрон з автонаведенням Bolt-M, який перед постачанням до армії США тестують окремі підрозділи американської морської піхоти. 

Світова географія стартапів 

США звісно залишається епіцентром колосальних. Головні виробники штучного інтелекту, такі як OpenAI, Anthropic, xAI і Databricks, мають штаб-квартири в Сан-Франциско. У місті також розташована нова лабораторія штучного інтелекту, пов’язана з Amazon. Багато інвестицій у біотехнології та енергетику також спрямовані на американські підприємства. Тим часом з’являються нові хаби. Європейські компанії зі штучного інтелекту, такі як Mistral AI у Франції, і близькосхідні технологічні конгломерати, такі як G42, що базується в ОАЕ, підіймають значні раунди, теж можна сказати про канадську Cohere та фінську Oura. 

Що стосується обсягу ринку, то  США зі $144 млрд доларів США та Великобританія з $17 млрд фінансування були двома найкращими екосистемами стартапів у 2024 році.

Замикає трійку лідерів Індія — 11,3 млрд доларів США. Іншими великими венчурними центрами є Китай  — 9,4 млрд, Німеччина — 7,9 млрд та Франція — 7,7 млрд доларів. Для стартап-середовища деяких країн цей рік був особливо успішним, хоча їх показники відносно невеликі. Наприклад, Нідерланди стали четвертою екосистемою Європи, венчурні капіталісти інвестували 3,5 мільярда доларів у компанії на ранній стадії розвитку в Нідерландах, що майже на 50% більше ніж торік. 

Штучний інтелект, біотехнології, роботи та напівпровідники — які стартапи залучили найбільше грошей у 2024 році зображення 4 Найбільші інвестиції у стартапи за країнами у 2024 р.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

СЕС для бізнесу: як уникнути помилок на етапі проєктування?

Антон Березинський 25 квітня 2025 09:00

Лайфхаки для українців за кордоном: як легко повернути читання у своє життя

Валерій Старик 2 години тому

Вкрадена Батьківщина: історія загубленого покоління

Валерій Старик 3 години тому

​Рекомендація книги «Sapiens: Людина розумна. Коротка історія людства» Юваля Ноя Харарі

Валерій Старик 2 години тому

Що таке індивідуальна податкова консультація та як її отримати ФОП?

Inna Sharova 25 квітня 2025 15:30